مهاجران ونزوئلا در شوک و از دست دادن پس از طرح جدید مهاجرت آمریکا | CNNCNN

آلیگیدیس موری، زن 30 ساله ونزوئلایی که تا این هفته قصد سفر به ایالات متحده را داشت، می‌گوید: «این خبر مانند یک سطل آب سرد به من برخورد کرد.

روز چهارشنبه، ایالات متحده اعلام کرد که عنوان 42 را گسترش می دهد – بند دوران همه گیری که به مقامات مهاجرت اجازه می دهد تا مهاجران غیرقانونی را به دلایل بهداشت عمومی به مکزیک اخراج کنند – و از برنامه جدیدی رونمایی کرد که به برخی از مهاجران ونزوئلا اجازه می دهد برای رسیدن به بنادر ایالات متحده درخواست دهند. ورود هوایی، حداکثر با 24000.

هر دو طرح برای منصرف کردن ونزوئلایی هایی مانند موری از تلاش برای ورود غیرقانونی و خطرناک زمینی از مرز ایالات متحده و مکزیک طراحی شده بودند.

اما بسیاری از مهاجرانی که هم اکنون در راه هستند به سی ان ان می گویند که تصمیم دولت بایدن آنها را در تنگنای دردناکی قرار می دهد، زیرا قبلاً همه چیز را برای شروع سفر به شمال رها کرده اند.

آنها همچنین اشاره می کنند که برنامه ورودی جدید فرودگاه به نفع ثروتمندان و افراد دارای ارتباط خوب است – به عبارت دیگر، ونزوئلایی هایی که می توانند با هواپیما به شمال سفر کنند.

مهاجران ونزوئلایی از رودخانه سوشیاته بین گواتمالا و مکزیک عبور می کنند.

بحران مهاجرت ونزوئلا حادتر از همیشه است. بر اساس آمار جدیدی که سازمان ملل در ماه جاری منتشر کرد، بیش از هفت میلیون ونزوئلایی در حال حاضر در خارج از کشور زندگی می کنند و از بحران انسانی در سرزمین خود فرار می کنند.

بیشتر آنها در کشورهای دیگر آمریکای جنوبی زندگی می کنند – بیش از دو میلیون نفر تنها در کلمبیا زندگی می کنند – اما در ماه های اخیر تعداد فزاینده ای از طریق آمریکای مرکزی و مکزیک به سمت شمال آمریکا حرکت کرده اند، جایی که شرایط زندگی در بحبوحه کووید-19 بدتر شده است. همه گیر و بحران جهانی غذا.

در نتیجه، تعداد ونزوئلایی‌های دستگیر شده در مرز جنوبی ایالات متحده افزایش می‌یابد. به گفته وزارت امنیت داخلی، 180000 ونزوئلایی طی سال گذشته از مرز عبور کرده اند.

پاناما و مکزیک یک کریدور جغرافیایی برای مسافران از آمریکای جنوبی تشکیل می دهند. بر اساس بند جدید مهاجرت ایالات متحده، هر مهاجری که به شمال می رود که به طور غیرقانونی وارد پاناما یا مکزیک شود، واجد شرایط پیوستن به این برنامه نخواهد بود.

سفری که موری، همسرش رودولفو و سه فرزندشان برنامه ریزی کرده بودند فقط یک سفر بود. آنها قصد داشتند ابتدا به شهر نیکول در کلمبیا بروند، سپس از طریق Darien Gap به پاناما بروند، جنگلی به طول 100 کیلومتر که از طریق جاده غیرقابل عبور است.

به گفته مقامات پاناما، علیرغم خطرات بی‌شماری، تا کنون 150000 مهاجر در سال جاری با پای پیاده از این کشور عبور کرده‌اند.

موری که در حال حاضر در کلمبیا به سر می برد، می گوید بازگشت به ونزوئلا غیرممکن است. در سال 2018، خانواده او خانه خود را در سانتا ترزا دل توی، شهری فقیر در 30 کیلومتری جنوب شرقی کاراکاس، به مبلغ 1500 دلار فروخت تا هزینه سفر به کلمبیا را بپردازد.

حالا، او احساس می کند فراموش شده است. مانند بسیاری دیگر، او نمی تواند هزینه یک پرواز بین قاره ای را بپردازد – چه رسد به کل خانواده اش.

“در این شرایط من جایی برای رفتن ندارم… می ترسم: چه کار کنم؟” موری به CNN گفت.

وضعیت آن برای اکثر مهاجرانی که در حال حاضر به شمال سفر می کنند معمول است.

یک مهاجر ونزوئلایی که فقط خواستار معرفی خوزه شد، به سی ان ان گفت: “پس از این همه درد، این همه موانع که مجبور بودیم بر آنها غلبه کنیم، اکنون گیر کرده ایم. ما در نیکول هستیم و جایی برای رفتن نداریم…”

به گفته مقامات محلی، بیش از 10000 مهاجر در شهر منتظر هستند تا از خلیج به دارن گپ عبور کنند، اما برخی اکنون در مرحله بعدی خود تجدید نظر می کنند.

اندر درین، یک ونزوئلایی 28 ساله که قصد داشت به گروهی بپیوندد که از اکوادور به شمال سفر می کردند، می گوید: «درد دارم، حالا نمی دانم چه کنم. اما برنامه های او پس از صحبت آنلاین با سایر مهاجران تغییر کرد.

او به سی‌ان‌ان گفت: «چند نفر از دوستان در فکر این هستند که هر کجا که می‌روند، جایی بین کاستاریکا و نیکاراگوئه ساکن شوند. “هرکسی که با آنها صحبت می کنید همین را می گویند: کل مسیر فرو ریخته است، ما دیگر نمی توانیم سفر کنیم.”

یادیمار، مهاجری از ونزوئلا که با آدرس 42 به مکزیک فرستاده شد.

یک مقام ارشد امنیت داخلی، بلاس نونز نیتو، روز پنجشنبه در تماسی با خبرنگاران گفت که هدف کاهش تعداد مهاجرانی است که به طور غیرقانونی به مرز جنوبی ایالات متحده نزدیک می شوند و در عین حال یک مسیر قانونی برای کسانی که واجد شرایط هستند ایجاد شود. .

اما این طرح با انتقاد نادری از سوی اعضای اپوزیسیون ونزوئلا که عموماً با واشنگتن در مبارزه علیه نیکلاس مادورو، رهبر خودکامه ونزوئلا متحد هستند، مواجه شده است.

هنریکه کاپریلز، کاندیدای دوبار ریاست جمهوری و یکی از معدود رهبران ضد مادورو که هنوز در کاراکاس زندگی می کند، در توییتی نوشت: «دولت ایالات متحده یک سیاست مهاجرتی خشن را اعلام کرده است که وضعیت هزاران ونزوئلایی را حتی دردناک تر می کند».

کارلوس وکیو، نماینده رسمی اپوزیسیون ونزوئلا در واشنگتن نیز در توئیتی نوشت که این طرح برای ابعاد بحران مهاجرت در ونزوئلا «ناکافی است».

او گفت: «ما از تلاش‌های POTUS برای جستجوی جایگزین‌هایی برای بحران مهاجرت از طریق آزادی مشروط بشردوستانه، برای مهاجرت منظم و ایمن ونزوئلایی‌ها آگاه هستیم.

اما 24000 ویزای اعلام شده برای ابعاد این مشکل ناکافی است. بازنگری در این زمینه ضروری است.»

دولت ونزوئلا در مورد سیاست جدید آمریکا اظهار نظری نکرده است.

اما سازمان‌های بشردوستانه مانند پزشکان بدون مرز (MSF)، انتقاد دیگران را مبنی بر ناکافی بودن 24000 مجوز قانونی تکرار کرده‌اند – و تاکید کردند که نباید اجازه داده شود دیگران تحت عنوان 42 به مکزیک اخراج شوند.

آوریل بنوا، مدیر اجرایی MSF در بیانیه ای گفت: «ما از تصمیم دولت بایدن مبنی بر آغاز اخراج ونزوئلا تحت عنوان 42، یک سیاست ظالمانه، غیرانسانی و بی اساس در حفاظت از سلامت عمومی که باید مدت ها پیش پایان می یافت، شوکه شده ایم. .

در حالی که ما از راه اندازی یک برنامه ویژه بشردوستانه آزادی مشروط برای ونزوئلایی ها استقبال می کنیم، اطمینان از عبور ایمن به ایالات متحده باید قاعده باشد، نه استثنا.”

فعالان حقوق بشر استدلال می کنند که پناهجویان باید قبل از بازگرداندن، فرصتی برای ارائه پرونده های خود در ایالات متحده داشته باشند.

با این حال، برخی از مهاجران می گویند که در موقعیت جدید دولت بایدن بارقه امیدی را می بینند.

اسکار چاسین، 44 ساله، مربی بوکس که هفته ها ایده سفر به ایالات متحده از طریق آمریکای مرکزی را سنجیده است، به CNN گفت که اکنون یک مسیر قانونی برای مهاجرت می بیند.

برای من، در واقع بهتر است. این وضعیت را برای بسیاری از مردم بدتر می‌کند، اما برای من خوب است.» من در ایالات متحده اقوام، دوستان و دانش آموزان سابق بوکس دارم که برخی از آنها می توانند از من و خانواده ام مراقبت کنند.”

پسر او، اسکار الکساندر، در حال حاضر در مکزیک است و قبل از فاش شدن قوانین جدید مهاجرتی ایالات متحده وارد شده است.

چاسین گفت: “او اکنون در آنجا خواهد ماند. او در حال حاضر به دنبال کار است و ما به محض یافتن اسپانسر مدارک را ارائه خواهیم کرد.”

سپس ما منتظر اوراق خواهیم بود. شاید یک سال، شاید دو سال، اما مطمئنم که موفق می شویم! ”

Charlie Ray

نرد سفر. علاقه مند به موسیقی. بشارت دهنده توییتر. متعصب بیکن کاوشگر Wannabe. دانشجو. گیک وب دوستانه. تمرین کننده آبجو آماتور. ارتباط دهنده.

تماس با ما