مشکلات احتمالی ازدواج بین افراد درونگرا و برونگرا

ما در فرهنگی زندگی می کنیم که اغلب تصور می شود برون گراها در زندگی بهترین هستند و درونگراها نقاط ضعفی دارند که مانع پیشرفت آنها می شود. آیا این تصور درست است؟

به گفته ایرینا، اگر فردی درونگرا بودید، احتمالاً با این باور بزرگ شده اید که مشکلی در شما وجود دارد. شاید حتی متوجه نشده باشید که کلمه ای برای تیپ شخصیتی شما وجود دارد که 26 تا 50 درصد جمعیت زیر چتر آن قرار دارند و مغز افراد درونگرا در واقع با مغز برونگراها متفاوت است.

درونگراها معمولاً در مواجهه با افراد برونگرا مانند افراد بی دست و پا به نظر می رسند. از سوی دیگر، درک نکردن دیگران مشکل بزرگ دیگری است که درونگراها از آن رنج می برند. اما اینکه دنیای درونگراها چگونه است و چگونه باید با آن ها برخورد کرد، سوالی است که دکتر مونا عباسی، روانشناس سلامت، روانکاو و روان درمانگر به آن پاسخ داده است.

اعتقاد بر این است که شخصیت افراد دارای ابعاد مختلفی است و درون گرایی و برون گرایی تنها دو نوع ویژگی شخصیتی افراد هستند، اما بسیاری از افراد به طور کامل در یکی از این طیف ها قرار نمی گیرند، بلکه ترکیبی از هر دو ویژگی دارند و گاهی اوقات ویژگی درونگرا او مسلط است.

با خصوصیات اخلاقی افراد درونگرا آشنا شوید

ویژگی افراد درونگرا این است که اغلب منزوی و کم انرژی هستند، دوستان صمیمی کمی دارند، در برقراری ارتباط و تعامل با اطرافیانشان خوب نیستند و معمولا افرادی آرام و آرام هستند. به همین دلیل، پی بردن به خصوصیات درونی آنها بسیار دشوار است، زیرا آنها احساسات و عواطف خود را به راحتی بیان نمی کنند.

درونگراها نیز نسبت به احساسات بی تفاوت به نظر می رسند و چندان اهل ماجراجویی و هیجان نیستند و به همین دلیل این دسته از افراد کمتر به دنبال مشاغل پرخطر هستند و طبیعتا محافظه کار هستند. آنها معمولاً دوست دارند کارهای یکنواخت را انجام دهند تا هیجان زیادی را تجربه نکنند. از آنجایی که محیط اجتماعی برای افراد درونگرا خسته کننده است، اغلب مشاغل خاصی مانند نویسندگی، برنامه نویسی، طراحی، نقاشی، موسیقی و … را انتخاب می کنند که کمتر به افراد مربوط می شود.

چگونه یک فرد درونگرا یا برونگرا می شود؟

بسیاری از نظریه پردازان روانشناسی دلایل بیولوژیکی یا ژنتیکی را پیشنهاد می کنند، زیرا مشاهده شده است که افراد درونگرا نسبت به برونگراها سطح برانگیختگی بالاتری دارند و در نتیجه آستانه حسی کمتری دارند. به همین دلیل، درونگراها معمولاً با حداقل تحریک برانگیخته می شوند و نسبت به تحریک واکنش بیشتری نشان می دهند. به عنوان مثال، یک فرد درونگرا هنگام مطالعه یا خواب در یک محیط پر سر و صدا به سرعت تمرکز خود را از دست می دهد. به همین دلیل افراد درونگرا دوست دارند در محیط های آرام تری بمانند تا تمرکز و توجه درونی آنها پایدارتر بماند.

افراد درونگرا با یکدیگر متفاوت هستند

ویژگی های درون گرایی در افراد با میزان، شدت و وسعت زمینه ژنتیکی وراثت و موقعیت ها یا تجربیات اجتماعی مشخص می شود که فرد در طول زندگی خود با آن دست و پنجه نرم کرده است که می تواند بر شدت و آسیب پذیری درون گرایی تأثیر بگذارد. نوع تربیت فرد نیز می تواند با در نظر گرفتن تشویق، تنبیه و سرزنش خانواده، شدت درونگرایی را کاهش یا افزایش دهد.

از نظر یونگ، درون گرایی به چهار دسته تقسیم می شود: درون گرا-اندیشه، درون گرا عاطفی، درون گرا حسی و درون گرا.

درونگراهای متفکر: آنها در مورد افکار و ایده های مردم کنجکاو هستند، به همین دلیل آنها عاشق تعامل با مردم هستند.

درونگراهای عاطفی: آنها احساسات بسیار عمیقی دارند، اما معمولا آنها را ابراز نمی کنند و خودداری می کنند.

درونگراهای حسی: مردم آرام و منزوی هستند اما دوست دارند در فعالیت های هنری شرکت کنند.

درونگراهای شهودی: آنها بیشتر درگیر جنبه ناخودآگاه برخورد با حقایق روزمره هستند. این بیشتر مربوط به دنیای ماوراء طبیعی است.

در طبقه بندی دیگری، درونگراها به دو دسته اجتنابی و اسکیزوفرنی تقسیم می شوند. درونگراهای اجتنابی دوست دارند در گروه باشند، اما به دلیل ترس از قضاوت یا اضطراب اجتماعی، سعی می کنند از دیگران فاصله بگیرند و در نتیجه دور از انتظار به نظر می رسند. درونگراهای اسکیزوئید معمولاً از بودن در گروه لذت نمی برند و از سلول انفرادی خود عشق می ورزند و لذت می برند.

درونگراها را درک کنید

از آنجایی که درونگراها عاشق تنهایی هستند و نیاز به تنهایی دارند، اگر اطرافیان آنها را به دلیل این رفتار آنها را گوشه گیر و بی احساس توصیف کنند، باعث می شود که درونگرا منزوی شود و احساس کند که دیگران آنها را درک نمی کنند. به همین دلیل از خود ناراحت و ناراضی است و حتی احساس گناه می کند زیرا مانند دیگران نیست و همه او را سرزنش می کنند.

اصرار درونگراها به تغییر خود و حضور در جمع کمکی به آنها نمی کند، بلکه باعث ایجاد حس بی کفایتی در این افراد می شود. بنابراین به جای اصرار بر تغییر باید شخصیت و ویژگی های اخلاقی او را شناخت و پذیرفت.

توجه داشته باشید که درونگراها وقتی حس همدلی را از طرف مقابل خود دریافت می کنند، احساس بهتری نسبت به خود دارند. اطرافیان به جای سرزنش، می توانند با شناخت ویژگی های اخلاقی افراد درونگرا، آنها را به سمت برنامه ها و اهدافی هدایت کنند که با خلق و خوی آنها سازگاری بیشتری دارد.

همچنین با شناخت و پذیرش ویژگی های اخلاقی یک فرد درونگرا، اطرافیان او می توانند به او کمک کنند تا آرام آرام ارتباطات و تعاملات خود را با محیط بیرونی گسترش دهد.

راز موفقیت درونگراها در کار و زندگی مشترک

در زمینه کاری باید به آنها در انتخاب شغل بر اساس علاقه کمک کرد. درونگراها معمولا خلاق تر از سایر گروه ها هستند و این به دلیل توجه و تمرکز متفاوت آنهاست که باعث می شود با دقت بیشتری به دنیای بیرون خود نگاه کنند. بنابراین مشاغلی مانند طراحی، طراحی، برنامه نویسی، ویرایش و … که ویژگی های خلاقانه تری را نشان می دهند می توانند باعث رشد و پیشرفت این افراد شوند.

برای دستیابی به موفقیت در زندگی مشترک، توصیه می شود این گونه افراد با افرادی شبیه به خود ازدواج کنند تا تنش کمتری در رابطه ایجاد شود. در این صورت دنیای ذهنی آنها به انتهای دیگر نزدیکتر است و یکدیگر را بیشتر درک می کنند و مهمتر از همه اینکه مدام در تلاش برای تغییر یکدیگر نیستند.

بنابراین توصیه می کنم قبل از انتخاب شریک زندگی با یک مشاور و روانشناس مشورت کنید تا افراد با انجام تست های قبل از ازدواج با ویژگی های شخصیتی یکدیگر آشنا شوند و در نهایت بتوانند یک رابطه سالم را با هم ایجاد کنند.

زندگی مشترک افراد درونگرا و برونگرا

در ابتدا دیدن برخی صفات در طرف مقابل که در خود شخص نیست جذاب به نظر می رسد، مثلاً یک فرد برونگرا وقتی می بیند که همسر درونگرا تمرکز خاصی دارد و برعکس یک فرد درونگرا جذب می شود. همسر وقتی اجتماعی بودن طرف مقابل را می بیند احساس خوبی پیدا می کند. بنابراین رعایت ویژگی های مختلف در ابتدا جذاب به نظر می رسد و گاهی باعث جذب افراد به یکدیگر می شود، اما از آنجایی که درون گراها و برون گراها عملکرد متفاوتی با یکدیگر دارند، ازدواج این دو تیپ شخصیتی ممکن است باعث سوء تفاهم های زیادی در زندگی و درازمدت شود. شروع ازدواج باعث ایجاد تنش و تنش در زندگی مشترک آینده می شود، اما اگر دو شخصیت متفاوت با هم ازدواج کنند، لازم است با کمک یک مشاور حرفه ای با یکدیگر بیشتر آشنا شوند تا با پذیرش و احترام به تفاوت ها. ، ممکن است آرامش نسبی در زندگی پیدا کنند. خودشون جریان میدن

آیا یک درون گرا می تواند برون گرا شود؟

بسیاری از افراد نه کاملاً برونگرا هستند و نه کاملاً برونگرا، اما معمولاً یک ویژگی غالب است. یک فرد برون گرا هرگز نمی تواند 100% درون گرا شود، زیرا شخصیت ثابت، پایدار است و به راحتی تغییر نمی کند. در نهایت، شاید 20-30 درصد از این ویژگی را بتوان در بهترین حالت تغییر داد.

برخی از ویژگی های درونگراها نسبت به برونگرایی را می توان تقویت کرد. به عنوان مثال، دلبستگی اجتماعی ضعیف یک فرد درونگرا را می توان با آموزش و با کمک روانشناس تقویت کرد، اما برای این تغییر، درونگرا باید این خطر را بپذیرد تا مکان امن خود را ترک کند و ممکن است در ابتدا تحت فشار قرار گیرد، زیرا مجبور است کارهایی را انجام دهید، به او بگویید که او حتی همین الان را دوست نداشت.

برای تقویت ارتباط اجتماعی فرد درونگرا، از او می‌خواهیم مکان‌هایی را پیشنهاد کند که از برخورد با دوستانش لذت می‌برد یا برای تعاملات بیشتر خود را مجبور می‌کند به محیط‌هایی مانند کوهنوردی، ورزش‌های گروهی، کلاس‌های آموزشی و غیره برود. یک درون گرا با قرار گرفتن در این محیط ها یک سری مهارت ها را به دست می آورد و با افرادی که سلیقه شان به او نزدیک است آشنا می شود.

Mara Gomez

کارشناس توییتر متعصب موسیقی. جنرال الکل ماون. علاقه مندان به تلویزیون

تماس با ما