مرده اما دفن نشده، جسد رئیس جمهور سابق شعله ور یک نبرد بین قاره ای است

لوآندا، آنگولا – حتی پس از مرگش، خوزه ادواردو دوس سانتوس، حاکم دیرینه آنگولا، همچنان در مرکز درگیری‌های داخلی سیاسی باقی مانده است.

رئیس جمهور سابق در 8 ژوئیه در سن 79 سالگی در بارسلونا درگذشت، اما زمان و مکان دفن او یک نبرد بین قاره ای دولت آنگولا و بیوه او را در مقابل برخی از پسران بالغ او قرار داده است.

مرگ دوس سانتوس تنها چند هفته قبل از انتخابات سرنوشت ساز رخ داد. حزب حاکم آنگولا و رئیس‌جمهور کنونی، ژائو لورنسو، همراه با بیوه آقای دوس سانتوس می‌خواهند جسد او را برای تشییع جنازه دولتی و دفن در مقبره‌ای به سبک شوروی به خانه بیاورند – نوعی منظره که می‌تواند حمایت از حزبی را که برای حفظ قدرت تلاش می‌کند تقویت کند. .

اما دخترش ویلوسیا دوس سانتوس برای تشییع جنازه خصوصی و یک گور مخفی در اسپانیا که فرزندانش می توانند از آنجا دیدن کنند، اصرار دارد. او می گوید که از حمایت برخی از برادرانش برخوردار است که مانند او در آنگولا با اتهامات فساد روبرو هستند و در صورت بازگشت ممکن است دستگیر شوند. آنها همچنین می‌توانند از بازگشت جسد پدرشان برای بازیافتن جایگاه خود در نخبگان سیاسی آنگولا استفاده کنند.

با توجه به اینکه هر دو طرف در یک دادگاه اسپانیایی دعوا می کنند، اکنون تصمیم گیری در مورد اختلاف بر عهده قاضی بارسلونا است. این نتیجه می تواند بر انتخابات آگوست در آنگولا، کشور غنی از نفت و مواد معدنی در ساحل غربی آفریقای جنوبی تأثیر بگذارد.

آگوستو سانتانا، تحلیلگر سیاسی آنگولا، گفت: “مردم فقط سعی می کنند از بدن و همه این مسائل مرتبط برای پیشبرد برنامه های شخصی خود استفاده کنند.” وی افزود که رئیس جمهور فعلی می خواهد از مرگ برای “مقادیر انتخاباتی” و پسران برای “برداشتن اتهامات فساد” مذاکره کنند.

یکی از رهبران طولانی مدت در آفریقا، آقای دوس سانتوس برای نزدیک به چهار دهه یک چهره برجسته در آنگولا بوده است. در جنبش خلق برای آزادی جبهه آنگولا یا MPLA، او از جنگ استقلال علیه پرتغال مستعمره و سپس یک جنگ داخلی چند دهه پیروز بیرون آمد.

برای حامیانش، که بسیاری از آنها وارد نخبگان ثروتمند آنگولا شدند، او این کشور را از آشفتگی خشونت آمیز خارج کرد تا آن را به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان تبدیل کند، با آسمان خراش هایی که پایتخت ساحلی آن پر شده بود.

اما از نظر بسیاری از منتقدان او، او یک دیکتاتور بی رحم بود که دموکراسی را سرکوب کرد و بر اقتصاد خفه کننده فساد نظارت داشت، جایی که اکثر مردم آنگولا با کمتر از 2 دلار در روز زندگی می کنند.

آدولفو تمپو، 26 ساله، که بادام زمینی و موز برشته می فروشد، گفت: “برای من جای تعجب دارد که مردم اکنون وانمود کنند که دوس سانتوس یک قدیس است. اینطور نیست.”

آقای دوس سانتوس به مدت سه سال در تبعید خودخواسته در بارسلون زندگی می کرد. به گفته Welwitschia dos Santos، معروف به Tchizé، او گفت که می خواهد در آنجا دفن شود.

او به طور فزاینده ای از حزبی که مدت ها تحت کنترلش بود منزوی می شد. جانشین منتخب او، آقای لورنسو، که در سال 2017 قدرت را به دست گرفت، علیه او مخالفت کرد و دولت دوس سانتوس را مسئول مشکلات اقتصادی آنگولا دانست و فرزندانش را تحت پیگرد قانونی قرار داد.

آقای لورنکو و آقای دوس سانتوس سال گذشته تلاش کردند تا روابط نزدیکی برقرار کنند. آقای دوس سانتوس به آنگولا بازگشت و قرار بود در کنگره حزب حاضر شود. اما پس از آن متوجه شد که پسرش خوزه فیلومنو دوس سانتوس به جرم اختلاس از صندوق دولتی ایالت به پنج سال زندان محکوم خواهد شد. چز دوس سانتوس گفت که رئیس جمهور سابق بیش از طرحی برای حذف چهره خود از واحد پول آنگولا خشمگین شده است.

خانم دوس سانتوس در پاسخ ایمیلی به سوالات نیویورک تایمز گفت.

این دیدار همچنین آقای لورنسو را ناامید کرد. استراتژی او برای تبدیل شدن بزهای قربانی دوس سانتوس به عنوان منبع فساد در آنگولا نتیجه معکوس داشت، زیرا چهره های دوران آنها هنوز در دولت او برجسته هستند. به گفته ریکاردو سوآرس دی اولیویرا، استاد سیاست بین‌الملل آفریقا در دانشگاه آکسفورد، ناتوانی او در اصلاح اقتصاد، رأی‌دهندگان را بیگانه کرده است.

یک نظرسنجی در ژوئن توسط جنبش مدنی مودی، یک گروه نظارت بر انتخابات، نشان داد که MPLA 19 درصد از ائتلاف اپوزیسیون که شامل یونیتا، مخالف سابق آن در زمان جنگ است، عقب است.

دوس سانتوس در 24 ژوئن با مشکلات قلبی و تنفسی در بخش مراقبت های ویژه کلینیک Teknon، یک مرکز پزشکی خصوصی پیشرو در بارسلونا بستری شد. سه روز بعد، خانم دوس سانتوس با پلیس اسپانیا تماس گرفت و مراقبان خود را به سهل انگاری متهم کرد.

سرپرستان او همسر چهارمش، آنا پائولا دوس سانتوس، و پزشک شخصی قدیمی او، ژائو آبرائو دا کونسیسائو آفونسو بودند. وکلای این دو مرد از اظهار نظر خودداری کردند. دولت آنگولا به سؤالات پاسخ نداد، اما تأیید کرد که وکلایی برای همسر و دکتر تعیین کرده است.

چیس دوس سانتوس همسر و دکتر را متهم کرد که از او مراقبت نکردند زیرا تنفسش بدتر شده بود و یک روز منتظر ماند تا او را پس از سقوط در حمام خود در 23 ژوئن به بیمارستان منتقل کند.

سپس، در 4 ژوئیه، چهار روز قبل از مرگ پدرش، خانم دوس سانتوس به طور رسمی همسر و دکتر را به اقدام به قتل متهم کرد. او می گوید که از حمایت خواهر و برادرش برخوردار است.

خوزه فیلومنو دوس سانتوسو پسر 44 ساله رئیس‌جمهور فقید از طریق ایمیل به سؤالات پاسخ داد، اما از سؤالی درباره محل و زمان دفن پدرش چشم پوشی کرد. او گفت: “دولت تعهدی بر اساس قانون اساسی برای تدفین پدرم ندارد. این تصمیم با خانواده است.”

او در آنگولا است، در حال تجدید نظر در مورد محکومیت خود به اتهام فساد است و گفت که چون پاسپورتش مصادره شده بود، نتوانست در آخرین روزهای زندگی پیش پدرش بماند.

زمانی که آقای دوس سانتوس درگذشت، علت رسمی مرگ، ایست قلبی بود. اما در پاسخ به شکایت دختر، قاضی دستور کالبدشکافی را صادر کرد. رسانه های دولتی آنگولا گزارش دادند که نتایج اولیه مسمومیت را رد کرده است. مقامات اسپانیایی منتظر نتیجه نهایی هستند تا تصمیم خود را راهنمایی کنند.

قاضی فرانسیسکو گونزالس مایلو در مصاحبه ای گفت: “اگر چیزی وجود ندارد، جسد باید به خانواده تحویل داده شود.” این قاضی در بارسلونا است که باید تصمیم بگیرد که کدام اعضای خانواده جسد را دریافت کنند.

در پی مرگ آقای دوس سانتوس، چزی دوس سانتوس پیامی منتشر کرد مبنی بر اینکه پدرش قصد دارد از حزب مخالف، یونیتا حمایت کند.

اما تشییع جنازه در آنگولا می تواند برای خانم دوس سانتوس و خواهر و برادرش که بسیاری از آنها تحت تحقیقات جنایی هستند، مشکلات قانونی ایجاد کند. ایزابل دوس سانتوس، دختر بزرگتر، در صورت عدم پاسخگویی به احضاریه برای بازجویی از سوی دادستان در سال 2018، در معرض خطر دستگیری قرار خواهد گرفت.

ایزابل دوس سانتوس به یک میلیاردر تبدیل شد که در بانکداری، مخابرات، ساخت و ساز و صنعت الماس در آنگولا، اغلب از طریق سفارشاتی که پدرش امضا می کرد، سهام داشت. گفته می شود که او ثروتمندترین زن آفریقاست. هنگامی که پدرش سرانجام در سال 2017 استعفا داد، او رئیس شرکت نفت دولتی سونگول بود. این شرکت متهم به غارت میلیون ها دلار از شرکت دولتی به امپراتوری تجاری خود است که از هنگ کنگ تا ایالات متحده امتداد دارد.

چز دوس سانتوس در ایمیلی به تایمز گزارش هایی مبنی بر اینکه او و خواهر و برادرش در تلاش برای مذاکره برای عفو بودند را رد کرد. ایزابل دوس سانتوس به درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداد.

هلدر پتا گروس، دادستان کل آنگولا، به عنوان بخشی از یک هیئت دولتی برای رسیدگی به انتقال جسد رئیس جمهور به اسپانیا سفر کرد، اما سخنگوی او گزارش ها مبنی بر اینکه آقای گروس مأموریت دارد با برادران دوس سانتوس درباره عفو مذاکره کند، رد کرد.

آلوارو ژوائو، سخنگوی دادستان عمومی گفت: دادستان کل مذاکره نمی کند.

آنگولا هفت روز عزای رهبر سابق خود را اعلام کرد. به جای تابوت، یک پرتره بزرگ از آقای دوس سانتوس در یک میدان دولتی در پایتخت نصب شده است که یک فرش قرمز در پیش‌زمینه و در حالی که سربازان یونیفرم پوش نگهبانی می‌دهند.

اما کشمکش بر سر بقایای دوس سانتوس مردم عادی آنگولا را نگران نمی کند.

آوینینا دی واسکو، 37 ساله، نظافتچی، پرسید: “آیا می دانید من و شوهرم چقدر درآمد داریم؟ و آیا می دانید چه کسی مسئول موقعیت های بدی است که خانواده من با آن مواجه هستند و مشخص است که اکثر مردم آنگولا اکنون هستند؟” MPLA و دوس سانتوس برای مدت بسیار طولانی حکومت کرده اند. بنابراین برای من مهم نیست که او در اینجا دفن شود، در اروپا یا آمریکا.

ژیلبرتو نت گزارش شده از لواندا، آنگولا، یوسف باپتیست از مادرید اسپانیا و شاتل لینزی از ژوهانسبورگ

Markus Saunders

درونگرا. نینجا دارای گواهی فرهنگ پاپ. نویسنده. مدافع غذا عاشق موسیقی پرشور.

تماس با ما