معاون: تاج زاده، «خرابکار ملایم».

مصطفی تاج زاده معاون سیاسی وزارت کشور در دولت اصلاحات صبح روز جمعه 26 تیرماه به دستور قوه قضائیه بازداشت شد.

بازداشت تاج زاده با واکنش فعالان اصلاح طلب همراه بود. این افراد معتقد بودند که اقدامات و فعالیت های تاج زاده در فضای مجازی تنها در چارچوب اصلاح طلبی مسلط صورت می گیرد و مرزبندی مشخصی با براندازی دارد.

در همین زمینه گفت وگویی با حجت الاسلام محمدتقی نقدعلی نماینده مردم خمین در شورای اسلامی داشته ایم که در ادامه می خوانید:

فعالان اصلاح طلب در روزهای گذشته واکنش های زیادی به بازداشت آقای تاج زاده داشتند و معتقدند اقدامات وی و جریان همراه آن ربطی به کارشکنی ندارد و در جریان اصلاحات شناسایی می شود. به نظر شما این ادعا درست است؟

خرابکاری دو نوع است، یکی کاملاً رسمی و دیگری نرم و تدریجی، اما متأسفانه اصلاح طلبان نوع دوم را در جایی که به نفعشان باشد خرابکاری نمی دانند.

عملکرد امثال آقای تاج زاده دعوت نرم به براندازی است، یعنی کم کم ارکان اساسی نظام را زیر سوال می برند و دست به تخریب ناعادلانه می زنند. همچنین برخی از تماس ها و فراخوان های این افراد مخالفان و مجروحان را به حمله به رژیم تشویق می کند.

علاوه بر این موارد، بحث ارتباط با شبکه های براندازی خارجی که در اتهامات وی نیز مطرح شد، نشان می دهد که عملکرد وی را نمی توان از جرم اقدام به خرابکاری جدا کرد.

خداوند متعال در آیه 49 سوره مبارکه نور می فرماید: و اگر حق از آن آنهاست، به اطاعت کنندگان می رسد. (اما اگر راست می گویند سریع به سوی او می آیند و تسلیم می شوند!) طبق این آیه قرآن، اگر مصلحان واقعاً طرف حق باشند، این قضاوت را با جان و دل می پذیرند. اما چون یکی از رفقای آنها اکنون بر اساس معیارهایی است که عدالت به سوی محاکمه و احیانا محکومیت پیش می رود، این موضع را اتخاذ می کنند.

اصولاً رویکرد اصلاح طلبان مانند سال های گذشته بوده است و در باب 88 شاهد بودیم که به جای پذیرش اقدامات قانونی، بر طبل انصراف انتخابات کوبیدند و سپس واژگون شدند. بنابراین رویکرد این جریان در خصوص دستگیری تاج زاده موضوع جدیدی نیست.

مصلحان زمانی بر طبل سوگند می کوبند که مصلحتشان باشد و زمانی که به نفعشان نباشد حق را سرکوب و باطل می کنند و این اقدام در جریان اصلاحات حاکم است. بر این اساس مواضع افراد وابسته به این جریان در خصوص دستگیری آقای تاج زاده کاملا بر اساس منافع و مناسبات حزبی بوده و این اظهارات قابل قبول نیست.

ما رژیم را به خاطر اقدام جدی در برابر چنین سوء رفتارهایی که قرار بود کل نظام را به خطر بیندازند، تحسین می کنیم. خواهشمندیم غیر از این در موارد مشابهی که عده ای چارچوب های اساسی نظام را تخریب می کنند و بر خلاف آن اقدام می کنند و مواضع خلاف قانون می گیرند و برچسب مجرمانه می زنند قاطعیت برخورد شود. بقیه افرادی که انتقادات درستی دارند در جهت درست مطرح کنند.

به نظر شما آیا می توان اقدامات اخیر اصلاح طلبان را در راستای تلاش آنها برای بازگشت به عرصه سیاست کشور دانست؟

جریان اصلاحات کارنامه سیاهی دارد و مردم ایران از هیچ نظر خاطره خوبی از این جریان ندارند. آخرین کارنامه عملکرد آنها دولت روحانی بود که عموماً حرفی برای گفتن نداشت و این افراد اکنون با عوام فریبی تلاش می کنند آبروی از دست رفته خود را بازیابند و دوباره در سیاست ایران نقش آفرینی کنند، اما باید بدانند که مردم دیگر آنها را ندارند. اعتماد

Adrienne Daniel

قهوه‌کار بسیار جذاب. دانشجو. محقق سفر. بت نوجوان آینده.

تماس با ما