مکزیک یک فروشنده مواد مخدر را به اتهام قتل توسط مقامات آمریکایی دستگیر کرد

صادر شده در:

مکزیک روز جمعه یک قاچاقچی بدنام مواد مخدر را که در فهرست 10 نفر از افراد تحت تعقیب FBI به دلیل قتل یک مامور مخفی آمریکا قرار داشت، دستگیر کرد و روابط دیپلماتیک بین دو کشور را تیره کرد.

ایالات متحده رافائل کارو کوینترو 69 ساله را به دستور ربودن، شکنجه و قتل مامور ویژه DEA انریکه “ککه” کامارنا در سال 1985 متهم می کند.

نیروی دریایی در بیانیه‌ای اعلام کرد که تفنگداران دریایی مکزیک او را در شهر Choix در ایالت سینالوآ در شمال غربی «به منظور استرداد» بازداشت کرده‌اند.

کارو کوینترو قبلاً در سال 1985 دستگیر شده بود، در مکزیک محاکمه و به خاطر قتل کامارنا به 40 سال زندان محکوم شده بود.

اما در سال 2013، دادگاه مکزیک بر اساس یک شکایت قانونی پس از 28 سال حبس، دستور آزادی او را صادر کرد، اقدامی که خشم مقامات آمریکایی را برانگیخت.

زمانی که دادگاه عالی مکزیک این تصمیم را لغو کرد، کارو کوینترو قبلاً رفته بود.

این پرونده روابط ایالات متحده و مکزیک را به بحران کشاند و سازمان های مجری مواد مخدر در هر دو طرف مرز چندین دهه طول کشید تا اعتماد را بازسازی کنند.

کارو کوینترو، ملقب به رافا، 20 میلیون دلار جایزه بر سر خود دارد که اف بی آی آن را “بسیار خطرناک” توصیف می کند.

به گفته مقامات ایالات متحده، او متهم است که در ایجاد کارتل مواد مخدر منقرض شده گوادالاخارا شرکت کرده و در حال حاضر بازویی از کارتل بدنام سینالوآ را اداره می کند.

روز جمعه، وزارت دادگستری ایالات متحده قدردانی خود را از مقامات مکزیکی در مورد دستگیری کارو کوینترو ابراز کرد و برنامه های ایالات متحده برای درخواست استرداد وی را تأیید کرد.

مریک گارلند، دادستان کل آمریکا در بیانیه ای گفت: «هیچ مخفیگاهی برای کسی که مجریان قانون آمریکا را ربوده، شکنجه کرده و به قتل رسانده باشد، وجود ندارد».

انکار گناه

در سال 2016، در مصاحبه ای که توسط مجله خبری Proceso منتشر شد، کارو کوینترو قتل کامارنا را که داستانش در برنامه نتفلیکس “Narcos: Mexico” فیلمبرداری شده بود، تکذیب کرد.

کارو کوینترو گفت: “من آدم ربایی نکردم، شکنجه نکردم، او را نکشتم.”

او افزود: “من از جامعه مکزیک به خاطر اشتباهاتی که مرتکب شده ام، از خانواده کامارنا، DEA و دولت ایالات متحده عذرخواهی می کنم. من عذرخواهی می کنم.”

قتل کامارنا به عنوان انتقام از تحقیقات توسط یک مامور DEA که منجر به توقیف یک مزرعه عظیم ماری جوانا در چیهواهوا شد، تلقی شد.

دادگاه مکزیک سال گذشته حکم داد که کارو کوینترو در صورت دستگیری می تواند به ایالات متحده مسترد شود و درخواست تجدید نظر وکلای وی را که گفته بودند قبلا در کشورش محاکمه شده بود رد کرد.

کارتل مواد مخدر گوادالاخارا، که در دهه 1980 قدرتمند بود، پدر کارتل های مواد مخدر مدرن مکزیکی در نظر گرفته می شود.

او یکی از اولین کسانی بود که برای انتقال کوکائین از این کشور آمریکای جنوبی به ایالات متحده با قاچاقچیان کلمبیایی ارتباط برقرار کرد.

دیگر بنیانگذاران کارتل، میگل آنجل فلیکس گالاردو و ارنستو فونسکا کاریلو نیز به اتهام قتل کامارنا به حبس های طولانی مدت در مکزیک محکوم شدند.

ناپدید شدن این سازمان منجر به ظهور کارتل مواد مخدر سینالوآ به رهبری خواکین “ال چاپو” گوزمان شد.

در سال 2017، مکزیک گوزمان را به ایالات متحده مسترد کرد، جایی که او در حال گذراندن حبس ابد است.

از زمانی که دولت در سال 2006 ارتش مکزیک را به جنگ با مواد مخدر اعزام کرد، موج خشونت های مرتبط با کارتل ها بیش از 340000 نفر را در مکزیک کشته اند.

(AFP)

Todd Holland

متفکر. معتاد رسانه های اجتماعی متعصب الکل استاد وب. مبشر قهوه معمولی.

تماس با ما