موج‌سواران استرالیایی سوار بر موج اقدامات اقلیمی هستند

تصویر یک موج سوار معمولی و آرام به راحتی با کلیشه طرفداران جدی محیط زیست مطابقت ندارد. اما کریس کرکمن، مسابقه‌دهنده برتر تخته‌ای، مدرکی است که نشان می‌دهد موج سواران نقشی در مبارزه با شرایط اضطراری آب و هوا دارند.

او در همه جا از پرتغال و شیلی گرفته تا تاهیتی و برزیل رقابت کرده است و با موج سواری ابتدا به تأثیر انسان بر آب و هوا فکر کرد.

در سال 2019، آقای کرکمن به همراه بلیندا بگز، قهرمان لانگ‌بوردر، شرکت Surfers for Climate را تأسیس کردند. این سازمان چهار هدف اصلی دارد: بسیج و توانمندسازی ائتلاف موج سواران آب و هوا. اقدام آب و هوا؛ کمک به جامعه موج سواری برای ایفای نقش در توقف توسعه سوخت های فسیلی ساحلی و دریایی. و او از سیاستمدارانی که از جوامع موج سواری نمایندگی می‌کردند خواست تا اقدامات اقلیمی را انجام دهند.

استرالیا که در سال‌های اخیر دچار خشکسالی، آتش‌سوزی و سیل در سراسر کشور شده است، در خط مقدم بحران آب‌وهوایی قرار دارد و نگرانی‌های فزاینده‌ای را در میان تمام بخش‌های مردم، از جمله موج سواران، برانگیخته است.

آقای کرکمن می‌گوید: «بسیاری از استرالیایی‌ها سر خود را از شن و ماسه بیرون آورده‌اند، اما پس از آن آتش‌سوزی‌ها و سیل‌ها این مشکل را فوریت‌تر کردند.» راه هنوز برای مردم سخت است، زیرا نمی دانند از کجا شروع کنند یا کجا بروند.»

بخشی از ماموریت Surfers for Climate این است که به موج سواران برسد و آنها را در مسیر درست هدایت کند. “ما هنوز در مورد مخاطبان خود و نحوه درگیر کردن آنها بیشتر می آموزیم، و در حال کشف این موضوع هستیم که چگونه هر موج سواری را برای اقدامات آب و هوایی به سفر ببریم. ما از آن به عنوان موجی از تعامل با چندین نقطه شروع در آن موج یاد می کنیم. آقای کرکمن توضیح می دهد.

کودی سیمپسون خواننده و ترانه سرا سفیر اقیانوس UNDP است

کودی سیمپسون خواننده و ترانه سرا سفیر اقیانوس UNDP است

پخش یک شبکه گسترده

این سازمان غیرانتفاعی همه کارها را انجام داده است، از میزبانی شب های بار با موضوع آب و هوا گرفته تا تهیه راهنمای مصرف سازگار با محیط زیست. ماه گذشته، آنها ابتکار جدیدی به نام Trade Up را راه‌اندازی کردند که موج‌سوارانی را که تاجر هم هستند، مانند سازندگان، نجاران و برق‌کاران را هدف قرار داد.

کرکمن می‌گوید: «ما یک سمینار یک روزه برگزار کردیم که در آن تأمین‌کنندگان و سازندگان مختلفی را وارد کردیم که بهترین شیوه‌ها را در کارگاه‌های خود از نظر مواد و بی‌طرفی کربن اتخاذ می‌کردند.

“آنها هرگز در تمام عمر کاری خود هیچ کس در مورد محیط زیست با آنها سروکار نداشته اند. ما می دانیم که گازهای گلخانه ای عظیمی از ساخت و ساز وجود دارد، اما ما با تاجران صحبت نمی کنیم. آنها در جنبش آب و هوا دخالتی نداشتند، آنها فقط نیاز داشتند. کسی که با او صحبت کنید و نمونه هایی از بهترین شیوه ها را به آنها ارائه دهید.”

آقای کرکمن همچنین خاطرنشان می کند که این بحث برای مدت طولانی کاملاً روشنفکرانه بوده است و “افراد کت و شلوار در جلسات بزرگ در مورد چارچوب ها و انتشارات صحبت می کنند و ما فراموش کرده ایم که افراد عادی وجود دارند که اگر وقت بگذارید می توانند درگیر شوند. برای تعامل با آنها، و این همان چیزی است که ما در تلاشیم تا با Surfers for Climate انجام دهیم.”

ارتباط حیاتی است، همانطور که دانستن اینکه مخاطب شما چه کسی است و به چه چیزی پاسخ خواهد داد، حیاتی است، و آقای کرکمن می‌گوید که افرادی که اهل علم نیستند اما علاقه‌مند به علت هستند، باید بدانند چگونه پیام خود را منتقل کنند.

با تشدید بحران آب و هوا، افراد بیشتری از واقعیت ویرانگر تغییرات آب و هوایی رنج می برند. در سال 2021، استرالیا سیل فاجعه بار را در رودخانه های شمالی نیو ساوت ولز تجربه کرد و موج سواران زیادی برای کمک به عملیات نجات ابتکار عمل را به دست گرفتند و از جت اسکی برای نجات افرادی که در خانه هایشان گیر افتاده بودند و تحویل تجهیزات حیاتی استفاده کردند.

آقای کرکمن امیدوار است که Surfers for Climate بتواند ابتکار تجارت خود را افزایش دهد و با سیاستمداران پیش از انتخابات آتی – مانند بسیاری از سازمان‌های غیرانتفاعی – درگیر شود تا بتواند به کار خود ادامه دهد. او می‌گوید: «این سخت‌ترین کاری است که تا به حال انجام داده‌ام اما لذت‌بخش‌ترین کاری است. قطعاً هیچ چیز بهتری برای انجام دادن وجود ندارد.»

Sam Mcknight

دانشجوی آماتور. مجموع ماون سفر. کارشناس مواد غذایی بیکن نرد. کارآفرین. فن آبجو. عاشق فرهنگ پاپ

تماس با ما