مصاحبه: ارتباط بین حقوق بشر و تغییرات آب و هوایی را نباید انکار کرد

ایان فرای، استاد دانشگاه ملی استرالیا و سفیر سابق تغییرات اقلیمی تووالو برای بیش از 21 سال، در ماه مه توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به عنوان اولین گزارشگر ویژه آب و هوا منصوب شد، پس از رای قاطع به رسمیت شناختن حق داشتن یک زندگی سالم. محیط زیست، در سال 2021.

این کارشناس به نمایندگان گفت: «تغییرات اقلیمی ناشی از انسان بزرگترین و فراگیرترین تهدید برای محیط طبیعی و جوامعی است که جهان تا به حال دیده است و کشورهای فقیرتر بیشترین هزینه را می پردازند.

آقای فرای “بی عدالتی فاحش” کشورهای ثروتمند و شرکت های بزرگ را که در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای خود شکست می خورند و در نتیجه فقیرترین و کمترین توان مقابله با آن را شکست می دهند، برجسته کرد.

وی تاکید کرد: برای مثال اعضای G20 78 درصد از انتشار گازهای گلخانه ای را در دهه گذشته به خود اختصاص داده اند.

گزارشگر ویژه قبل از ارائه گزارش خود با سازمان ملل متحد ملاقات کرد که بر سه حوزه تمرکز دارد: اقدامات کاهشی، از دست دادن و آسیب، دسترسی و شمول، و حفاظت از مدافعان حقوق آب و هوا.

او در مورد آنچه که امیدوار است کنفرانس آب و هوای سازمان ملل در مصر (COP27) به آن دست یابد، صحبت کرد، به برخی از چالش‌های اقدامات اقلیمی در پرتو جنگ در اوکراین پرداخت و برخی از توصیه‌هایی را که به کشورهای عضو ارائه کرد، از جمله تماس تلفنی، به اشتراک گذاشت. برای یک انجمن سطح بالا در سال آینده.

ایان فرای، گزارشگر ویژه در زمینه ارتقا و حمایت از حقوق بشر در زمینه تغییرات آب و هوایی، برای مصاحبه با اخبار سازمان ملل می نشیند.

ایان فرای، گزارشگر ویژه در زمینه ارتقا و حمایت از حقوق بشر در زمینه تغییرات آب و هوایی، برای مصاحبه با اخبار سازمان ملل می نشیند.

اخبار سازمان ملل: لطفاً توضیح دهید که تمرکز اولین گزارش شما به مجمع عمومی چه بوده است؟

ایان فرای: مسائل اصلی مواردی است که باید در COP در مصر مطرح شود.

اول، در مورد مسائل بهبود کار کاهش تا کشورها متعهد به اقدامات بیشتر شوند. ما می دانیم که کار کافی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای وجود ندارد، بنابراین من می خواهم توجه را به آن جلب کنم و به پیامدهای حقوق بشر عدم انجام کافی در مورد تغییرات آب و هوا نگاه کنم.

موضوع بعدی دقیقاً عواقب این است که من نگاه می کنم مورد ضرر و زیان. اینها تأثیرات عظیمی است که کشورها در نتیجه تغییرات آب و هوایی و هزینه های هنگفتی که در پی دارد، تجربه می کنند. تاکنون بحث هایی در مورد ایجاد وجود داشته است صندوق ضرر و زیان، اما این روند بسیار کند پیش می رود، بنابراین امیدوارم بتوانم حرکت بیشتری را برای کار روی تایید این صندوق و راه اندازی و راه اندازی آن ایجاد کنم.

آخرین موضوع در مورد دسترسی و شمول. این امر باعث می‌شود افرادی که بیشترین تأثیر را از تغییرات آب و هوایی دارند بتوانند صدای خود را در جلسات تغییرات آب و هوا به گوش دیگران برسانند. اینها زنان، کودکان، جوانان، افراد دارای معلولیت، افراد بومی، همه گروه هایی هستند که در خط مقدم تاثیرات تغییرات آب و هوایی و حقوق بشر قرار دارند. ما باید راه هایی پیدا کنیم تا صدای آنها را وارد فرآیند تغییرات آب و هوایی کنیم.

اخبار سازمان ملل: چه رابطه ای بین حقوق بشر و این مسائل وجود دارد که می بینیم مربوط به اقدامات اقلیمی است

اگر به سیل در نیجریه و پاکستان و خشکسالی شدیدی که اکنون در سومالی در حال وقوع است فکر کنیم، حقوق بشر در نتیجه تغییرات آب و هوایی تحت تأثیر قرار گرفته است.

اینها میلیون ها نفر در سراسر جهان هستند که برخورداری از حقوق بشر از آنها تحت تأثیر قرار گرفته است. بنابراین، ما باید این ارتباط را ایجاد کنیم، ما باید چهره انسانی را در مورد تغییرات آب و هوا نشان دهیم.

در 3 سپتامبر 2022، رحیم چهار ساله روی آوار خانه ویران شده سیل خود در پاکستان ایستاده است.

در 3 سپتامبر 2022، رحیم چهار ساله روی آوار خانه ویران شده سیل خود در پاکستان ایستاده است.

اخبار سازمان ملل: در آخرین کنفرانس آب و هوای سازمان ملل که در سال 2021 در گلاسکو برگزار شد، کشورهای عضو بیانیه ای را امضا کردند که به مذاکرات مربوط به شرایط معلق توافقنامه پاریس پایان داد. انتظار دارید کشورها در جریان COP آتی در مصر درباره چه چیزی صحبت کنند؟

خب، یک سری مسائل روی میز وجود دارد. ما به سمت ارزیابی به اصطلاح جهانی پیش می رویم [in 2023]این بررسی اجرای توافقنامه پاریس است. بنابراین، فرآیندهایی در ایجاد این فرآیند بررسی وجود دارد.

من فکر می کنم که موضوع مهم حول این بحث از دست دادن و آسیب متمرکز خواهد شد. ما شاهد مخالفت برخی از کشورهای کلیدی درباره پیشبرد این موضوع بوده‌ایم، اما کشورهای در حال توسعه به اتفاق آرا گفتند “ما خواهان ضرر و زیان در دستور کار هستیم” و جامعه مدنی نیز همین را می‌گوید.

سازمان ملل متحد: چالش های مرتبط با موضوع ضرر و زیان چیست؟

خوب، کشورهای توسعه یافته بزرگی وجود دارند که به شدت نگران این موضوع هستند و از این منظر به این موضوع نگاه می کنند که آلاینده برای چه چیزی هزینه می کند. در حال حاضر، کشورهایی که بیشترین آسیب را از تغییرات آب و هوایی می‌بینند و با هزینه‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند، باید خودشان با این هزینه‌ها مقابله کنند.

من اخیراً در بنگلادش بودم و تأثیرات تغییرات آب و هوایی را از نزدیک دیدم. و این منصفانه نیست که کشورهایی مانند بنگلادش مجبور باشند به تنهایی با هزینه های تغییرات آب و هوایی کنار بیایند، که چیزی ساخته خودشان نیست. بنابراین آسیب پذیرترین کشورها کمترین میزان انتشار گازهای گلخانه ای را تولید می کنند، با این حال هزینه خسارات ناشی از تغییرات آب و هوایی را می پردازند.

بنابراین، وقت آن است که کشورهای بزرگ، بزرگترین تولیدکنندگان گاز، بلند شوند و بگویند: “ما باید کاری کنیم، باید به این کشورهای ضعیف کمک کنیم.”

روستاییان در منطقه خیرپور مایرس پاکستان در استان سند از زمین های سیل زده عبور می کنند تا به خانه های خود برسند.

© UNFPA/شهزاد نورانی

روستاییان در منطقه خیرپور مایرس پاکستان در استان سند از زمین های سیل زده عبور می کنند تا به خانه های خود برسند.

اخبار سازمان ملل: بهترین نتیجه این COP برای شما چیست؟

من در گزارش خود توصیه هایی را ارائه کردم. یکی از آنها شروع فرآیند ایجاد این صندوق ضرر و زیان است.

ما همچنین باید فرآیندی برای تضمین مشارکت بیشتر، به‌ویژه گروه‌های جامعه مدنی، جوانان و زنان داشته باشیم، و COP را به روی این گروه‌ها باز کنیم تا بتوانند نظر بهتری داشته باشند.

من همچنین می‌خواهم برنامه اقدام جنسیتی را مرور کنم، زیرا بسیار قدیمی است و به خوبی توسعه نیافته است. ما می دانیم که مسائل مهمی در ارتباط با تأثیرات تغییر اقلیم بر زنان و جوانان وجود دارد و این مسائل باید مطرح شود و در دستور کار قرار گیرد و برنامه عملیاتی برای رسیدگی به این مسائل تدوین شود.

انبوهی از مسائل دیگر وجود دارد که من مشتاقانه منتظر پیشرفت آنها هستم. مثلا بحث افزایش رقت. من سعی می کنم به طرفین پیشنهاد کنم که از دبیرکل سازمان ملل بخواهند در سال آینده یک نشست ویژه برای افزایش تعهدات خود برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای تشکیل دهد.

بنابراین امیدوارم که آن نیز بیاید.

نمایی هوایی از N'Djamena پس از باران شدید در اوت 2022.

نمایی هوایی از N’Djamena پس از باران شدید در اوت 2022.

اخبار سازمان ملل: از زمان اعلام حق بر محیط زیست سالم به عنوان یک حقوق جهانی بشر، آیا شاهد اعمال تغییراتی توسط دولت ها بوده اید؟

من فکر می کنم کشورها شروع به دیدن این هستند که چگونه می توانند این تصمیم را اجرا کنند. مطمئناً گفتگو در داخل کشورها وجود دارد.

میدانم اتحادیه اروپا در حال بحث در مورد چگونگی گنجاندن این تصمیم در قوانین ملی خود استدر چارچوب قانون اساسی و من فکر می‌کنم که نهادهای منطقه‌ای به دنبال توسعه توافق‌های منطقه‌ای هستند که این قطعنامه را به همراه دارد.

اخبار سازمان ملل: آیا فکر می کنید در این مرحله امکان حفظ هدف محدود کننده 1.5 درجه سانتی گراد وجود دارد؟

خب، این یک چالش است. ما با NDC های فعلی و نوع تعهداتی که کشورها داده اند، چنین چیزی را نمی بینیم.

آنها بودند در حدود دو تا سه درجه سانتیگراد، بنابراین باید اقدامات زیادی برای ترغیب کشورها به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای انجام شود.

البته پیچیده‌تر، جنگ اوکراین است، جایی که می‌بینیم کشورها مجبورند منابع قدیمی انرژی سوخت فسیلی را پیدا کنند تا جایگزین چیزی شوند که در نتیجه جنگ از آنها رد شده بود. پس مشکل همین است و این هم حواس پرتی بود.

با این حال، یک جنبه خوب نیز در آن وجود دارد، من فکر می کنم کشورها نیز می گویند که باید خودکفا در انرژی باشند و ارزان ترین راه برای انجام این کار، انرژی های تجدیدپذیر است.

و ما می بینیم که پرتغال به سمت انرژی های تجدیدپذیر 100 درصد حرکت می کند، می دانیم که دانمارک نیز این کار را انجام می دهد، و من فکر می کنم که این باعث می شود سایر کشورها نیاز به تجدیدپذیر بودن و خودکفایی در انرژی خود را ببینند.

Miriam Ware

الکل نینجا. متفکر شیطانی. محقق سفر. فرهنگ پاپ مادام العمر. علاقه مند به موسیقی.

تماس با ما