مقامات نظامی بورکینافاسو از انحلال دولت و برکناری رهبر خبر می دهند | CNN

پس از یک روز پر از تیراندازی و سردرگمی در اواگادوگو، پایتخت، بورکینافاسو تسلط نظامی جدیدی اعلام شد. مرزهای زمینی و هوایی این کشور بسته شد و قانون اساسی آن به حالت تعلیق درآمد.

یک مقام نظامی بورکینافاسو در اطلاعیه ای که شامگاه جمعه از تلویزیون دولتی پخش شد، از انحلال دولت فعلی و برکناری رهبر حکومت نظامی، رئیس جمهور سرهنگ پل هنری دمیبا خبر داد.

کیسوندیدا فاروق آزاریا سورگو، کاپیتان ارتش، ابراهیم ترائوره، از مقامات نظامی، گفت که او اکنون به عنوان رئیس حکومت نظامی کشور، جنبش ملی برای حفاظت و اصلاحات (MPSR)، که برای اولین بار در اوایل سال جاری قدرت را به دست گرفت، هدایت خواهد شد.

با تعلیق قانون اساسی و دولت، این دومین کودتای نظامی بورکینافاسو در یک سال گذشته است.

سورگو با همراهی بیش از دوازده نفر از ارتش، بیانیه ترائوره ​​را خواند که تغییرات را اعلام کرد. او همچنین دامیبا را به “خیانت” به هدف ارتش برای بازگرداندن امنیت به کشور متهم کرد.

سورگو گفت: «مردم بورکینافاسو، در مواجهه با وخامت اوضاع امنیتی، ما چندین بار تلاش کرده‌ایم تا روند گذار را بر موضوع امنیت متمرکز کنیم.

وی همچنین گفت: “انتخابات مخاطره آمیز سرهنگ دامبا به طور فزاینده ای خدمات امنیتی ما را تضعیف کرده است.”

به نظر می رسد تلاش های قبلی برای سرکوب شورش شکست خورده است. پیشتر در روز جمعه، پس از اینکه ساکنان پایتخت، اواگادوگو، با صدای تیراندازی از خواب بیدار شدند، رهبران حکومت نظامی آن زمان وضعیت را به عنوان نتیجه “نوسانات خلقی” در میان برخی از اعضای ارتش توضیح دادند و گفتند که مذاکرات در حال انجام است.

دامبا در بیانیه‌ای در فیس‌بوک در آن زمان گفت: دشمنی که به کشور ما حمله می‌کند تنها می‌خواهد بین بورکینافاسو تفرقه ایجاد کند تا آن را بی‌ثبات کند.

اگرچه در روز جمعه فعالیت خیابانی عادی وجود داشت، اما صدای تیراندازی شدید از اردوگاه اصلی ارتش و برخی مناطق مسکونی در اوگادوگو شنیده شد. چندین سرباز مسلح در امتداد جاده اصلی منتهی به ریاست جمهوری موضع گرفتند و همچنین دسترسی به ساختمان های اداری و تلویزیون ملی را مسدود کردند.

دامیبا پس از کودتای نظامی در 24 ژانویه که رئیس جمهور پیشین روش کابوره را سرنگون کرد و دولت را منحل کرد، قدرت را به دست گرفت.

او متعهد شد که امنیت را پس از سال ها خشونت شبه نظامیان اسلام گرا مرتبط با القاعده و دولت اسلامی بازگرداند. اما دولت او برای تحقق آن تلاش کرده است. حملات همچنان ادامه دارد و ارتش در آشفتگی به سر می برد.

این هفته، مهاجمان ناشناس یازده سرباز را در جریان حمله به کاروانی متشکل از 150 وسیله نقلیه در حال انتقال تدارکات به شهری در شمال بورکینافاسو کشتند. پنجاه غیرنظامی مفقود شده اند.

بخش‌های بزرگی از شمال و شرق از سال 2018 تحت کنترل نبوده است. میلیون‌ها نفر از ترس حملات بیشتر مردان مسلح که اغلب با موتورسیکلت به جوامع روستایی می‌روند، خانه‌های خود را ترک کرده‌اند. هزاران نفر در این حملات کشته شدند.

این کشور غرب آفریقا که یکی از فقیرترین کشورهای جهان است، به کانون خشونت هایی تبدیل شد که در مالی همسایه در سال 2012 آغاز شد، اما از آن زمان در سراسر بخش خشک منطقه ساحل در جنوب صحرا گسترش یافته است.

Ainsley Murphy

بشارت دهنده آبجو Wannabe. نویسنده فداکار جنرال الکل نینجا. دانشجو. متخصص زامبی خالق مستقل متعصب سفر

تماس با ما