مصاحبه: روش‌های متعددی که فناوری‌های فضایی جهان را به مکانی بهتر تبدیل می‌کنند

Maruška Strah، مدیر اجرایی انجمن هفته جهانی فضا
Maruška Strah، مدیر اجرایی انجمن هفته جهانی فضا

موضوع هفته جهانی فضا امسال “فضا و پایداری” است. هفته سازمان ملل، بزرگ‌ترین رویداد فضایی سالانه جهان، بر توضیح این موضوع تمرکز خواهد کرد که چگونه فناوری‌های توسعه‌یافته برای ارسال اشیا و انسان‌ها به فضا به طور مستقیم به زمین منفعت می‌رسانند.

Maruška Strah، مدیر اجرایی انجمن هفته جهانی فضا، عضو موسسه بین المللی حقوق فضا، عضو انجمن بین المللی برای پیشرفت ایمنی فضا، و همچنین مرکز اروپایی حقوق فضایی. او در حال تحصیل برای دکترا در مطالعات حقوقی در دانشکده حقوق دانشگاه وین است، جایی که تحقیقات او بر مدیریت ترافیک فضایی، حوزه اصلی مورد علاقه او متمرکز است.

اخبار سازمان ملل آیا علاقه فضایی در حال افزایش است؟

Marushka شما آن را خواهید دید زمانی که من چهار سال پیش به آن پیوستم، حدود 4000 رویداد هفته جهانی فضا را در 86 کشور شمارش کردیم. سال گذشته ما 6418 رویداد را در 96 کشور ثبت کردیم، بنابراین واقعاً در حال رشد است.

کشورهای بیشتری درگیر می شوند، افراد بیشتری به فضا، آنچه در این بخش اتفاق می افتد، و همچنین اینکه فضا چگونه می تواند برای بشریت مفید باشد، علاقه مند هستند.

من فکر می کنم چندین دلیل برای آن وجود دارد. اولین مورد این است که وقتی صحبت از اکتشاف فضا به میان می‌آید، شاهد اخبار مثبت زیادی از رسانه‌ها هستیم و رویای رفتن به فضا برای افراد بیشتری واقعی‌تر می‌شود.

هنرمندان در فضا

همچنین، اکنون می‌دانیم که هر کسی در بخش فضایی جایگاهی دارد. این فقط فضانوردان، مهندسان یا دانشمندان نیستند. من یک فرد سیاسی هستم و تا قبل از انتخاب رشته کارشناسی ارشد نمی دانستم وکلای فضایی وجود دارند!

اگر بخواهیم در سیاره دیگری حضور داشته باشیم، فرصت هایی برای انواع مختلفی از افراد وجود خواهد داشت. به هنرمندان، موسیقی، نقاشی و کتاب نیازمندیم. واقعاً فرصتی برای کاوش وجود دارد و ما شاهد افزایش تعداد رویدادهای مرتبط با نمایشگاه ها یا مسابقات هنری بوده ایم.

اخبار سازمان ملل موضوع هفته جهانی فضا در سال جاری چیست؟

Marushka شما آن را خواهید دید فضا و پایداری این بسیار مهم است، زیرا ارزش های ما را به عنوان یک انجمن متعهد به اهداف توسعه پایدار (SDGs) نشان می دهد. رویدادهای بسیار جالبی وجود خواهد داشت، به این نکته توجه کنیم که چگونه می توان از فناوری ها و برنامه های کاربردی مرتبط با فضا برای استفاده از حیات روی زمین استفاده کرد و چگونه می توانیم از فضا به عنوان یک منبع محافظت کنیم.

به عنوان مثال، معاون رئیس جمهور ایالات متحده، کامالا هریس، اتحاد جدیدی از شرکت های فضایی را اعلام کرد که بر افزایش ظرفیت صنعت فضایی برای پاسخگویی به تقاضای نیروی کار فنی ماهر در بخش فضایی تمرکز خواهند کرد.

اسکات کلی، فضانورد ناسا در سال 2015 در خارج از ایستگاه فضایی بین المللی کار می کند.

اسکات کلی، فضانورد ناسا در سال 2015 در خارج از ایستگاه فضایی بین المللی کار می کند.

آژانس ها به عنوان یک تیم

چندین آژانس فضایی، از جمله آذر کاسموس آذربایجان، آژانس فضایی پاکستان و آژانس فضایی اروپا، رویدادهایی را در طول هفته برنامه ریزی می کنند و ایرباس کارکنان خود را می فرستد تا با دانش آموزان در مدارس صحبت کنند، به آنها نشان دهد که در حال انجام چه کاری هستند و از آنها الهام بگیرند. آنها.

چندین نفر میزبان رویدادها خواهند بود و تقویم پر است. به همه شرکت کنندگان و برگزارکنندگان رویداد توصیه می شود رویدادهای خود را در یک تقویم جهانی در وب سایت ما ثبت کنند و اطلاعاتی را برای ما ارسال کنند تا بتوانیم آن را در رسانه های اجتماعی و سایر کانال های ارتباطی تبلیغ کنیم.

اخبار سازمان ملل چه چیزی شما را در مورد فضا هیجان زده می کند؟

Marushka شما آن را خواهید دید این تنها بخشی است که من تا به حال با آن برخورد کرده ام که همه را شامل می شود. فکر نمی کنم بتوانیم به فضا برویم و با مشکلاتی که اینجا داریم کنار بیاییم. فکر می کنم باید آنها را شکست دهیم. اختلافات باید حل شود.

اگر به فضا سفر کنم، نمی خواهم در یک موشک بنشینم و در سیاره دیگری قرار بگیرم. من شاعران را با خودم دوست دارم. من می خواهم ببینم که هنرمندان بر اساس آنچه ما می بینیم، هنر شگفت انگیزی خلق می کنند، این چیزی است که تخیل را جرقه می زند. پس پیشرفت داری

اینجا روی زمین نیز پیشرفت دارد، و این یکی از دلایل اصلی انتخاب فضا و پایداری به عنوان موضوع امسال بود، زیرا فناوری‌ها و برنامه‌های فضایی مستقیماً به نفع بشریت هستند.

از 169 هدف در 17 هدف توسعه پایدار، 65 هدف مستقیماً از فناوری‌های فضایی بهره می‌برند و این حتی مخابرات را نیز شامل نمی‌شود. من فکر نمی کنم که ما دیگر نمی توانیم بدون فناوری های فضایی زنده بمانیم و زیبایی را در آن می بینم.

اخبار سازمان ملل آیا فکر می کنید ممکن است بتوانید به فضا بروید؟

Marushka شما آن را خواهید دید من عاشق این سیاره هستم و از زندگیم روی زمین واقعا لذت می برم. فعلا مجبور نیستم ترک کنم و دوست دارم محیطم را بهتر کنم.

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

تماس با ما