مکرون اولین مزرعه بادی فراساحلی فرانسه را در بحبوحه بحران انرژی اروپا افتتاح کرد

صادر شده در:

رئیس جمهور امانوئل مکرون قرار بود روز پنجشنبه از طرحی برای تقویت انرژی های تجدیدپذیر فرانسه از جمله مزارع بادی و خورشیدی فراساحلی رونمایی کند، زیرا این کشور از اکثر همسایگان اروپایی خود عقب است.

این اقدام در بحبوحه بحران انرژی بزرگ در اروپا صورت می گیرد که با جنگ روسیه در اوکراین تشدید شده است، زیرا مکرون می خواهد این کشور استقلال بیشتری از نظر تولید برق به دست آورد.

مکرون روز پنجشنبه با قایق رفت تا از اولین مزرعه بادی فراساحلی فرانسه در نزدیکی بندر سن نزایر در غرب فرانسه بازدید کند.

به گفته ریاست جمهوری فرانسه، او قرار بود در سخنرانی روز پنجشنبه مجموعه ای از اقدامات با هدف تسهیل و تسریع پروژه های انرژی تجدیدپذیر را به تفصیل بیان کند. لایحه هفته آینده در جلسه هیئت دولت ارائه خواهد شد.

استراتژی انرژی فرانسه از دیرباز مبتنی بر توسعه انرژی هسته ای – با تکیه بر اورانیوم وارداتی – است که حدود 67 درصد برق فرانسه را بیشتر از هر کشور دیگری تامین می کند.

در ابتدای سال، مکرون اعلام کرد که قصد دارد شش راکتور هسته ای جدید بسازد و عمر نیروگاه های هسته ای موجود خود را به عنوان بخشی از استراتژی این کشور برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای که باعث گرم شدن کره زمین می شود، بسازد.

اما او گفت که کاهش وابستگی فرانسه به تولیدکنندگان گاز و نفت جهانی شامل ترویج انرژی های تجدیدپذیر نیز می شود.

فرانسه قبلاً هدف خود را افزایش سهم انرژی از منابع تجدیدپذیر به 23 درصد تا سال 2020 تعیین کرده بود – اما تنها توانست به 19 درصد برسد. بر اساس آخرین آمار، این کشور در رده هفدهم اتحادیه اروپا قرار دارد، یعنی کمتر از میانگین 22 درصد در بلوک 27 کشوری.

با وجود هزاران کیلومتر دوری از سواحل فرانسه، تا کنون تنها مزرعه بادی فراساحلی در سن نزایر با 80 توربین ظاهر شده است.

مکرون هدف خود را ساختن حدود 50 تاسیسات از این دست تا سال 2050 در فرانسه تعیین کرده است.

او همچنین امیدوار است که میزان انرژی خورشیدی تولید شده توسط 10 نفر را دو برابر کند و انرژی حاصل از مزارع بادی زمینی را در همان بازه زمانی دو برابر کند.

استراتژی جدید ماکرون به عنوان پاسخی بلندمدت به بحران انرژی است، اما در مقابله با چالش های کوتاه مدت کمکی نخواهد کرد.

فرانسه و سایر کشورهای اروپایی از کمبود برق در زمستان امسال بیم دارند، زیرا روسیه عرضه گاز طبیعی ارزان قیمتی را که این قاره سال‌ها برای راه‌اندازی کارخانه‌ها، تولید برق و گرم کردن خانه‌ها به آن متکی بوده، متوقف کرده است.

در حال حاضر، حدود نیمی از 56 رآکتور هسته ای فرانسه، که همگی توسط EDF اداره می شوند، برای تعمیر و نگهداری منظم و در برخی موارد برای رفع مشکلات خوردگی تعطیل شده اند. دولت اوایل این ماه گفت که نیروهای دفاع سایبری متعهد شده اند که همه آنها را تا زمستان دوباره راه اندازی کنند.

دولت هشدار داده است که بدترین سناریو ممکن است منجر به خاموشی در خانه‌های فرانسوی شود و مقامات یک طرح «هوشمندی انرژی» را ارائه کرده‌اند که هدف آن کاهش 10 درصدی مصرف انرژی تا سال 2024 است.

(AFP)

Makayla Massey

کاشف برنده جایزه کل معتاد زامبی. متعصب فرهنگ پاپ بی عذرخواهی. تواهولیک.

تماس با ما