موج مهاجرت به دهقانان رسیده است!

بعدی- در موج فزاینده مهاجرت، شاهد مهاجرت کشاورزان ایرانی به کشورهایی مانند استرالیا، هلند، آلمان و کانادا هستیم. مهارت های کشاورزی و باغبانی اولین شرط لازم برای دریافت ویزای کشاورزی در این کشورها نیست و آنها باید ابتدا با درج اموال و سرمایه نقدی و غیر پولی خود ثابت کنند که توانایی مالی برای اجاره زمین و راه اندازی کسب و کار از سوی دیگر را دارند. کنار مرزهای ایران

به گزارش فردا؛ کاوه زرگران، رئیس کمیته کشاورزی اتاق بازرگانی تهران معتقد است که عدم حمایت از بخش کشاورزی باعث تغییر کاربری اراضی کشاورزی و مهاجرت کشاورزان می شود. وی می گوید: در اتحادیه اروپا به ازای هر هکتار زمین کشاورزی کمک های مالی زیادی به کشاورز داده می شود که بسیاری از هزینه ها و خسارات کشاورزان ناشی از بلایای طبیعی را پوشش می دهد که این رقم قابل توجه است و در کشورهایی مانند اتریش ارزش آن به 600 تا 700 یورو در هکتار می رسد، اما در ایران چنین حمایتی وجود ندارد و کشاورزان در برابر تنش آبی و بحران های اقلیمی تنها مانده اند.

چرا کشاورزان مهاجرت می کنند؟

موج مهاجرت به دهقانان رسید.  عواقب خروج آنها چیست؟علی القنبری کارشناس مسائل اقتصادی است گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه امروز موج مهاجرت به کشاورزان ایرانی رسیده است، گفت: با توجه به اتفاقاتی که در سه سال گذشته در جهان رخ داده، اهمیت امنیت غذایی و کشاورزی دوچندان شده است، بحران گرانی مواد غذایی ناشی از شیوع کرونا و سپس بحران غلات پس از حمله روسیه به اوکراین بار دیگر اهمیت استراتژیک محصولات کشاورزی را برجسته کرد؛ بنابراین نیروی کار ماهر در این بخش می تواند برای کشورها حیاتی باشد.

وی افزود: در این راستا و با توجه به شرایط حاکم بر کشور، پس از موج های مختلف مهاجرت، نقش کشاورزان در این زمینه، کشورهایی مانند استرالیا و کانادا که پهناور هستند، با یک کمبود کشاورزان و کارگران ماهر در این زمینه با آنها مواجه هستند و به همین دلیل برای جبران ضعف خود در این زمینه اقدام به اختصاص ویزای کشاورزی کردند، مدتی است که کشاورزان کشورمان درخواست های خود را برای این ویزا ارسال می کنند. این موضوع عواقب جبران ناپذیری برای کشور دارد».

القنبری گفت: نکته مهم این است که ملاک اصلی برای اخذ ویزای کشاورزی مهارت کشاورزی نیست، بلکه فردی که چنین درخواستی ارائه می دهد باید توانایی مالی برای اجاره زمین و همچنین راه اندازی کسب و کار را داشته باشد. به آنها اجازه مهاجرت بدهید.بنابراین کشاورزان ایرانی زمین و دارایی خود را می فروشند و سرمایه خود را به کشورهایی مانند استرالیا و کانادا منتقل می کنند.»

وی با اشاره به اینکه این موضوع حتی برای کشاورزان شاغل در خوزستان نیز پیش آمده است، افزود: این کشاورزان از آنجایی که توان مالی مهاجرت به استرالیا حتی به کشوری مانند عراق را ندارند، می روند و سرمایه خود را پس می گیرند و مدت زیادی است که می گذرد. از زمانی که من این عملیات را شروع کردم، زعفران کاران ماهر ایرانی با فروش اموال خود به استرالیا مهاجرت می کنند.

این استاد دانشگاه تربیت مدرسه با تاکید بر اینکه نبود ثبات و امنیت اقتصادی از مهم ترین دلایلی است که امروزه برای موج مهاجرت ها با آن مواجه هستیم، ادامه داد: در نهایت فردی که دارای مهارت و سرمایه لازم است مشغول.” یک جایی ممکن است اولاً ثبات داشته باشد و ثانیاً شرایط لازم برای فعالیت را داشته باشد. در حوزه کشاورزی ایران با بحران کم آبی و خشکسالی مواجه است و با مشکل فرونشست زمین و از بین رفتن حاصلخیزی خاک مواجه هستیم. همچنین این مسائل باعث می شود کشاورزان ایرانی انگیزه خود را برای ادامه کار در ایران از دست بدهند.

این کارشناس اقتصادی گفت: باید زمینه لازم برای امیدواری مردم به آینده فراهم شود در غیر این صورت موج مهاجرت و هجوم سرمایه به کشور تشدید می شود و کشور آسیب بیشتری خواهد دید. بنابراین در این زمینه لازم است رویکردهای موجود در حوزه اقتصاد و امنیت سرمایه گذاری در کشور بازنگری شود تا دولت از این وضعیت فاصله بگیرد. در حال حاضر مردم نسبت به آینده مطمئن نیستند که عواقب جبران ناپذیری برای کشور خواهد داشت.»

القنبری گفت: دولت باید مانند سایر کشورها از کشاورزان حمایت لازم را داشته باشد و با اختصاص کود و سم ارزان قیمت به آنها کمک کند و از سوی دیگر تغییر الگوی کشت که این روزها در مجلس مطرح می شود باید علمی باشد. و روش صحیح تا کشاورزی ایران مدرن و خودکار شود.از حالت سنتی چون با محدودیت آب و خاک در کشور مواجه هستیم و باید در کشت و کار محصولات کشاورزی به این موارد توجه کنیم.

Warren Richardson

پیشگام رسانه های اجتماعی. تنظیم کننده. معتاد زامبی برنده جایزه. دردسر ساز. مستعد حملات بی تفاوتی.

تماس با ما