نحوه رشد، نگهداری و تکثیر گیاه خانگی هویا

فرار کن اگر به دنبال گیاهی آویزان، کم آب، طبقه بندی شده، مقاوم و گلدار برای رشد در داخل خانه هستید، هویا را به شما پیشنهاد می کنیم. هویا در شرایط مختلف آب و هوایی با برگ های براق، چرمی، گل های بی پایان و معطر به خوبی رشد می کند. نگهداری از گیاه هویا اصلا سخت نیست. این گیاه گرمسیری در محیط های کم نور در آپارتمان زندگی می کند. در ادامه به روش های کشت، نگهداری و تکثیر هویا می پردازیم.

گیاه خواری

به گزارش فرارو، گیاه هویا که با نام های دیگری مانند: شمع، پیچ مومی، گیاه شمع مومی، گل چینی و گل مومی شناخته می شود، با نام رایج انگلیسی hoya از خانواده Asclepiadoideae و خانواده Apocynaceae است. یکی از اعضای معروف خانواده Apocynaceae که ممکن است با آن آشنا باشید، Ceropegia Woodii است.

این گیاهان در اصل از آسیای جنوب شرقی، فیلیپین، هند، تایلند، مالزی، بنگلادش، ویتنام، اندونزی و گینه نو هستند و گونه های زیادی را می توان در شمال استرالیا یافت. گیاه هویا یک گیاه نیمه گیاهی است. یعنی بیشتر گونه های این گیاه در میان صخره ها و سنگ ها و یا در میان تنه درختان زندگی می کنند. بیشتر گونه های هویا گیاهان خزنده یا بالارونده و آویزان هستند، اما برخی به صورت درختچه رشد می کنند.

ریشه نام هویا

گیاه هویا

در فارسی به گیاه هویا وجیک می گویند. Vijek به معنی باران شیرین است. این نام به دلیل شهد شیرینی است که از گل های گیاه می چکد. اما نام انگلیسی این گیاه به زمان کشف آن برمی گردد. گیاه هویا اولین بار توسط رابرت براون، گیاه شناس اسکاتلندی در سال 1810 توصیف و معرفی شد.این گیاه زیبا در مناطق گرم و مرطوب جنوب شرقی آسیا، مالزی و شمال استرالیا یافت می شود. رابرت براون به افتخار دوست باغبانش توماس هوی نام این جنس را هویا گذاشت. اکنون جزایر فیلیپین به خاطر تنوع این گیاه زیبا مشهور هستند.

جایگاه گیاه هویا در طب سنتی

هویا علاوه بر اینکه گیاهی زینتی یا آپارتمانی است در طب سنتی آسیای جنوب شرقی نیز جایگاه مهمی دارد. شهد یا آب گل های این گیاه در طب سنتی به دلیل خواص آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی قوی برای زخم ها و سوختگی ها استفاده می شود. از جوشانده روغن های گیاهی ضروری نیز برای درمان نیش حشرات، درماتیت و کبودی استفاده می شود. ترکیباتی مانند ترپن ها، فلاونوئیدها و فیتواسترول های موجود در عصاره گل هویا باعث شده است که این گیاه زینتی در ساخت کرم های مرطوب کننده، زیبایی و جوان کننده استفاده شود.

چهار نوع محبوب گیاه هویا

گیاهان هویا که معمولاً به عنوان گل شمع فروخته می شوند، به خاطر گل های معطر و برگ های سبز و چرمی خود معروف هستند. گل های هویا شبیه ستاره های پنج پر در اشکال، اندازه ها و رنگ های مختلف هستند. برگ های این گیاه در هر گونه به شکل ها و رنگ های مختلف دیده می شود. تا به امروز، گیاه شناسان بیش از 200 گونه از گیاهان هویا را در جهان مشاهده و ثبت کرده اند. در اینجا چهار گونه محبوب از خانواده هویا آورده شده است:

انواع گیاهان هویا

• هویا کری: این گونه زیبا با برگ های گوشتی، آبدار و قلبی شکل معمولا به صورت تک برگی در گلدانی کوچک پرورش داده می شود. رنگ سبز زمردی روشن و شکل برگ ها آنها را به هدیه ویژه روز ولنتاین تبدیل می کند.

• هویا ریتوسا: این گونه عجیب و غریب که به هیچ وجه شبیه سایر انواع هویا نیست، گونه ای رایج با ظاهری مدرن است. برگ های باریک، سوزنی شکل، نازک و سبز رنگ از ویژگی های این نوع گیاه هویا است.

• هویا لامی: گیاه هویا که هم اکنون در بازار ایران به فروش می رسد از این گونه هویا کارنوزا می باشد. هویا کارنوزا گونه ای مقاوم است که به راحتی با شرایط زندگی در داخل خانه سازگار می شود.

• هویا استرالیا: این گونه به خاطر برگ های پهن، چرمی و رگبردارش معروف است. گل‌های هویا استرالیس سفید با رگه‌های قرمز و دارای عطری قوی هستند. برگ ها در محیط های روشن رنگ طلایی به خود می گیرند و در مکان های کم نور تیره می شوند.

آیا گیاه هویا سمی است؟

این گیاه آپارتمانی غیر سمی است و هیچ خطری برای حیوانات خانگی و کودکان ندارد. می توانید با خیال راحت کل فضای داخلی خانه را با گیاه هویا سبز کنید.

گل هویا

گل های این گیاه بسیار زیبا و رنگارنگ هستند. در هر نوع گیاه هویا رنگ و شکل گل ها نیز متفاوت است. گل های سفید، صورتی، قرمز، زرد، قهوه ای و بنفش این گیاه شگفت انگیز و معطر هستند.

دلیل عدم شکوفایی گیاه هویا

هویا برای شکوفه دادن به نور خورشید زیادی نیاز دارد. این نور باید به طور غیر مستقیم به گیاه بتابد. هویا به ندرت در محیط های کم نور شکوفا می شود. برای گلدهی بهتر است شاخه های این گیاه را هرس نکنید. علاوه بر این، هویا قبلاً گل ها را در گلدان های کوچک کاشت. بنابراین نیازی به تعویض هر سال گلدان گیاه نیست. علاوه بر این، گیاه هویا باید در طول زمستان خوابیده شود. این گیاه را در زمستان به محیطی خنک تر و روشن تر منتقل کنید. توجه داشته باشید که هوای سرد و سرد بیرون از خانه اصلا برای گیاه مناسب نیست. در فصل زمستان به گیاه آب کمتری بدهید و از کود دادن به آن خودداری کنید. در پایان ماه مارس، هویا را به مکانی با نور زیاد، اما نه مستقیم، منتقل کنید تا زمانی که گیاه شروع به گل دادن کند. در نهایت اگر گیاه شکوفا نشد از هورمون های مخصوص گلدهی استفاده کنید.

شرایط کشت و نگهداری گیاه هویا

پیچ شمع

• مقدار نور: گیاه هویا در هر شرایط محیطی از جمله سایه، نور متوسط ​​یا روشن به خوبی رشد می کند، اما برای رشد و شکوفایی سالم به نور خورشید فراوان نیاز دارد. این نور باید به طور غیر مستقیم به گیاه بتابد. نور مستقیم خورشید باعث سوختگی برگ های گیاه می شود. بهترین مکان برای نگهداری گیاه هویا پشت پنجره های جنوبی یا جنوب شرقی است. این گیاه به مدت 3 تا 4 ساعت آفتاب متوسط ​​صبحگاهی را دریافت می کند.

• زمان آبیاری: گیاه هویا در برابر کم آبی مقاوم و به آبیاری زیاد حساس است. توجه داشته باشید که آبیاری بیش از حد گیاه هویا باعث پوسیدگی ریشه و بیماری های قارچی می شود. بهتر است زمانی گیاه را آبیاری کنید که حدود 30 درصد خاک گلدان خشک شود. با بررسی خاک سطحی و وزن گلدان می توان متوجه شد که خاک چقدر خشک است. نیاز آبی گیاه هویا در زمستان بسیار کمتر است. برای آبیاری گیاه باید از آب بدون کلر، بدون املاح و هم دما با محیط استفاده کرد. هر چند وقت یکبار آبیاری کامل انجام دهید. آبیاری کامل یعنی آبیاری گیاه هویا تا زمانی که اضافه آن از سوراخ ته گلدان خارج شود. پس از آبیاری، آب داخل گلدان را دور بریزید.

نوع خاک: هویا به خاک سبک و با زهکشی مناسب و حاوی مواد مغذی کافی نیاز دارد. استفاده از خاک سفت و منسجم مانند خاک باغچه یا خاک رسی برای پرورش این گیاه توصیه نمی شود. خاک گیاه هویا باید بلافاصله پس از آبیاری از آب عبور کند و برای مدت طولانی خیس بماند. بهترین مخلوط خاک برای پرورش هویا به مقدار مساوی خزه اسفاگنوم، ماسه رودخانه ای، خاک با برگ های پوسیده و مقدار کمی پرلیت است.

• دمای مناسب: گیاه هویا بومی مناطق گرم و مرطوب است، بنابراین گرما را دوست دارد. اما گرمای بدون رطوبت می تواند به گیاه آسیب برساند. بهترین دما برای پرورش این گیاه در منزل بین ۲۳ تا ۲۹ درجه سانتیگراد است. توجه داشته باشید که هر چه دما بیشتر باشد، رطوبت محیط بیشتر می شود. علاوه بر این گیاه هویا برای گلدهی به یک دوره سرما و استراحت نیاز دارد. بهتر است گیاه را در سه ماه زمستان به محیطی با دمای 16-13 درجه سانتی گراد منتقل کنید تا پس از گرم شدن هوا بتواند گل بدهد.

کشت هویا

• رطوبت: گیاهان هویا برای رشد بهتر و سبز ماندن به رطوبت هوا نیاز دارند. این رطوبت باید در روز حدود 30 درصد و در شب 60 درصد باشد. برای تامین رطوبت هوای گیاه می توان از روش های مختلفی استفاده کرد. استفاده از بخارپز سرد، ایجاد جزیره در زیر گلدان، قرار دادن آکواریوم در کنار گلدان، نگهداری گیاه در حمام روشن و گردگیری روزانه از ساده ترین راه های تامین رطوبت هوا برای گیاهان هویا هستند.

• لقاح: اگر گیاه هویا خود را در ترکیب خاک صحیح بکارید، نیازی به کود دهی ماهانه نخواهد داشت. استفاده از پودر پوسته تخم مرغ یا پودر پوست موز خشک و تفاله قهوه خشک شده در خاک گلدان می تواند بخش قابل توجهی از نیازهای غذایی گیاه هویا را تامین کند. این مواد باید مدتی در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند و سپس با محلول قارچ کش ضدعفونی شوند. اگر قصد دارید از کودهای شیمیایی برای تغذیه گیاه استفاده کنید، استفاده از کود 5-10-5 توصیه می شود. معمولاً 1 قاشق چایخوری را در یک لیتر آب حل کرده و روی گیاه خود بریزید. از کود دهی به گیاه هویا در زمستان خودداری کنید.

تعویض گلدان: بر خلاف سایر گیاهان آپارتمانی، هویا ریشه های عمیق و ضخیم تولید نمی کند، زیرا گیاهی نیمه رویشی است. در نتیجه لازم نیست هر سال گلدان را عوض کنید. در عین حال، فشرده کردن ریشه در یک گلدان کوچک باعث تشویق هویا به گل می شود. برای انتخاب گلدان، گلدانی متناسب با اندازه گیاه تهیه کنید. بهتر است یک گلدان سفالی داشته باشید. گلدان های سفالی رطوبت بیشتری را حفظ می کنند و از گرم شدن بیش از حد خاک در آفتاب جلوگیری می کنند. قبل از ریختن خاک و کاشت گیاه حتما دو یا سه سوراخ در کف گلدان ایجاد کنید تا آب اضافی آن تخلیه شود.

آلو خشک شده: برای تشکیل گیاه هویا لازم است پس از هر دوره رشد یک بار هرس شود. حذف شاخه های اضافی می تواند به رشد سالم گیاه هویا کمک کند. بهتر است شاخه های خشک و برگ های بیمار را از گیاه اصلی جدا کنید.

تکثیر هویا یا شمع پیچ

برای تکثیر هویا سه راه وجود دارد: تکثیر با قلمه ساقه، تکثیر با قلمه برگ و تکثیر با کاشت بذر. تکثیر با قلمه ساقه روشی محبوب برای تکثیر گیاه هویا است که می توانید به راحتی در خانه انجام دهید.

تکثیر هویا

تکثیر گیاه هویا با قلمه ساقه
• فصل تکثیر هویا توسط قلمه بهار و تابستان است. برای این کار لازم است قلمه های سالم و بالغ به طول 10 یا 15 سانتی متر از گیاه اصلی جدا شوند. سپس برگ ها را از قسمت پایینی قلمه جدا کنید تا انرژی قلمه صرف ریشه زایی شود. به عمق 3 سانتی متر در مخلوطی از پرلیت و پیت ماس ​​بکارید. محیط رشد را کاملا خیس کنید. برای حفظ رطوبت خاک می توانید بستر کاشت را با نایلون شفاف بپوشانید. دمای مناسب برای ریشه زایی 18 تا 20 درجه سانتی گراد است. پس از یک هفته، قلمه ها ریشه دار شده و اولین شاخه ها ظاهر می شوند.

تکثیر گیاه هویا با قلمه برگ
هویا را می توان با کاشت قلمه برگ نیز تکثیر کرد، اما به سختی جوانه می زند. برای این کار باید برگ های جوان و بالغ را از ساقه جدا کنید. ساقه برگ را با هورمون ریشه زایی آغشته کنید و در مخلوط پرلیت و پیت ماس ​​بکارید. محیط رشد را تا زمانی که برگها ریشه دار شوند مرطوب نگه دارید. ممکن است ماه ها طول بکشد تا برگ ها جوانه بزنند.

تکثیر هویا با کاشت بذر
• بذر هویا کمیاب است و بدست آوردن آن تا حدودی مشکل است. اگر دانه ها را آماده کردید، باید آنها را به مدت 24 ساعت در آب ولرم قرار دهید. سپس بذرها را تا عمق 5 سانتی متری در خاک پیت ماس ​​بکارید. خاک خزه باید با محلول قارچ کش ضد عفونی شود. محیط کاشت را تا زمان جوانه زنی مرطوب نگه دارید و در محیطی با نور غیر مستقیم متوسط ​​و دمای 24 درجه سانتی گراد قرار دهید. جوانه زدن بذرها ممکن است تا یک ماه طول بکشد.

آفات گیاه هویا یا پیچ شمع

آفات گیاه هویا

شپشک‌های آردآلود، شته‌ها، کنه‌های عنکبوتی، کنه‌های محافظ و مگس سفید از جمله آفاتی هستند که ممکن است به گیاه هویا حمله کرده و به آن آسیب برسانند. در صورت مشاهده هر یک از این آفات باید بلافاصله گیاه را از سایر گیاهان آپارتمانی جدا کنید. سپس آنها را با حشره کش های مخصوص گیاهان آپارتمانی از بین ببرید. شما می توانید آفات را با سموم محلول در آب مانند ایمیدوکلروپیرید، دیازینون، اددکتور و غیره از بین ببرید. سموم محلول در آب معمولاً سموم غلیظ هستند. با ریختن 4 قطره سم در 1 لیتر آب و پاشیدن آن روی و زیر برگ ها و ساقه های آسیب دیده، آفات به سرعت از بین می روند.

بیماری های گیاه هویا

قارچ هویا: قارچ هویا معمولاً در اثر آبیاری زیاد، سرما، نبود تهویه هوا و رطوبت زیاد محیط ایجاد می شود. این قارچ با له شدن ساقه و برگ ها و پیدایش لکه های سیاه، سفید و قهوه ای آبکی روی برگ ها مشخص می شود. پس از تشخیص این بیماری، ابتدا باید آبیاری را قطع کرده، گیاه را به محیطی با تهویه مناسب و روشن منتقل کنید و رطوبت هوا را کاهش دهید. بوته های قارچ را نباید با آب شست. قسمت های آسیب دیده گیاه را جدا کرده و قسمت های سالم را با محلول های قارچ کش ضد عفونی کنید.

• علت زرد شدن برگ های هویا: این گیاه تغییرات شدید دمایی را دوست ندارد. هوای سرد یا گرمای بیش از حد ممکن است برگ های گیاه را زرد کند.

پوسیدگی ریشه هویا: علت این بیماری آبیاری زیاد، نور کم، خاک سرد و نامناسب است. خاک گیاه هویا باید سبک و خشک باشد. این گیاه آپارتمانی به آبیاری زیاد حساس است.

وجود لکه های قهوه ای روی برگ های گیاه هویا: احتمالاً گیاه را در روز و زیر نور سمپاشی کرده اید. قطرات آب مانند ذره بین عمل می کنند و برگ ها را می سوزانند. گیاه هویا را در سایه کامل اسپری کنید.

• دلیل رشد نکردن هویا: یکی از دلایل اصلی عدم رشد گیاه هویا، نور ناکافی است. هویا گیاهی نور دوست است، آن را نزدیک منبع نور قرار دهید.

قیمت گلدان گیاه هویا

قیمت کارخانه هویا

قیمت هر نوع گیاه هویا متفاوت است. اندازه گیاه و نوع گلدان نیز بر ارزش آن تأثیر می گذارد. گیاه هویا یکی از مقرون به صرفه ترین گیاهان آپارتمانی است. به عنوان مثال: قیمت یک کاسه کوچک هویا کری یا هویا کاردی بین 50000 تا 300000 تومان است. قیمت هویا کارنوسا از 40 هزار تومان تا 700 تومان متغیر است.

Kaia Lambert

گیمر. طرفدار رسانه های اجتماعی متخصص وب Wannabe. متعصب آبجو ارتباط دهنده. کارآفرین. گیک زامبی شیطانی. طرفدار پرشور تلویزیون عاشق بیکن غیرقابل درمان.

تماس با ما