معاون وزیر ارتباطات: مردم از ابتدا از اینستاگرام استفاده نکنند

صبح امروز سوم مهرماه، همایش روز ملی تجارت الکترونیک با حضور تعدادی از مسئولان، نمایندگان کسب و کار و اصحاب رسانه برگزار شد.

محمود لایی، معاون وزیر ارتباطات و مدیرعامل شرکت ملی پست در این همایش با بیان اینکه معمولاً در حوزه تجارت الکترونیک، لجستیک بیشترین اهمیت را دارد، توضیح داد: سهم شرکت ملی پست در تجارت الکترونیک به 77 رسیده است. در گذشته 60 درصد کاهش داشته است و دلیل آن این است که حجم بازار تجارت الکترونیک افزایش یافته است و این نیز قولی از سوی دولت است که توانسته ایم به بخش خصوصی فرصت بیشتری برای بازی بدهیم. نقشی در تجارت الکترونیک دارد و ما این کاهش سهم را به فال نیک می گیریم.

به گفته وی، ارزش کل گردش مالی تجارت الکترونیکی کشور در سال 1400 بالغ بر 12369 هزار میلیارد ریال و رشد اسمی ارزش معاملات تجارت الکترونیکی 13 درصد بوده است.

لیایی با اشاره به فشار رسانه ها برای اظهار نظر در خصوص کاهش درآمد پستی به دلیل شرایط فعلی فیلترینگ اینترنت و اینستاگرام در کشور، تصریح کرد: چند سالی است که مسئولان بر لزوم استفاده شرکت ها از بسترهای رسمی تهیه شده توسط دولت تاکید کرده اند. به جای استفاده از ابزارهای خارجی مانند اینستاگرام. و آنها در آنجا پیشرفت می کنند.”

لایی با بیان اینکه متأسفانه مردم عادی به این صحبت ها توجهی نکردند و کسب و کار خود را در تریبون های دولتی توسعه ندادند، توضیح داد: اکنون با توجه به شرایط کشور، اینستاگرام فیلتر شده و همه مردم نمی توانند به آن دسترسی داشته باشند، اگر اینستاگرام خود محدودیت ایجاد کند. ایرانی ها چه پاسخی خواهند داشت؟»

مدیرعامل پست ملی تصریح کرد: اکنون نوک تیز پیکان نقدی به سمت مسئولان است، اما دلیل آن بی‌توجهی شرکت‌ها به گفته‌های مسئولان درباره استفاده از بسترهای داخلی است.

وی در گفت وگویی با تاکید بر اینکه با وجود شبکه ملی اطلاعات، اکنون امکان انتقال تمامی مشاغل به بسترهای داخلی وجود دارد، در بخشی از سخنان خود توضیحات ضد و نقیضی در خصوص آمادگی بسترهای داخلی برای ارائه خدمات به شرکت ها ارائه کرد و گفت: : «ما یک ساختمان داریم، بیایید این محدودیت‌ها را تغییر دهیم که اثرات مخربی بر فرصت‌ها دارد.

لیای با اشاره به بازدید خود از مناطقی در استان مازندران توضیح داد: متوجه شدم حتی در مناطق روستایی نیز محصولات از طریق اینستاگرام به فروش می رسد که در بازدید مردم با دیدن من از شرایط اینترنت و فیلتر شدن اینستاگرام گلایه کردند و گفتم. آنها که قبلاً به این فکر می کردید که اگر روزی اینستاگرام تعطیل شود چه اتفاقی می افتد؟ باید خودتان فکر می کردید و از همان ابتدا از ابزاری مانند اینستاگرام استفاده نمی کردید.

وی با اشاره به توانمندی های شرکت ملی پست برای کمک به رشد و توسعه تجارت الکترونیک در کشور، تصریح کرد: در حال حاضر 775 هزار متر مربع ساختمان فعال داریم و این رقم در اختیار هیچ دولتی و خصوصی قرار نگرفته است. یک موسسه تجارت الکترونیکی. همچنین حدود 11000 اداره پست داریم.”

مدیرعامل شرکت ملی پست تصریح کرد: در برخی مناطق شهری برخی از امور پستی را به دفاتر پیشخوان و بخش خصوصی واگذار کرده ایم و در حال پیاده سازی سامانه هایی هستیم که مهم ترین آن سامانه «روستاپازار» است و در آینده ضمن اینکه شرکت‌های روستایی را به بسترهای داخلی می‌آوریم و مسئولیت تدارکات آن‌ها را بر عهده می‌گیریم، کسب‌وکار آنها را نیز ارتقا خواهیم داد.

به گفته وی، همچنین برای سهم شرکت ملی پست در اقتصاد دیجیتال برنامه ریزی شده است و بر این اساس 8 درصد از کل 10 درصد سهم هدف اقتصاد دیجیتال در تولید ناخالص داخلی دولت به شرکت پست اختصاص دارد.

معاون وزیر ارتباطات در پاسخ به سوالی مبنی بر استفاده روستائیان از پلتفرم‌های خارجی، تصریح کرد: شرکت‌ها نباید روی چیزی بی‌ثبات، چه اینستا و چه پلتفرم‌های دیگر حتی داخلی سرمایه‌گذاری کنند، با توجه به شرایط آمریکا و آن کشور. با دشمنی با مردم ما، این کشور با تمام توان به اقتصاد ایران ضربه می زند، راه ممکن، با توجه به اینکه آمریکا دارای پلتفرم های تجارت الکترونیک خارجی است که توسط شرکت های ایرانی استفاده می شود، توصیه ما این است که شرکت ها از بسترهای داخلی استفاده کنند. آیا در حال حاضر امکان استفاده از پلتفرم های داخلی وجود دارد یا خیر؟ او گفت بله. قابلیت انتقال تمامی کسب و کارها به بسترهای داخلی وجود دارد و فلسفه وجودی شبکه ملی اطلاعات تامین نیازهای داخلی تجارت الکترونیک و رفع این مسائل است.

Dale Mckee

سازمان دهنده Wannabe. معتاد اینترنت متعصب زامبی. علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. دانش پژوه مواد غذایی

تماس با ما