میخائیل گورباچف، اولین و آخرین رئیس جمهور اتحاد جماهیر شوروی در حال استراحت است

مسکو – میخائیل گورباچف، رئیس‌جمهور سابق شوروی روز شنبه در یک وداع تاریک به خاک سپرده شد و میراثی تفرقه‌انگیز بر جای گذاشت که آیا او آزادی‌بخش یا ویرانگر امپراتوری سابق بوده است.

آقای گورباچف، هشتمین و آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی، روز سه شنبه در سن 91 سالگی پس از یک بیماری طولانی در بیمارستان مرکزی بالینی مسکو درگذشت.

به عنوان دبیر کل حزب کمونیست، او به دنبال اصلاح دولت کمونیستی، تقویت اقتصاد متزلزل، و القای شفافیت بیشتر بود. سیاست های بازسازی و گشایش او، معروف به پرسترویکا و گلیسنوست، به آزادی های بیشتری منجر شد، اما همچنین موجی از نیروهای غیرقابل توقف، از جمله خواست های استقلال از جمهوری های شوروی سابق را به راه انداخت.

عزاداران برای ادای احترام به میخائیل گورباچف، رئیس جمهور سابق شوروی که روز شنبه در یک وداع آرام به خاک سپرده شد، صف کشیدند. او میراثی تفرقه‌انگیز درباره نقش خود در فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی از خود به جای گذاشت. عکس: سرگئی بوبلوف / زوما پرس

تلاش‌های او، که شامل تقویت روابط بسیار بهبود یافته با ایالات متحده و یخ زدایی از جنگ سرد بود، توسط حامیانش ستایش شد. منتقدان رهبر شوروی را مقصر فقر و مشکلات اقتصادی می‌دانستند که با کاهش کنترل مرکزی او بر برخی تجارت، کشاورزی و تولید، و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و از دست دادن موقعیت قدرت بزرگ آن به وجود آمد.

کرملین گفت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه که فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی را “بزرگترین فاجعه ژئوپلیتیک قرن” خوانده است، به دلیل مشغله کاری در مراسم خداحافظی روز شنبه آقای گورباچف ​​شرکت نکرد.

پوتین که روز پنجشنبه بر تابوت گورباچف ​​گل گذاشت، از رهبر سابق اتحاد جماهیر شوروی به دلیل ناتوانی در تضمین تضمین های امنیتی مکتوب غرب و جلوگیری از گسترش ناتو که به گفته پوتین روسیه را تهدید می کند، انتقاد کرد. از استدلال امنیت ملی برای توجیه حمله مسکو به اوکراین استفاده شده است.

مردم گل آوردند و برای آخرین ادای احترام در تابوت میخائیل گورباچف، رئیس جمهور سابق شوروی، صف کشیدند.


تصویر:

/خبرگزاری

روز شنبه، تابوت باز آقای گورباچف ​​در داخل تالار ستون خانه اتحادیه ها، عمارت تاریخی نه چندان دور از کرملین و میدان سرخ قرار داشت که برای دهه ها محل برگزاری مراسم تشییع جنازه دولتی بود.

بسیاری از مقامات بین المللی از جمله جان سالیوان سفیر ایالات متحده در روسیه در مراسم خداحافظی آقای گورباچف ​​شرکت کردند. رهبر شوروی سابق با امضای معاهده نیروهای هسته ای میان برد با رئیس جمهور رونالد ریگان، گرم شدن در جنگ سرد را تقویت کرد. این توافق موشک های بالستیک و موشک های کروز زمین پرتاب معمولی با برد 300 تا 3400 مایل را ممنوع کرد.

دختر میخائیل گورباچف، رئیس جمهور سابق شوروی، ایرینا، آسوده خاطر شد. شنبه.


تصویر:

الکساندر زملیانچنکو/ آسوشیتدپرس

در بیانیه ای پس از پایان خدمت، آقای سالیوان گفت که او خوش شانس است که نماینده ایالات متحده است “برای ادای احترام به این مرد فوق العاده، یک دولتمرد بزرگ، که جهان را با دیدگاه خود از صلح، برای تحول در کشورش و در کشورش تغییر داد. جهان.”

در خیابان های خارج از شورای اصناف، هزاران نفر برای رسیدن به محل برگزاری صف ایستادند. بسیاری از آنها گل رز، آفتابگردان و گل داودی حمل می کردند و می گفتند که آمده اند تا احترام خود را به رهبری نشان دهند که معتقدند باید به خاطر تلاش برای تغییر کشورشان به سوی بهتر شدن مورد تحسین قرار گیرد.

در داخل، عزاداران با پرتره بزرگی از آقای گورباچف ​​مواجه شدند که در سایه آن دو نگهبان افتخار در موقعیتی جذاب ایستاده بودند. با پیشروی مردم، سایر نگهبانان غاز را از کنار تابوت رهبر سابق زیر پا گذاشتند. رژه عابر پیاده قبل از شروع جشن به طور زنده از تلویزیون دولتی روسیه 24 در صفحه تقسیم شده همراه با برنامه های معمولی پخش شد.

تاجر ویکتور شورنکو و سه تن از دوستانش صبح شنبه از شهر سیبری اومسک پرواز کردند و ساعت هشت صبح به بیرون از سالن رسیدند، دو ساعت قبل از برنامه ریزی برای باز شدن مکان برای عموم.

“من 50 ساله هستم و تازه هستم [Mr. Gorbachev’s] شش سال قضاوت در زمانی که من تحصیلات دانشگاهی ام را تمام می کردم به پایان رسید.

او گفت که او همچنین از آقای گورباچف ​​برای کمک به جلوگیری از آنچه بسیاری از شوروی معتقد بودند آغاز جنگ جهانی سوم در پرتنش ترین زمان با غرب بود، تمجید کرد.

ما خیلی ترسیدیم این، پدرم، مادربزرگ گفت – همه می ترسیدند. و وقتی گورباچف ​​و ریگان را دیدیم، همه آهی کشیدیم و متوجه شدیم که همه چیز کم و بیش عادی خواهد بود.»

جان سالیوان سفیر آمریکا در روسیه در این مراسم حضور داشت.


تصویر:

والری شریفالین / زوما پرس

ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان نیز یکی از بزرگانی بود که در این مراسم شرکت کرد.


تصویر:

الکساندر زملیانچنکو/ آسوشیتدپرس

آینورا یوسوپووا، 63 ساله، منتقد هنری و مورخ، گفت که زمانی که پرسترویکا را شروع کرد، از دانشگاه فارغ التحصیل شده بود.

او گفت: «این در مقابل چشمان من اتفاق می افتاد و ما در همان زمان تغییر می کردیم. این احساس بسیار خوبی بود و از اینکه در دوران گورباچف ​​زندگی کردم، سپاسگزارم.

او گفت که مارینا آرتامونوا، آرشیودار 68 ساله، همین احساسات را تکرار کرد و گورباچف ​​را به خاطر انجام “مقدار باورنکردنی، به ویژه برای نسل من” با اجازه دادن آزادی های بی سابقه تحسین کرد.

او در حالی که دسته ای از گل های داوودی قرمز را در آغوش گرفته بود، گفت: «ما شروع به تنفس متفاوت کرده ایم. “ما شروع به خواندن مطالب پنهان کردیم… ما به اطلاعات دسترسی پیدا کردیم، فرصتی برای رفتن به خارج از کشور داشتیم. و گفتن یک کلمه روسی کاملا محترمانه بود. ما پذیرفته شدیم. ما نمی ترسیدیم که اگر بگویید اهل کجا هستید، می توانید دسترسی داشته باشید [trouble] بنابراین.”

اظهارات او در حالی بیان می شود که غرب به طور فزاینده ای روسیه را به عنوان مجازاتی برای شعله ور کردن جنگ در اوکراین، که اکنون در هفتمین ماه خود قرار دارد، منزوی می کند. وزرای خارجه اتحادیه اروپا هفته گذشته توافق کردند که توافقنامه صدور روادید با مسکو را که به شهروندان روسیه دسترسی آسان و ارزان به این اتحادیه را می دهد، به حالت تعلیق درآورند. ممنوعیت کامل گردشگران روسی در حال بررسی است.

منتقدانی که آقای گورباچف ​​را مسئول فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی می دانند، می گویند که این یک تراژدی بود زیرا باعث شد میلیون ها روس با مرزهای ملی جدید از هم جدا شوند.

آقای شورنکو گفت که معتقد است اتحاد جماهیر شوروی به هر حال فرو خواهد پاشید، زیرا احساسات جدایی طلبانه در جمهوری های آسیای مرکزی و در کشورهای بالتیک لیتوانی، لتونی و استونی شکل گرفت.

او گفت: «پس آنها آزادی دارند، این یک ادامه منطقی بود.

خانم یوسوپووا، 63 ساله، از جمهوری شوروی سابق قرقیزستان، گفت که از هم پاشیده شده است زیرا اگرچه قرقیزستان استقلال خود را به دست آورد و “مردم آزادی های زیادی دریافت کردند که ما حتی نمی توانستیم رویای آنها را ببینیم”، این کشور نیز به دلیل از دست دادن یکپارچگی خود متضرر شد. او گفت: با اتحاد جماهیر شوروی.

او گفت: «به دلیل تخریب این روابط، قرقیزستان چیزهای زیادی از دست داده است و در یک بحران اقتصادی قرار گرفته است که هنوز نمی تواند از آن خارج شود.

انتظار می رفت پس از مراسم وداع، آقای گورباچف ​​در کنار قبر همسرش رایسا در قبرستان معتبر نوودویچی در مسکو به خاک سپرده شود.

دیمیتری موراتوف، برنده جایزه صلح نوبل 2021، پس از مراسم روز شنبه تصویری از میخائیل گورباچف ​​را در خارج از شورای اتحادیه های کارگری حمل کرد.


تصویر:

شامیل زوماتوف/ رویترز

نوشتن به Ann M Simmons در [email protected]

حق چاپ © 2022 Dow Jones & Company, Inc. تمام حقوق ذخیره شده است 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

Damion Young

تحلیلگر. متخصص تلویزیون به طرز خشمگینی فروتن. علاقه مندان به فرهنگ پاپ طرفدار معمولی توییتر

تماس با ما