مشکل جدید پوتین

آینده– پایگاه خبری «تماشاگر» در گزارشی ضمن اشاره به تحولات اخیر ارتش اوکراین به هزینه مواضع ارتش روسیه، به طور مشخص برخی مخالفت ها با نوع مهندسی و مدیریت میدان جنگ توسط کرملین را آشکار کرد. برخی از تحلیلگران و چهره های معروف متحد ولادیمیر پوتین و عملیات نظامی او در اوکراین نتیجه داده اند.

در همین حال، اسپکتیتور به طور خاص مخالفت جدی خود با «رمضان قدیروف» رهبر جمهوری چچن و افزایش انتقادات از این دست را به عنوان شاهد عینی ایجاد شکاف در رده های بالای ارتش روسیه اعلام کرد. رهبری و رهبری بزرگ کشور در قالب تقابل. با معادله جنگ اوکراین.

پرونده ای در نوع خود علل و موارد بسیاری در مورد عواقب این پرونده برای کرملین و رئیس جمهور این کشور، ولادیمیر پوتین، ایجاد کرده است، با سوالات جدی در مورد ادامه جنگ در اوکراین و اینکه چه نوع رویکرد مناسبی تحت تأثیر قرار می گیرد. به ویژه توسط عوامل داخلی

در همین رابطه سایت خبری اسپکتیتور نوشت: در بحبوحه جنگ در اوکراین، بسیاری این سوال را مطرح می کنند که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه چقدر بر اوضاع کنترل دارد؟ اخیراً ارتش اوکراین یک سری پیشروی های سریع را به هزینه نیروهای روسی در میدان های نبرد انجام داده و بر اساس برخی گزارش ها مجدداً موفق شده است کنترل سه هزار کیلومتر مربع از خاک این کشور را از نیروهای روسی پس بگیرد. . به گفته یکی از فرماندهان ارتش اوکراین، در جریان حمله ارتش اوکراین به روس ها «آنها سریعتر از دوندگان المپیک به سمت مرز دویدند».

در این رابطه، یک نفر توجه بسیاری را به خود جلب کرد: رمضان قدیروف، رهبر چچن و از وفادار به پوتین، با حضور در شبکه های اجتماعی از کمپین تهاجمی روسیه علیه اوکراین و دولت حاکم آن انتقاد کرد. وی در این چارچوب و در قالب یک یادداشت صوتی در پیام رسان تلگرام از خروج نیروهای روسیه از شهرهای ایزیوم و کوبیانسک انتقاد کرد.

به گزارش فرارو، وی در نامه خود گفته است: “بر خلاف وزارت دفاع روسیه، من یک استراتژیست نیستم، اما اشتباهات مجاز است. اگر امروز و فردا تغییراتی در استراتژی های مورد استفاده در چارچوب عملیات نظامی ویژه علیه اوکراین رخ دهد. من احساس می‌کنم که لازم است شخصاً با وزارت دفاع روسیه و رهبری این کشور تماس بگیرم و حقایق را برای آنها توضیح دهم.»

این انتقادات به قادرف به چند دلیل مهم ارزیابی می شود. وی از ابتدای حمله روسیه به اوکراین از نیروهای نظامی چچن در این زمینه و در راستای اهداف پوتین استفاده کرده است. قدیروف در پیام صوتی خود مدعی شد که 10000 سرباز برای بازپس گیری زمین های از دست رفته در جریان حمله ارتش اوکراین در حالت آماده باش هستند. پیش از این گزارش‌های مختلفی در مورد خشونت بالای سربازان چچنی در طول جنگ اوکراین منتشر شده بود که از جمله آنها می‌توان به فعالیت آنها در تراژدی‌هایی مانند حوادث بوچا اوکراین اشاره کرد.

با این حال، انتقاد قدیروف از پیشرفت جنگ در اوکراین از منظر وفاداری شخصی او به پوتین نیز قابل توجه است. در اوایل سال 2005، قدیروف به عنوان معاون رئیس جمهور جمهوری چچن گفت که با توجه به نیاز روسیه به رهبری قوی، پوتین باید به عنوان رئیس جمهور روسیه برای همیشه انتخاب شود. پس از آنکه پوتین در سال 2007 قدیروف را به عنوان رئیس جمهور چچن منصوب کرد، به روابط نزدیک خود با پوتین ادامه داد و از سیاست ها و اقدامات او به ویژه در حوزه سیاست خارجی حمایت کرد.

با این حال، تصمیم اخیر رمضان قدیروف برای محکوم کردن وضعیت فعلی کارزار نظامی کرملین در اوکراین، میزان نارضایتی فزاینده، به ویژه در رده‌های بالاتر رهبری روسیه، در مورد جنگ در اوکراین را توضیح می‌دهد. جدای از این مواضع، مواضع افرادی مانند رمضان قدیروف را می توان تحرکاتی برای بدنام ساختن ارتش روسیه دانست. عملی که در نوع خود می تواند به جریمه 50000 روبلی یا حتی 15 سال زندان در برخی موارد منجر شود. البته این کمپین عمدتاً برای سربازان و سربازان رده پایین انجام می شود.

البته رمضان قدیروف تنها حامی جنگ روسیه علیه اوکراین نیست که شروع به افشای مخالفت خود با این جنگ و نحوه اداره آن کرده است. در 12 سپتامبر سال جاری، سرگئی مارکوف، تحلیلگر سیاسی طرفدار کرملین و مشاور سابق ولادیمیر پوتین نیز در شبکه اجتماعی تلگرام ظاهر شد و خواستار اقدام قاطعتر در چارچوب جنگ روسیه علیه اوکراین شد.

مارکوف با اشاره به تلاش کرملین برای تحت فشار قرار دادن غرب با ابزارهای قدرتی، گفت: “به این فکر نکنید که اروپا در زمستان امسال یخ خواهد زد و ما (روسیه) کاری انجام نمی دهیم. نه، اروپا یخ نمی زند. لباس و پوشش، باید اقدامات جدی و واقعی تری را در دستور کار قرار دهید.» مشخص نیست دقیقاً منظور مارکوف از استفاده از کلمه “شما” در موضع خود چیست و آیا او از آن برای خطاب به حامیان خود یا شخص پوتین استفاده کرده است، با این حال، واضح است که دیدگاه او اساساً با رویه های عمومی روسیه متفاوت است. در حال حاضر در چارچوب جنگ در اوکراین، مارکوف با آن مخالف است.

دیگر تحلیلگران روسی مانند الکسی چادایف نیز قدمی فراتر گذاشتند و اظهار داشتند که شکست‌های اخیر روسیه در اوکراین عمدتاً به دلیل شکست و شکست کرملین در بسیج تمام روسیه در مورد جنگ اوکراین، به ویژه در زمینه‌هایی مانند اقتصاد بوده است. و تامین نیروی انسانی

در این میان یک سوال اساسی مطرح می شود که این نارضایتی ها تا چه حد می تواند پوتین و موقعیت او را آسیب پذیر و آنها را تضعیف کند؟ کرملین تاکنون در برابر تشدید ابعاد و سطح تهاجم روسیه به اوکراین مقاومت جدی نشان داده است. اخیرا، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، بسیج تمام ذخایر روسیه برای بازگرداندن مکان‌های از دست رفته در اوکراین را تکذیب کرد.

با این حال، بدون شک پوتین به دنبال تشدید حملات ارتش روسیه علیه اوکراین خواهد بود. اینکه او چقدر سریع و با قدرت این دستور کار را پیش برد، به خوبی نشان می دهد که کرملین در شرایط فعلی چقدر احساس ناامنی و آسیب پذیری می کند. با این حال، در شرایط کنونی، غربی ها باید در برابر این تصور که چنین مخالفتی سرآغاز پایان پوتین در قالب جنگ اوکراین است، مقاومت کنند. این تحلیل چندان واقع بینانه به نظر نمی رسد.»

Kellen Odom

مدافع رسانه های اجتماعی گیک غذا. کاوشگر. علاقه مندان به تلویزیون پیشگام بیکن افراطی. کل نینجا اینترنت. تنظیم کننده.

تماس با ما