مشکل مالیات در ایران چرا دولت مالیات ها را افزایش نمی دهد؟

بعدی- طی چند سال گذشته، برنامه دولت برای استفاده از قابلیت های مالیاتی برای جبران کسری بودجه دولت افزایش یافته است، به طوری که در این سال ها قوانین مالیاتی جدید، مالیات بر ثروت، مالیات بر خانه ها و خودروهای لوکس و مالیات مسکن خالی به وجود آمده است. و اخیراً، مالیات از حساب‌های بانکی، همه مؤسسات جدیدی هستند که دولت قصد دارد از طریق آن‌ها از استان‌های بیشتری مالیات بگیرد.

به گزارش فردا؛ بسیاری از کارشناسان معتقدند با وجود عدم ارائه خدمات ملموس در ارتباط با افزایش مالیات، این فشار مالیاتی دولت توجیه پذیر نیست. مرتضی افقیه، استاد اقتصاد دانشگاه در این خصوص گفت: آینده وی می گوید: «دولت نمی تواند بی تدبیری برای بالا بردن مالیات از مردم اقدام کند، یعنی در شرایطی که بخش بزرگی از مردم مشکلات اقتصادی و معیشتی دارند، در حالی که دولت بابت مالیات هایی که از مردم می گیرد، هیچ پرداخت نمی کند. خدماتی ارائه نکند، زیرا مشکلی وجود ندارد، این فشار مالیاتی است که مالیات باید خرج خود مردم شود، نه اینکه این منابع صرف هدر دادن دولت شود.

به گفته اوکی، دولت باید جلوی این روند مالیاتی را بگیرد زیرا افزایش فشار بر مردم موجب افزایش نارضایتی اجتماعی و فشار اقتصادی می شود و از سوی دیگر با اخذ مالیات از شرکت های تولیدی با در نظر گرفتن رکود تورمی در اقتصاد کشور در صورت وجود می تواند با تعطیلی بنگاه های تولیدی و همچنین گسترش بیکاری در نیروی کار پایان یابد. بنابراین دولت باید در قبال مالیات هایی که از مردم می گیرد پاسخگو باشد و وظایف خود را در این زمینه انجام دهد.

مالیات باید توجیه شود

ریشه های پنهان افزایش فشار دولت برای جمع آوری مالیات و پیامدهای احتمالی آنعباس عبدی، تحلیلگر سیاسی و اجتماعی است گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه در هر جامعه ای مردم بخواهند با هم زندگی کنند، گفت: به عنوان یک قاعده کلی مردم به دولت نیاز دارند و این دولت هزینه هایی دارد که باید تامین شود، برخی از دولت ها مانند دولت ما به منابع زیرزمینی و غیر مالیاتی کافی دسترسی دارند. که در گذشته امکان دسترسی به درآمد از منابع کافی را داشت.

وی افزود: اگر دولت منابع کافی نداشته باشد، تنها راه رفع نیازهای مالی دولت، اخذ مالیات است و در چنین شرایطی اگر مقدار کمی مالیات دریافت کند، همان چند و چون را تامین می کند. مالیات اندک، خدمات با کیفیت پایین و رضایت مردم را تامین نخواهد کرد، زیرا خدمات اساسی بسیاری وجود دارد که خود مردم نمی توانند ارائه کنند و دولت باید این کار را انجام دهد.

عبدی گفت: در یک مورد دیگر، اگر دولت بخش بزرگی از درآمد و تولید مردم را به کشور تحمیل کند (مثلاً بیش از 60 درصد)، باز هم مردم از این وضعیت ناراضی خواهند بود، زیرا دولت همه چیز را می گیرد. از آنها دیگر امکان رونق وجود ندارد و هیچ آسایش و انگیزه ای برای توسعه باقی نمی گذارد. ممکن است دولت از 15 درصد تولید کشور مالیات بگیرد و خدمات متناسب ارائه کند، اما اگر این درصد بالا برود. ایجاد نارضایتی و مشکل می کند، زیرا مردم می بینند که دولت بدون ارائه خدمات، بخش عمده ای از درآمد آنها را می گیرد… خیلی بهتر از قبل است.»

این تحلیلگر مسائل اجتماعی افزود: بنابراین اولین نکته این است که مالیات شهرستان نباید از حد معینی تجاوز کند زیرا در این صورت مردم ناراضی خواهند شد و نکته دوم این است که فعالیت اقتصادی و تولیدی زیاده روی نشود به عبارت دیگر مالیات باید به گونه ای گرفته شود که مانع تولید نشود و این رویکرد ضوابط و قوانینی دارد. اقتصاددانان در چنین شرایطی توضیح می دهند که اگر مثلاً برای یک فعالیت مالیات بیشتری وضع کنید، به اقتصاد آسیب می زند. تولید جامعه، چون مالیات می گیرید.. خدمات مفیدی برای رشد اقتصادی جامعه ارائه دهید؛ بنابراین ضرر افزایش مالیات از حد سنتی بیشتر از منافع آن است، این فشار مالیاتی خطرناک است و اگر از حد معینی فراتر رود، بخش‌های تولیدی ریشه دوانده و اقتصاد جامعه با مشکل مواجه می‌شود».

عبدی ادامه داد: بنابراین برای افزایش هر میزان مالیات باید دو توجیه داشت، یکی اینکه دولت خدمات بهتری نسبت به قبل ارائه می‌کند و وجود این خدمات باعث ارتقای سطح رفاه کل جامعه می‌شود. این است که در یک مورد باید مالیاتی وضع شود که تاثیر منفی بر تولید و پیشرفت اقتصادی نداشته باشد و اگر این دو مورد را رعایت کنیم مشکلی پیش نمی آید.پس باید بپرسید مالیات شهرستان چگونه باید باشد؟ دولت یا نه؟ آیا مردم از این خدمات راضی خواهند بود یا خیر؟ آیا این مالیات به تولید کمک می کند یا خیر؟ اگر پاسخ مثبت است، آن را بگیرید.”

وی با اشاره به اینکه افزایش مالیات دولت را مسئول نمی کند، گفت: گرفتن مالیات از مردم این امید را ایجاد می کند که مردم احساس کنند دولت پول آنها را می گیرد و باید در قبال خدمات ارائه شده پاسخگو باشد، بنابراین به دولت فشار می آورند. خوب، به نظر من این بلافاصله اتفاق نمی افتد و پاسخگویی دولت زمان می برد، در حالی که اگر دولتی که بر اساس درآمد مالیاتی اداره می شود پاسخگو نباشد، تنش ایجاد می شود. بین مردم و دولت.»

عبدی خاطرنشان کرد: درست است که دولت ها می خواهند به مردم خدمات ارائه کنند، اما نباید مانع درآمدزایی مردم شوند، به عنوان مثال در مورد مالیات پزشکان بحث های زیادی وجود دارد که البته باید با توجه به درآمد آنها پرداخت شود، اما اگر دولت کاری برای جلوگیری از درآمد آنها انجام دهد، آنها هم به جایی می‌روند که به راحتی درآمد داشته باشند، بنابراین مالیات نباید مانع تولید ثروت و درآمد شود.»

وی افزود: یکی از سیاست های اشتباهی که در ایران دنبال می شود، جلوگیری از افزایش درآمد برخی از مشاغل و صنایع دستی است که دولت با قیمت گذاری دستوری از افزایش درآمد صنایع مختلف جلوگیری می کند، اما از سوی دیگر برخی نیز وجود دارد. این قیمت‌ها را اجاره می‌کند تا پول مفت بگیرند و مجانی می‌گیرند و پولدار می‌شوند و پول نمی‌دهند.» مالیات، همه اینها خلاف منطق اقتصادی، تولید و رفاه است، باید مالیات بگیرند، اما جلوی تولید ثروت را نگیرند. مردم باید مالیات را هم بگیرند. مشکل در ایران این است که افزایش درآمد ممنوع است.»

Braylon Mccoy

محقق حرفه ای وب. پیشگام الکل متعصب تلویزیون دوست حیوانات در همه جا.

تماس با ما