«ناآرامی‌های مدنی خشونت‌آمیز» در هائیتی ارسال کمک‌ها را با مشکل مواجه می‌کند

اعتراضات سراسری که در ابتدا با افزایش تقریباً دو برابری قیمت بنزین آغاز شد، این کشور کارائیب را به وضعیت فعلی رساند. سازمان ملل متحد آن را «بن بست» توصیف کرد.. “

هائیتی از بحران های متعدد اقتصادی، سیاسی، امنیتی و انسانی رنج می برد.

جوونل مویس، رئیس جمهور این کشور در ژوئیه سال گذشته ترور شد و در ماه اوت زمین لرزه منجر به مرگ و ویرانی گسترده در مناطق جنوبی این کشور جزیره ای کارائیب شد.

باندهای خشن و به شدت مسلح مناطقی از پایتخت، پورتو پرنس را به تصرف خود درآورده اند و به طور منظم ساکنان محلی را برای باج می ربایند. بر اساس گزارش های خبری، در طول هفته صدای تیراندازی در سراسر شهر شنیده شده است.

نگرانی های ایمنی

در بیانیه ای که به نمایندگی از دبیرکل سازمان ملل متحد منتشر شد آنتونیو گوترش، ارباب. دوجاریک گفت که دبیر کل سازمان ملل متحداین کشور به ویژه در مورد امنیت همه هائیتی ها، از جمله آسیب پذیرترین ها، نگران است و خواستار آرامش و حداکثر خویشتن داری است.

از تمامی ذینفعان مربوطه درخواست می شود اقدامات فوری برای کاهش تنش انجام دهید وضعیت، اجتناب از خشونت، و اجازه دادن به پلیس ملی هائیتی برای ایفای نقش خود در حفاظت از جمعیت.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین از «همه ذینفعان خواست تا از اختلافات خود فراتر رفته و بدون تأخیر بیشتر در آن شرکت کنند». گفت‌وگوی مسالمت‌آمیز و فراگیر در مسیری سازنده“.

او هشدار داد که در صورت تداوم شرایط فعلی، “وضعیت انسانی وخیم که آسیب پذیرترین افراد در هائیتی با آن روبرو هستند، بیشتر بدتر خواهد شد.”


پس از اینکه طوفان گرمسیری ژان هائیتی را درنوردید، بیشتر مناطق اطراف گونایوس در آب های سیلابی و گل و لای پوشانده شد.  (یک فایل)

عکس سازمان ملل/ صوفیه پاریس

پس از اینکه طوفان گرمسیری ژان هائیتی را درنوردید، بیشتر مناطق اطراف گونایوس در آب های سیلابی و گل و لای پوشانده شد. (یک فایل)

غارت یک انبار سازمان ملل

روز پنجشنبه، یک انبار مورد استفاده برنامه جهانی غذای سازمان ملل در گونایوس، در شمال این کشور، غارت شد و سپس توسط آشوبگران به آتش کشیده شد.

یان مارتین بائر، مدیر آژانس کمک های غذایی اضطراری کشور، این حادثه را “به سادگی غیرقابل قبول” توصیف کرد. غذای غارت شده برای تغذیه حدود 100000 کودک در مدارس تا پایان سال و ارائه کمک های اضطراری به آسیب پذیرترین خانواده ها در هائیتی در نظر گرفته شده بود.وی در بیانیه ای گفت.

WFP در هائیتی است تا از جوامع آسیب‌پذیری که نیاز فوری دارند حمایت کند و در عین حال تولیدات و معیشت محلی را از طریق طرح‌های تاب‌آوری بلندمدت تقویت کند.

کارکنان در حالت آماده باش هستند

سازمان ملل متحد گفت که کارکنان و شرکای آن در محل باقی مانده و آماده کمک به نیازمندان در سراسر کشور هستند.

با این حال، کمبود بودجه و تدارکات دشوار این کمک ها – از جمله خطرات موجود در زمین – به این معنی است که برنامه جهانی غذا گفته است که احتمالاً برای ارائه کمک در روزهای آینده با مشکل مواجه خواهد شد.

در همین حال، طوفان استوایی فیونا در دریای کارائیب شکل گرفته است و ممکن است روز دوشنبه هائیتی را تحت تاثیر قرار دهد.

Cassie Wells

حل کننده مشکل به طرز خشمگینانه ای فروتن. ماون فرهنگ پاپ استاد عمومی موسیقی. متعصب وب هیپستر پسند. ارتباط دهنده.

تماس با ما