مردم تونس به قانون اساسی رأی می دهند که می تواند دموکراسی آنها را تهدید کند

مردم تونس روز دوشنبه در همه پرسی به قانون اساسی جدیدی رأی دادند که به طور قابل توجهی اختیارات رئیس جمهوری را که در طول سال گذشته سایر شاخه های دولت را کنار زده است تا به تنهایی حکومت کند، افزایش می دهد.

در صورت تصویب، همه پرسی اقدامات رئیس جمهور کیس سعید را که دقیقاً یک سال پیش برای تمرکز قدرت در دستان او، تضعیف پارلمان و سایر نظارت ها بر رئیس جمهور آغاز شد و در عین حال به رئیس دولت اختیار نهایی برای تشکیل دولت و انتصاب را می دهد، در نظر می گیرد. قضات. و قوانینی را پیشنهاد کند.

مخالفان می گویند چنین تغییراتی نشان دهنده پایان سیستم دموکراتیک تونس است که پس از سرنگونی دیکتاتوری در یک دهه پیش، زمانی که تظاهرات ضد دولتی در یک شهر کوچک تونس باعث خیزش در سراسر خاورمیانه شد، ساخته شد. قانون اساسی جدید تونس را به یک سیستم ریاستی بازمی گرداند که بسیار شبیه به آنچه در زمان زین العابدین بن علی، حاکم مستبدی که در جریان انقلاب بهار عربی این کشور در سال 2011 برکنار شد، در آن بود.

آقای سعید گفت که این تغییرات برای پاکسازی کشور از فساد و پایان دادن به فلج شدن نظام سیاسی آن ضروری است.

پس از یک پروسه تدوین شتابزده که تا حد زیادی مخالفان را کنار گذاشت، ساختار و حتی زمان برگزاری همه پرسی به شدت به قانون اساسی جدید که تا حدودی توسط آقای سعید تصویب و نوشته شده بود، موافق بود. اکثر احزاب سیاسی اصلی از حامیان خود خواستند که رای را تحریم کنند و انتظارات را برای مشارکت کم داشته باشند. نتایج مورد انتظار روز سه شنبه

در میان کشورهایی که بهار عربی را درنوردید، تونس یک دموکراسی، هرچند شکننده و اغلب ناکارآمد، ایجاد کرده است. این کشور سه انتخابات آزاد و عادلانه را با موفقیت برگزار کرد، یک قانون اساسی محترم و فراگیر نوشت، نهادهای مستقل را تأسیس کرد و آزادی بیان و مطبوعات را حفظ کرد.

اما نتوانست فرصت های اقتصادی را گسترش دهد یا فساد را ریشه کن کند.

زیاد رغوانی، 37 ساله، پیشخدمتی از تونس، گفت که روز دوشنبه رای “آری” خواهد داد تا به آقای سعید فرصتی برای اصلاح اقتصاد کشور بدهد.

او می گوید: «همه چیز بسیار گران است، هزینه زندگی بسیار بالاست و نمی توان خانواده را تامین کرد. من راه حلی برای این وضعیت می خواهم که ما را از زندگی باز دارد. به خواست خدا، رئیس جمهور ما، قیس سعید، تونس را به آنچه در گذشته بود بازگرداند.

قانون اساسی 2014 که سه سال پس از سقوط آقای بن علی به تصویب رسید، قدرت را بین رئیس جمهور و پارلمان تقسیم کرد تا قدرت هر رئیس جمهوری را محدود کند.

قانون اساسی جدید اکثر مفاد قانون اساسی 2014 را در رابطه با حقوق و آزادی ها حفظ می کند، اما پارلمان را به یک شاخه فرعی تنزل می دهد و رئیس جمهور به تنهایی قدرت انتصاب نخست وزیر، کابینه و قضات را دارد. توانایی ضعیف مجلس در سلب اعتماد از دولت.

رئیس‌جمهور می‌تواند در شرایط «خطر قریب‌الوقوع» بدون محدودیت زمانی یا نظارت و بدون پیش‌بینی برای استیضاح، وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

اگر آقای سعید برنده شود، جای تعجب نیست. مخالفان وی خاطرنشان کردند که او کمیسیون مستقل انتخابات سابق و همچنین کمیته ای را که قانون اساسی جدید را تهیه کرده بود، کنترل می کند.

کسانی که علیه این پیشنهاد مبارزه کردند، این را گفتند این روند به نفع آقای سعید منحرف شد. چندین راهپیمایی ضد رفراندوم توسط مقامات محلی به دلایل امنیتی لغو شد و وزرای دولتی منصوب شده توسط آقای سعید از این پیش نویس حمایت کردند و خود آقای سعید دو بار خواستار رای مثبت شد.

در آستانه رای گیری، ایستگاه های تلویزیونی و رادیویی با بودجه عمومی زمان قابل توجهی را به پوشش هواداران اختصاص دادند در حالی که اکثر مخالفان را حذف کردند. نیروهای امنیتی به تظاهرات ضد سعید که در آن چند صد نفر در آخر هفته شرکت کردند، با اسپری فلفل، هل دادن و دستگیری پاسخ دادند.

تاریخ رفراندوم ژوئیه رای بسیاری از تونسی های تحصیل کرده که در تعطیلات تابستانی خود بودند را حذف کرد.

فاضل عبدالکافی، رئیس آفاق تونس، یکی از معدود احزابی است که گفت در رای گیری شرکت کنید.

او افزود: “وقتی رئیس جمهور مردم را به رای دادن وادار می کند و تبلیغات سراسر شهر را پوشش می دهد و از مردم می خواهد رای مثبت دهند، این یک وضعیت واقعا ناعادلانه است.”

این رای گیری در اولین سالگرد روزی که آقای سعید نخست وزیرش را برکنار کرد و پارلمان را در بحبوحه اعتراضات سراسری نسبت به فروپاشی اقتصاد و واکنش نافرجام دولت به همه گیری ویروس کرونا به حالت تعلیق درآورد، برگزار شد.

یک سال پیش، جمعیت شاد تونس را هجوم آوردند و از آقای سعید به عنوان ناجی و تصرف قدرت او به عنوان پادزهر بسیار مورد نیاز برای سیستم سیاسی متزلزل و فاسد تونس ستایش کردند.

در مقابل، او در ژوئیه گذشته متوجه شد که اکثر تونسی‌ها عصبانی و بی‌تفاوت هستند و به درخواست‌های آقای سعید برای حمایت در رای‌گیری توجهی نمی‌کنند. گرمای شدید آنها را در داخل خانه نگه داشت. تعطیلات تابستانی آنها را در ساحل نگه می دارد. نگرانی های فوری در مورد قیمت های بالا و دستمزدهای پایین در حالی که اقتصاد کشور بیشتر به ویرانه می رود، برخی رای گیری ها را بسیار شلوغ نگه داشته است. اصلاحات سیاسی بود تحلیلگران گفتند که این یک نگرانی عمده نیست.

امین غالی، مدیر مرکز کواکبی برای انتقال دموکراتیک در تونس، گفت: «ما در اینجا درباره سرنوشت یک ملت بحث می کنیم، با این حال بسیاری از مردم علاقه و ایمان خود را نسبت به این روند از دست داده اند.

آقای غالی گفت که پیش از رفراندوم این احتمال را به نفع آقای سعید ایجاد کرده بود که “این واقعا تقلب است”.

اگر مشارکت ضعیف باشد، اگر مخالفت آشکار نباشد، منعکس کننده ناامیدی فزاینده از رئیس جمهور خواهد بود.

آقای سعید از مردم تونسی خواسته بود تا همانطور که در ژوئیه گذشته وعده داده بود، برای «تصحیح مسیر انقلاب» رای «آری» بدهند. اما بسیاری از تونسی‌هایی که در قیام 2011 برای فرصت، عزت و آزادی تشویق کردند، در طول سال گذشته کمتر و کمتر از این آرمان‌ها را دیده‌اند.

آقای سعید یک سال پیش بسیار محبوب بود و اصلاحات سیاسی را بر اقتصاد در حال شکست ترجیح داد، حتی در شرایطی که حمله روسیه به اوکراین قیمت نان و سایر مواد غذایی اصلی را افزایش داد و رنج بسیاری از مردم تونس را تشدید کرد.

بسیاری از فعالان سیاسی، اعضای جامعه مدنی، قضات، وکلا و احزاب سیاسی در ابتدا از اقدامات آقای سعید حمایت کردند. اما او پس از شروع حکمرانی با فرمان، دستگیری مخالفان، محاکمه آنها در دادگاه نظامی، و گماشتن کسانی که مسئولیت نهادهای دولتی قبلا مستقل از جمله کمیسیون انتخابات را به عهده داشت، حمایت آنها را از دست داد.

مطالعه ای که به سفارش یک سازمان بین المللی انجام شد نشان داد که درصد شرکت کنندگانی که نظرات بسیار مثبتی درباره او داشتند از نوامبر تا مه حدود 20 امتیاز کاهش یافته است.

نشانه های اولیه از رد پیشنهادهای سیاسی آقای سعید توسط تونسی ها در ماه مارس ظاهر شد، زمانی که کمتر از 5 درصد از تونسی ها در یک نظرسنجی آنلاین در مورد اولویت های ملی شرکت کردند.

اما آقای سعید به زودی کمیته ای متشکل از کارشناسان قانون اساسی را برای پیش نویس قانون اساسی جدید منصوب کرد. برخی مخالفت های اولیه از سوی اعضا وجود داشت که می گفتند علیرغم مخالفت آنها با پیوستن، نام آنها در لیست کمیته آمده است. برخی از متحدان سابق السید این عملیات را به دلیل آنچه به گفته آنها جامع نبودن آن بود، رد کردند.

اما کمیسیون در عرض چند هفته پیش نویسی را تهیه کرد.

این منجر به تضاد کامل با قانون اساسی 2014 شد که یک مجمع منتخب بیش از دو سال در مورد آن بحث کرده است.

در اواخر ماه مه، کمیسیون ونیز، یک نهاد مشورتی در شورای اروپا، گفت که تدوین قانون اساسی نه مشروع است و نه معتبر. آقای سعید با انتقاد از این گروه و سپس اخراج اعضای آن از تونس پاسخ داد.

پس از بررسی قانون اساسی پیشنهادی، آقای سعید در پایان ماه ژوئن با نسخه ای ظاهر شد که به رئیس جمهور اختیارات بیشتری نسبت به نسخه قبلی می داد. حتی کارشناس آقای سعید او را برای نوشتن پیش نویس اصلی انتخاب کرده بود، صادق بلعید، هشدار داد که نسخه اصلاح شده “راه را برای یک دیکتاتوری ننگین هموار می کند”.

با این حال، بر اساس نظرسنجی ماه می که توسط این سازمان بین المللی انجام شد، رئیس جمهور در اوایل سال جاری مورد اعتمادترین رهبر تونس باقی ماند.

کمترین اولویت در میان همه رهبران تونس در این نظرسنجی به رئیس النهضه، حزب سیاسی اسلامگرا که قبل از انحلال توسط آقای سعید بر پارلمان تسلط داشت، تعلق گرفت. این حزب با تحقیر گسترده بسیاری از مردم تونس مواجه است که آن را به خاطر یک دهه ناکارآمدی دولت مقصر می دانند.

تحلیلگران گفتند که این به توضیح حمایت اندک از همه پرسی کمک می کند. صداهای طرفدار سعید قبل از رای گیری هشدار می دادند که در صورت شکست، النهضه به قدرت باز می گردد و ایدئولوژی محافظه کارانه اسلام گرایانه خود را به کشور تحمیل می کند، به نقل از یک ابله که بسیاری از تونسی ها را از روزگار دیکتاتوری به وحشت انداخته بود.

تحلیلگران گفتند که حتی با وجود قانون اساسی جدید، بن بست بر سر اصلاحات و مشروعیت آقای سعید و شکست او تا کنون در اصلاح اقتصاد به این معنی است که تونس احتمالاً در بحران فرو خواهد ماند.

“این به نظر او یک پروژه بیهوده به نظر می رسد، اما پس چه؟” گوردون گری، یکی از همکاران مرکز پیشرفت آمریکایی که از سال 2009 تا 2012 به عنوان سفیر ایالات متحده در تونس خدمت کرد، گفت: “سعید چه قرارداد اجتماعی را ارائه می دهد؟” اصولا نه حقوق و نه رشد اقتصادی که جذاب ترین نیست. بنابراین، واکنش مردم تونس به این موضوع، این سوال است.

Markus Saunders

درونگرا. نینجا دارای گواهی فرهنگ پاپ. نویسنده. مدافع غذا عاشق موسیقی پرشور.

تماس با ما