مکزیک آماده است تا با صدمه زدن به تولیدکنندگان ذرت آمریکایی مقابله به مثل کند

اعتراضات ضد ترامپ در سراسر مکزیک آغاز شد

مکزیک آماده ضربه زدن به ایالات متحده در جایی است که آسیب می بیند: ذرت.

مکزیک یکی از بزرگترین خریداران ذرت آمریکایی در جهان امروز است. سناتور مکزیکی آرماندو ریوس پیتر، که رهبری کمیته روابط خارجی کنگره را بر عهده دارد، می گوید که این هفته لایحه ای را ارائه خواهد کرد که در آن مکزیک به جای ایالات متحده، از برزیل و آرژانتین ذرت خریداری می کند.

این یکی از اولین نشانه‌های اقدام ملموس مکزیک در پاسخ به تهدیدات ترامپ علیه این کشور است.

ریوس پیتر، 43 ساله، روز یکشنبه در یک تظاهرات ضد ترامپ در مکزیک به لیلا سانتیاگو از سی‌ان‌ان گفت: «من صورت‌حساب ذرتی را که در غرب میانه می‌خریم و … به برزیل یا آرژانتین می‌فرستم. شهر

وی افزود: «این راه خوبی است تا به آنها بگوییم این رابطه خصمانه عواقبی دارد که امیدوارم تغییر کند».

ذرت آمریکایی در بسیاری از غذاهای این کشور گنجانده شده است. در مکزیکو سیتی، از رستوران‌های با غذاخوری گرفته تا غرفه‌های تاکوی خیابانی، ذرت‌های مورد علاقه مانند تاکو در همه جا یافت می‌شوند.

مطالب مرتبط: دختر کشاورز مکزیکی: نفتا ما را خراب کرد

آمریکا همچنین بزرگترین تولید کننده و صادرکننده ذرت در جهان است. محموله های ذرت ایالات متحده به مکزیک از زمان نفتا، توافقنامه تجارت آزاد که بین مکزیک، آمریکا و کانادا امضا شد، افزایش یافته است.

کشاورزان آمریکایی در سال 2015 به ارزش 2.4 میلیارد دلار ذرت به مکزیک فرستادند که آخرین سال برای اطلاعات موجود است. در سال 1995، سال پس از نفتا، صادرات ذرت به مکزیک تنها 391 میلیون دلار بود.

کارشناسان می گویند چنین قانونی برای کشاورزان آمریکایی بسیار پرهزینه خواهد بود.

دارن نیوسام، تحلیلگر ارشد DTN می‌گوید: «اگر ما واقعاً شاهد یک جنگ تجاری باشیم که مکزیک خرید از برزیل را آغاز می‌کند… شاهد تأثیر آن بر بازار ذرت و گسترش آن به بقیه اقتصاد کشاورزی خواهیم بود. شرکت مدیریت کشاورزی.

لایحه ریوس پیتر نشانه دیگری از تمایل مکزیک برای پاسخگویی به تهدیدات ترامپ است. ترامپ می‌خواهد مکزیک را وادار به پرداخت هزینه ساخت دیوار در مرز کند و تهدید کرده است که بین 20 تا 35 درصد بر واردات مکزیکی مالیات اعمال خواهد کرد.

ترامپ همچنین می خواهد دوباره درباره نفتا مذاکره کند. او آن را عامل هجوم مشاغل تولیدی به مکزیک می داند. یک گزارش تحقیقات غیرحزبی کنگره نشان داد که این درست نیست.

مطالب مرتبط: مکزیک تلاش های خود را برای طرح اضطراری ترامپ دو برابر می کند

با این حال، ترامپ می‌گوید که خواهان یک توافق تجاری بهتر برای کارگران آمریکایی است – اگرچه او نگفته است که یک معامله بهتر چگونه به نظر می‌رسد.

همه طرف ها دو هفته پیش اعلام کردند که مذاکرات در ماه مه پس از یک دوره رایزنی 90 روزه آغاز خواهد شد.

اما ترامپ می گوید که اگر مذاکرات توافقی را که او می خواهد انجام ندهد، تهدید می کند که از نفتا خارج خواهد شد.

چنین صحبت های سختی توسط رهبران مکزیکی مانند ریوس پیتر مورد استقبال قرار نگرفت. او تنها نیست. ایلدفونسو گواخاردو، وزیر اقتصاد مکزیک، در ژانویه گفت که مکزیک “فورا” به هرگونه تعرفه از سوی ترامپ پاسخ خواهد داد.

گواخاردو در 13 ژانویه در یک برنامه خبری مکزیکی گفت: «بسیار واضح است که ما باید آماده باشیم تا بتوانیم فوراً تأثیر چنین اقدامی را خنثی کنیم.

شستا دارلینگتون در این داستان مشارکت داشت

CNN Money (مکزیکو سیتی) اولین بار منتشر شده در 13 فوریه 2017: 12:06 PM ET

Charlie Owens

تحلیلگر هاردکور طرفدار عمومی فرهنگ پاپ. خالق مادام العمر تنظیم کننده. اهل سفر. متخصص وب متعهد

تماس با ما