نتایج پس گرفتن تصویب واگذاری دولت از مجلس نمایندگان

بعدی- محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، تصویب حق مسکن کارگران و افزایش حقوق بازنشستگان را تخلف از قانون دانست. بر این اساس و بر اساس ابلاغ رئیس مجلس، حق مسکن 550 هزار تومانی کارگران و افزایش 10 درصدی مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی به دلیل تعارض طبق قانون لغو شد.

به گزارش فرارو، با لغو این مصوبه حق مسکن کارگران باید به همان رقم 650 هزار تومان مصوب شورای عالی کار برگردد و با توجه به مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران، دولت یا باید مصوبه شورای عالی کار را تایید کند یا برای اصلاح آن به بنیاد تامین اجتماعی برگرداند.

در همین راستا بورا ابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد: دولت موظف است مصوبه هیات امنای صندوق تامین اجتماعی و شورای عالی را مجددا در دستور کار قرار دهد. امیدواریم اینگونه باشد و کار مجلس نمایندگان منجر به لغو مصوبه هیات وزیران شود تا دولت با درصد 38 درصد با موافقت و اعلام پرداخت حقوق بازنشستگان کشوری فضا را باز کند. با رقم جدید در اسرع وقت

افزایش 38 درصدی + 515 هزار تومانی مستمری بگیران و 100 هزار تومانی کمک هزینه مسکن کارگراندولت باید مصوبه شورای عالی کار را اجرا کند
حمید حاج اسماعیلی، عضو سابق کارگری شورای عالی کار گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه مشکلات ناشی از افزایش نامتناسب مستمری بازنشستگان ناشی از تخریب دولت بوده است، با توجه به اینکه پیش از آن و در گذشته سابقه ای مبنی بر تصویب تشکیل شورای عالی کار توسط دولت وجود نداشت. در توافق سه جانبه بین نمایندگان کارگری، کارفرما و دولت این توافق را اجرا نکردند، این اتفاق برای اولین بار رخ داد که پس از این پرونده، نمایندگان بازنشستگان و کارگران با کمیسیون اجتماعی برای افزایش مستمری و بازنشستگی مذاکره کردند. حقوق مسکن کارگران

وی افزود: کمیته اجتماعی و کمیته تطبیق مقررات در مجلس نمایندگان که وظیفه اجرای مصوبات و آیین نامه های دولتی با قوانین مختلف را بر عهده دارد و در صورت مغایرت با این قوانین به دولت تذکر می دهد که در این زمینه دولت. مصوبه افزایش 10 درصدی مستمری و کاهش 100 هزار تومانی حق مسکن کارگران، به دولت تذکر داده شد که این مصوبه اصلاح شود اما تا زمانی که رئیس مجلس این دولت را لغو نکرد، دولت اجرایی نشد. مصوبه بر اساس نظر کمیسیون تطبیق مجلس.

حاج اسماعیلی گفت: در حالی که طبق مصوبه شورای عالی کار قرار بود سایر سطوح حقوق 38 درصد + 515 هزار تومان افزایش یابد، اما دولت و سازمان تامین اجتماعی تنها 10 درصد برای افزایش مستمری در نظر گرفتند و چه میزان است. مربوط به آن است. حق مسکن را هم 100 هزار تومان از ارزش آن کم کردند، اما حالا دولت باید این مصوبه را به دو صورت اصلاح کند، یا خود دولت مصوبات شورای عالی کار را تایید کند یا هیات امنای سازمان تامین اجتماعی. بازنشستگان این کار را می کنند. انجام دهید.

و این کارشناس روابط کار افزود: به هر حال نحوه انجام این کار مهم نیست، اما نتیجه قابل توجه است که به جای 10 درصد، مستمری مستمری بگیران باید 38 درصد + 515 هزار تومان افزایش یابد. حق مسکن کارگران با افزایش 100 درصدی از 550 به 650 هزار تومان مجددا از 550 به 650 هزار تومان افزایش می یابد که باید در اسرع وقت توسط دولت تصویب و اجرایی شود زیرا از ابتدای سال بازنشستگان با توجه به اینکه تنها منبع درآمدشان همین مستمری است از افزایش مستمری که باید از آن برخوردار می‌شدند مانند سایر رده‌ها بهره‌مند نشدند.

وی همچنین با اشاره به اینکه دولت باید افزایش قیمت را به دلیل لغو ارز 4200 تومانی برای بازنشستگان، کارگران و سایر اقشار جبران کند، ادامه داد: دولت پیش از این ارز ترجیحی را برای تورم بیش از 100 درصدی برای برخی اختصاص داده است. مواردی که باعث می شود این برنامه برای بسیاری از افراد اعم از کارگران و بازنشستگان نسبت به سال گذشته کمتر باشد. البته در چنین شرایطی دولت باید اقدامات حمایتی مناسبی را انجام دهد تا مردم دیگر دچار بحران معیشتی نشوند.

این عضو سابق شورای عالی کار گفت: اگر دولت ماهانه 300 میلیون و 400 هزار تومان یارانه نقدی را با احتساب افزایش قیمت ها به مردم بپردازد، نمی تواند کفاف دخل و خرج بسیاری از خانواده ها را بدهد، زیرا اساسا کالاها و ملزومات اساسی مردم با افزایش قیمت مواجه شدند، در حالی که پرداخت یارانه های پولی در کشور ما که بیش از 13 سال از عمر آن می گذرد، آزمایشی ناموفق بود، اساساً پس از مدت کوتاهی یارانه پرداخت می شود. به دلیل تورم در اقتصاد دولتی، ارزش حمایت پولی در پایین ترین حد خود قرار دارد و عملاً صفر می شود.

حاجی اسماعیلی گفت: در سال 1387 که یارانه 45 هزار و 500 تومانی پرداخت شد، مبلغ آن نزدیک به 13 سال ثابت ماند، اما تورم در این زمان رشد غیرقابل تصوری را تجربه کرد به طوری که خیلی زود 300 هزار تومان پرداخت کرد. از سوی دیگر دولت به جای این موارد باید تورم را کنترل کند، زیرا تنها راه عملی برای مهار رشد قیمت ها کنترل تورم است وگرنه هیچ راه حل دیگری نمی تواند چاره ساز باشد و فقط در محدوده مسکن کار می کند.

وی همچنین با اشاره به طرح دیگر دولت برای ارائه روزنامه الکترونیکی باربری اذعان داشت: با توجه به اینکه شرایط زمان و مکان امروز با دهه 60 بسیار متفاوت است، اجرای این طرح نیز جای سوال دارد. و لازم است برای انجام این کار آمادگی لازم را داشته باشیم تا اینطور استنباط شود که در چند دهه گذشته سیستم کوپن کار کرده و موفق بوده است و در حال حاضر نیز ممکن است همین اتفاق بیفتد، به نظر من چنین چیزی نامشخص است. اگر دولت بتواند برنامه ریزی کند درست است که کالاهای اولیه ارزان به مردم تحویل داده می شود و در درازمدت می توان به این طرح خوش بین بود اما تا زمانی که زیرساخت انجام کار فراهم نشود نمی توان درباره آن قضاوت کرد. به درستی.

Brendon Rice

نادر موسیقی لاعلاج. خالق تایید شده متعصب تلویزیون پیشگام غذا. یک قهوه ساز به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما