مهمترین رویداد نجومی در بارش شهابی جمینی 1400 | دیجیاتو

[ad_1]

بارش شهابی جمینی درخشان ترین باران سالانه است که سالانه تعداد زیادی از علاقه مندان را به بازدید دعوت می کند. بارش باران که از اواسط آذرماه آغاز شد و تا پایان این ماه ادامه داشت، به نظر من شاخص ترین و جذاب ترین رویداد نجومی سال 1400 در مرز ایران است.

در ادامه راهنمای عملی رصد این بارش شهابی است به گونه ای که همه علاقه مندان بدون داشتن دانش نجومی بتوانند برای رصد آن برنامه ریزی کنند و در یک شب هیجان انگیز ده ها شهاب دوقلو را ببینند. آسمان شب مرور کردن.

بهترین شب ها برای دیدن بارش شهابی جمینی کدام است؟

بارش شهابی رویدادی است که هر سال برای مدت معینی فعال است و در یک یا دو شب به اوج خود می رسد. بارش شهابی جمینی به عنوان درخشان ترین بارندگی سالانه از نیمه ازهر تا پایان ازهر فعال است و امسال از شامگاه 22 تا بامداد 23 ازهر به اوج خود می رسد. اگر مشتاق رصد هر چه بیشتر این رویداد هستید، بد نیست هر دو شب ۲۲ و ۲۳ ازهر را زیر آسمان شب بگذرانید تا تعداد زیادی شهاب را مشاهده کنید.

البته لازم به ذکر است که امسال در شب این قله بارانی، ماه با تقریباً 70 درصد فاز در آسمان قرار گرفته و شهاب سنگ ها را به سختی می بیند. با این حساب توصیه من این است که بین عصر پنجشنبه تا بامداد جمعه 16 و 16 آذرماه شهاب های دوقلو را ببینید و اگر باز هم فرصت دارید برای شب 19 و 11 آذر برنامه ریزی کنید.

برای نظارت بر بارش شهابی جمینی به چه چیزی نیاز دارید؟

رصد پدیده های نجومی اغلب به ابزارهایی مانند دوربین دوچشمی و تلسکوپ نیاز دارد. اما هیچ بارش شهابی وجود ندارد و تنها راه رصد آنها با چشمانی مشتاق است که از شب تا صبح زیر آسمان منتظر درخشش شهاب هستند. بنابراین اگر می خواهید بارش شهابی را مشاهده کنید. لباس گرم، مقداری تنقلات (مخصوصاً غذاهای شیرین)، نوشیدنی های گرم و یک تشک یا صندلی برای یک شب سرد همراه داشته باشید.

برای دیدن بارش شهابی جوزا کجا برویم؟

برای مشاهده این پدیده مکانی را با دو شرط مهم انتخاب کنید: اول اینکه دور از آلودگی نوری و نور مزاحم باشد. بهترین گزینه روستاهای دورافتاده و مناطق کویری در کویر مرکزی ایران است که هیچ شهر و روستایی تعداد زیادی تیر برق ندارد. با مراجعه به سایت lightpollutionmap.info می توانید وضعیت آلودگی نوری در نقاط مختلف جهان را با جزئیات کامل مشاهده کنید.

شرط دوم که احتمالاً مهمتر از شرط اول است، این است که پس از انتخاب یک یا چند مکان برای رصد، شرایط آب و هوایی را به کمک کاربردهای هواشناسی بررسی کنید. اگر هوای منطقه شما ابری است، بارش شهابی حذف می شود و فقط از شب تا صبح ابری خواهید داشت. با این حساب، بهتر است چندین مکان را انتخاب کنید و در نزدیک ترین شب به سفر، شرایط آب و هوایی آنها را بررسی کنید و جایی را انتخاب کنید که احتمال آسمان صاف بیشتر است.

بارش شهابی دوگانه چگونه رخ می دهد؟

بیشتر بارش‌های شهابی زمانی اتفاق می‌افتند که زمین، در مدار خود به دور خورشید، از مکان‌هایی در فضا عبور می‌کند که ذرات باقی‌مانده دنباله‌دار در آنجا تجمع می‌کنند. این ذرات در گرانش زمین گرفتار می شوند و به زمین می افتند، در اصطکاک جو می سوزند و نوری تولید می کنند که ما آن را شهاب سنگ می نامیم. توجه داشته باشید که این ذرات شهاب سنگ نامیده می شوند و اغلب به اندازه یک سوزن کوچک هستند. اگر این ذرات کمی بزرگتر باشند، شهاب‌های درخشانی را تشکیل می‌دهند که گاهی درخشان‌تر از زهره هستند. به این گونه شهاب ها آذرگوی می گویند. اگر خوش شانس باشید آذرگوی را هم خواهید دید که از ماه کامل روشنتر است!

منشا بارش شهابی جمینی یک دنباله دار نیست. این بار باید با ذرات باقی مانده از سیارک فایتون 3200 که در تعامل با جو زمین برای ایجاد منظره ای نفس گیر از شهاب ها سروکار داریم. شهاب‌های جوزا بسیار کندتر از باران هستند و این منظره زیباتری به شما می‌دهد.

بارش شهابی یا بارش شهابی؟

انصافاً ما چیزی به نام بارش شهابی نداریم و هر چه هست، بارش شهابی است. شهاب‌ها ذراتی هستند که پس از سوختن شهاب‌سنگ و تشکیل شهاب‌سنگ در جو زمین می‌توانند به زمین بیفتند. برای دیدن شهاب ها باید از موزه های شهاب سنگ یا مراکز علمی عمومی که این صخره ها را در معرض دید عموم قرار داده اند دیدن کنید.

[ad_2]


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم