ناسا در 14 نوامبر تلاش خواهد کرد موشک قمری آرتمیس I را دوباره پرتاب کند

فلوریدا: مقامات گفتند که پس از چندین تعمیر در بحبوحه گزارش‌ها مبنی بر نشت سوخت، موشک ماه غول پیکر آرتمیس I ناسا روز جمعه (به وقت محلی) پیش از سومین پرتاب خود به سکوی پرتاب خود بازگشت. آژانس فضایی در حال آماده شدن برای تلاش دیگری برای پرتاب ماموریت آرتمیس I به زمین است. ماموریت آزمایشی بدون سرنشین برای 14 نوامبر با پنجره پرتاب 69 دقیقه ای در ساعت 12:07 صبح به وقت شرقی باز می شود. سی ان ان گزارش می دهد که این پرتاب به صورت زنده از وب سایت ناسا پخش خواهد شد. نشت سوخت این موشک را از ماه اوت دور نگه داشته است.

این موشک برای هفته‌ها مخفی بود پس از مشکلات ناشی از نشت سوخت که دو تلاش اول را خنثی کرد و سپس طوفان ایان از فلوریدا گذشت و موشک را مجبور کرد سکوی پرتاب را تخلیه کند و به سمت امن حرکت کند.

موشک سیستم پرتاب فضایی، اواخر پنجشنبه شب یک پیاده روی 4 مایلی (6.4 کیلومتری) را از یک پناهگاه سرپوشیده تا پد 39B در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا آغاز کرد. سی ان ان گزارش داد که حدود 9 ساعت بعد به مقصد رسید.

به گفته جیم فری، معاون بخش ماموریت‌های توسعه سیستم‌های اکتشافی ناسا، تیم آرتمیس بار دیگر در حال رصد طوفانی است که ممکن است به سمت فلوریدا در حرکت باشد، اما مقامات اطمینان داشتند که این راه‌اندازی را ادامه دهند.

مارک برگر هواشناس، هواشناس نیروی هوایی ایالات متحده در کیپ کاناورال گفت که طوفان نامشخص ممکن است در آخر هفته در نزدیکی پورتوریکو ایجاد شود و اوایل هفته آینده به آرامی به سمت شمال غربی حرکت خواهد کرد.

این مهمترین قدمی است که ناسا برای بازگرداندن فضانوردان به ماه تا سال 2025 برداشته است. آژانس فضایی به پنجاهمین سالگرد آخرین فرود انسان بر ماه نزدیک می شود: آپولو 17 در دسامبر 1972.

انتظار می رود ماموریت آرتمیس I راه را برای ماموریت های دیگر به ماه هموار کند. پس از بلند شدن، کپسول اوریون که برای حمل فضانوردان طراحی شده و در هنگام پرتاب بالای موشک قرار گرفته است، زمانی که به فضا می رسد از هم جدا می شود.

شما برای این ماموریت به جز دو مانکن خالی پرواز خواهید کرد. سی‌ان‌ان گزارش می‌دهد که کپسول اوریون قبل از ورود به مدار و آغاز بازگشت به خانه چند روزی را به ماه مانور می‌دهد.

به طور کلی، انتظار می رود این ماموریت 25 روز طول بکشد و کپسول اوریون در 9 دسامبر به اقیانوس آرام در نزدیکی سن دیگو پرتاب شود.

هدف از این پرواز جمع آوری داده ها و آزمایش سخت افزار، ناوبری و سایر سیستم ها است تا اطمینان حاصل شود که موشک SLS و کپسول اوریون برای میزبانی از فضانوردان آماده هستند. برنامه آرتمیس با هدف فرود اولین زن و اولین فرد رنگین پوست در ماه در این دهه است.

ماموریت آرتمیس II که برای سال 2024 برنامه ریزی شده است، انتظار می رود مسیر پروازی مشابهی را در اطراف ماه دنبال کند و خدمه ای در آن داشته باشد. و در سال 2025، انتظار می رود فضانوردان آرتمیس III برای اولین بار از زمان برنامه آپولو ناسا روی ماه فرود بیایند.

Serena Wells

معتاد عمومی رسانه های اجتماعی. متعصب افراطی سفر. فریلنسر متعصب وب. مستعد حملات بی تفاوتی. زیاد می افتد

تماس با ما