نحوه عیب یابی سوختگی صفحه نمایش پلاسما، ال سی دی و تلویزیون قدیمی – زومیت

[ad_1]

آیا تلویزیون یا مانیتور خود را برای مدت طولانی (مثلاً چند روز) روشن کرده اید و تصویر ثابت مانده است؟ وقتی دوباره به مانیتور خود برگردید، ممکن است در قسمتی از صفحه دچار سوختگی شوید که هیچ راهی برای رفع آن نمی بینید.

اما چرا بخشی از صفحه نمایش و پنل تلویزیون می سوزد؟ چرا تولیدکنندگان این محصولات نمی توانند نمایش تصاویر سوخته شده را روی پنل های LCD یا پلاسما متوقف کنند؟ برای حل این مشکل چه می توان کرد؟

به گفته Mikozuo، در برخی موارد، ظاهر سوختگی روی صفحه و تلویزیون را می توان کاهش داد. در موارد دیگر، تا زمانی که سوختگی طولانی نباشد، می توان مشکل را به طور کامل برطرف کرد.

نمایشگرهای LCD، LED و پلاسما چیست؟

قبل از معرفی نمایشگرهای کریستالی و نمایشگرهای کریستالی، اکثر تلویزیون ها و نمایشگرها از فناوری لوله اشعه کاتدی (CRT) استفاده می کردند. در CRT، تک پیکسل ها حاوی اجزای فسفر قرمز، آبی و سبز هستند که به دلیل شدت هر یک از اجزای فسفر، رنگ منحصر به فردی را به چشم انسان می فرستند.

هنگامی که یک تصویر ثابت خاص برای مدت طولانی روی صفحه می ماند، شدت هر یک از اجزای فسفر با سرعتی نابرابر کاهش می یابد و در نتیجه هاله ای از تصویر روی صفحه نمایش به نام سوختگی صفحه نمایش می شود.

نمایشگرهای پلاسما از ماده ای به نام پلاسما استفاده می کنند که حاوی یون های آزاد است. وقتی پلاسما استفاده نمی شود، ذرات موجود در آن شارژ نمی شوند و چیزی نشان نمی دهند. با ورود جریان الکتریکی، یون ها شارژ می شوند و با یکدیگر برخورد می کنند و فوتون های نور آزاد می شوند.

رایت تلویزیون پیکسل

این یک نسخه بسیار ساده از نحوه کار مانیتورهای پلاسما است. با این حال، نکته اصلی این است که صفحه های پلاسما، مانند نمایشگرهای CRT، از مواد فسفر برای تبدیل فوتون ها به تصویر نهایی استفاده می کنند.

LCD و LED مانند CRT کار نمی کنند. نمایشگرهای LCD و LED از کریستال های مایع با نور پس زمینه برای نمایش رنگ ها استفاده می کنند. اگرچه سازندگان نمایشگرهایی به نام LCD و LED ارائه می دهند، اما نمایشگرهای LED نوعی LCD هستند. در این نوع پنل ها، نور پس زمینه سفید توسط کریستال های مایع فیلتر می شود که در هر پیکسل رنگ خاصی تولید می کنند.

نمایشگرهای LCD و LED مانند نمایشگرهای CRT و نمایشگرهای پلاسما، تصاویر را نمی سوزانند. اگرچه سوزاندن تصویر در فناوری‌های CRT و پلاسما قدیمی‌تر مشهود نیست، اما نمایشگرهای LCD و LED از مشکل دیگری به نام «دوام تصویر» رنج می‌برند. در ادامه در مقاله، جزئیات بیشتری در مورد دوام تصویر ارائه خواهیم داد.

چرا صفحه های پلاسما می سوزند؟

قبل از تلاش برای حل این مشکل، خوب است بررسی کنیم که چرا صفحه نمایش ها در وهله اول تصاویر را می سوزانند. میزان سوخت پنل های LCD و LED بسیار کمتر از نمایشگرهای پلاسما است. البته زمانی که یک تصویر ثابت برای مدت طولانی روی صفحه بماند، می تواند روی هر دو نوع صفحه نمایش تاثیر بگذارد.

مقالات مرتبط:

ابتدا در مورد روش های سوزاندن صفحات پلاسما صحبت خواهیم کرد. اگر به خاطر داشته باشید اشاره کردیم که دلیل سوزاندن تصاویر در تلویزیون های CRT این است که تصویر ثابت برای مدت طولانی روی صفحه باقی می ماند، زیرا در این حالت اجزای فسفر در هر پیکسل با سرعت های مختلف ناپدید می شوند. سرعت رایت نامناسب باعث ایجاد هاله ای در پس زمینه صفحه می شود که برای همیشه روی آن باقی می ماند.

مانیتورهای پلاسما نیز از کاهش فسفر رنج می برند. تصاویر روی تلویزیون پلاسما زمانی می سوزند که پیکسل های صفحه در اثر نوردهی طولانی مدت آسیب ببینند. فسفر شدت خود را از دست می دهد و نور مکرر را نشان می دهد. در چنین مواردی، سوختگی تصویر استاتیک ممکن است رخ دهد.

مشکل سوختن ال سی دی و ال ای دی؟

همچنین امکان فرسودگی تصویر در صفحه نمایش های LCD و LED وجود دارد که البته به دلیل طولانی بودن فرآیند رایت می تواند یک مشکل دائمی باشد. علاوه بر این، نمایشگرهای LCD و LED با مشکل دیگری به نام «حفظ تصویر» مواجه هستند. این مشکل به عنوان “سایه تصویر یا LCD” نیز شناخته می شود.

حفظ تصویر یک مشکل موقتی است که ممکن است قبل از تبدیل شدن به یک مشکل دائمی متوجه آن شوید. با این حال، سوزاندن تصویر همچنان می تواند بر روی پنل های LCD، LED و OLED تاثیر بگذارد.

ذخیره یک تصویر با رایت کردن یک تصویر متفاوت است. با این حال، این مقدمه ای برای مشکل سوزاندن تصویر است. به عنوان مثال، اگر قبل از انجام یک بازی ویدیویی از تصویر قطار بخار به عنوان منبعی برای نقاشی استفاده کنید، تصویر قطار بخار برای چند ساعت روی صفحه نمایش داده می شود.

پس از آن، وقتی روی صفحه بازی اجرا می‌کنید، همچنان می‌توانید خطوط کلی قطار را روی آن ببینید. تصویر قطار بخار برای مدتی باقی می ماند، اما بقیه تصویر باید با جابجایی و تغییر رنگ محتوای بازی ویدیویی (یا فیلم، برنامه تلویزیونی یا سایر محتوای چند رسانه ای) پاک شود.

نکته دیگری که باید در نظر داشت این است که مشکل سوزاندن تصاویر LED و OLED غیر قابل برگشت است. این به دلیل عملکرد نمایشگرهای OLED و LED است. در این صورت هر پیکسلی که نمایشگر LED را روشن کند آسیب می بیند.

هنگامی که صفحه روی تصویر ثابت می شود، مشکل در آن پیکسل ها سریعتر از پیکسل های اطراف خواهد بود. پس از پایین آمدن خود پیکسل، هیچ اقدامی برای بازیابی آن نمی توان انجام داد.

مشکل سوختن پیکسل تلویزیون

نمایشگرهای LED، OLED یا QLED در استفاده معمولی نمی سوزند. با این حال، اگر این نوع صفحه نمایش هر روز ساعت ها روی یک تصویر خاص باقی بماند، مشکل سوزاندن صفحه می تواند مانند هر نوع صفحه نمایش دیگری مشکل ساز باشد.

هنگامی که صفحه نمایش داده می شود، به عنوان مثال، 24 ساعت شبانه روز، هفت روز هفته، که ناحیه نمایش آرم کانال را با طرح پیمایش اخبار فوری و موارد دیگر می سوزاند، مشکلات ایجاد می شود. کانال های خبری، صرف نظر از نوع نمایشگر، منبعی مجهز برای مشکل سوختن پیکسل در تلویزیون هستند.

هفت راه برای عیب یابی صفحه نمایش LCD و پلاسما

امکان حل مشکل رایت تصویر در نمایشگرهای LCD و پلاسما وجود دارد. اثربخشی این روش ها به نوع آسیب صفحه نمایش بستگی دارد. بسته به اندازه و شدت سوختگی تصویر، برخی از مانیتورها ممکن است برای همیشه آسیب ببینند.

1- از سوختن نمایشگر LED و پلاسما خودداری کنید

بهترین راه برای رایت صفحه نمایش این است که در وهله اول از وقوع آن جلوگیری کنید. اگر صفحه نمایش قبلاً وارد فاز سوزاندن تصویر شده باشد، متوجه خواهید شد که شرایط برای شما چندان مساعد نخواهد بود. با این حال، باید سعی کنید تصویر صفحه یا محتوای ثابت خود را برای مدت طولانی نگه ندارید. مدت زمانی که طول می کشد تا تصویر به طور دائم روی صفحه گرفته شود به سازنده نمایشگر و نوع پنل بستگی دارد.

قانون شخصی شما این است که اگر قصد دارید بیش از 15 دقیقه از مانیتور خود دور بمانید، آن را خاموش کنید. این کار احتمال گیر کردن در تصویر را کاهش می دهد و علاوه بر این باعث صرفه جویی در مصرف برق و فرسودگی تلویزیون یا مانیتور می شود.

2- کنتراست تصاویر ثابت را در نمایشگرهای LCD و پلاسما کاهش دهید

راه دیگر برای جلوگیری از این امر کاهش کنتراست صفحه تا حد ممکن است. متأسفانه اکثر نمایشگرها به درستی کالیبره نشده اند و اغلب تنظیمات کنتراست و روشنایی را بیش از حد افزایش می دهند.

کنتراست کمتر به این معنی است که نور صفحه نمایش شما یکنواخت تر است، به این معنی که فشار کمتری روی قسمت های خاصی از صفحه نمایش وجود دارد که به افزایش محافظت در برابر مشکلات سوزاندن تصویر کمک می کند.

3- برای رفع سوختگی ال سی دی و پلاسما از پخش مواد ثابت استفاده کنید

اگر صفحه نمایش پلاسما یا ال سی دی شما قبلاً وارد مرحله رایت شده است، می توانید یک تصویر سفید ثابت را به مدت 12 تا 24 ساعت روی آن پخش کنید. حرکت مداوم سیاه و سفید روی صفحه با الگوهای تصادفی می تواند به حذف هاله های تصویر روی صفحه کمک کند.

متاسفانه این روش برای تصاویر هاله و سوختگی شدید جواب نمی دهد. برخی از تلویزیون ها گزینه های نمایش الگوی داخلی را ارائه می دهند که اساساً برای این منظور ساخته شده اند و الگوهای تصادفی را روی صفحه نمایش شما نشان می دهند.

4- از pixel-shift برای رایت تصاویر LCD و پلاسما استفاده کنید

برخی از تلویزیون ها و نمایشگرها از فناوری تغییر پیکسل برای تغییر صفحه نمایش استفاده می کنند.

Pixel-Shift دائماً تصویر را روی صفحه تنظیم می کند و استفاده از پیکسل ها را برای مقابله با فرسودگی تصویر تغییر می دهد. برای استفاده از این روش باید گزینه Pixel یا Page Change را در تنظیمات نمایشگر خود فعال کنید. Pixel-shift یک ویژگی مفید برای نمایشگرهای LED و QLED است که می تواند به مقاومت در برابر هاله های ایجاد شده در نمایشگرهای LCD کمک کند.

سایر مانیتورهای مدرن از ویژگی به روز رسانی داخلی صفحه نمایش بهره می برند که به سازندگان این محصولات توصیه می کند از این ویژگی برای رفع مشکلات محافظت از تصویر و سوزاندن تصویر استفاده کنند.

5. از JSCreenFix برای حذف سوختگی صفحه LCD و پلاسما استفاده کنید

نرم افزار Screenfix

بهترین ابزار برای حذف Hello از صفحه نمایش استفاده از JScreenFix است. این برنامه به رفع سوختگی صفحه نمایش پیکسل کمک می کند. سازنده این ابزار نسخه به روز شده ای به نام JScreenFix Deluxe را نیز منتشر کرده است.

مقالات مرتبط:

اگرچه نسخه لوکس از الگوریتم های پیشرفته ای برای تعمیر صفحه های سوخته و افزایش طول عمر پلاسما و ال سی دی استفاده می کند، اما سایت رسمی این ابزار راه اندازی نشده است، بنابراین راهی برای دانلود رسمی نسخه کامل وجود ندارد.

شما می توانید نسخه رایگان Deluxe را به صورت آنلاین پیدا کنید، اما 20 دقیقه طول می کشد. علاوه بر این، ما به نسخه‌هایی که ممکن است از وب‌سایت‌های دیگر دانلود شوند، اشاره نمی‌کنیم، زیرا نمی‌توانیم امنیت این وب‌سایت‌ها را تأیید کنیم. اگر از نسخه لوکس استفاده می کنید، این کار را با مسئولیت خود انجام دهید.

اگر مطمئن نیستید که برخی از پیکسل های نمایشگر شما معیوب هستند، می توانید از برنامه های تست پیکسل رایت مانند EIZO Monitor Test، Online Monitor Test، JScreenFix یا UDPixel استفاده کنید.

6. از محافظ های صفحه نمایش سفید برای سوزاندن تصاویر LCD و پلاسما استفاده کنید

گزینه دیگر این است که یک پس زمینه کاملا سفید روی دسکتاپ خود تنظیم کنید و اجازه دهید برای چند ساعت نمایش داده شود. رنگ های ثابت می توانند مشکل ایجاد هاله روی صفحه را حل کنند. تصاویر پس زمینه رنگارنگ به ماندگاری بیشتر از ایجاد هاله کمک می کنند. اما همچنان ارزش تلاش را دارد.

اگر تلویزیون شما دچار سوختگی صفحه نمایش شده است، می توانید با استفاده از کابل HDMI لپ تاپ را به تلویزیون خود متصل کنید، سپس محتوا را از صفحه نمایش به تلویزیون منتقل کنید و در نهایت یک محافظ صفحه نمایش سفید را روی آن پخش کنید. امیدواریم این وضعیت وضعیت پیکسل رایت تلویزیون شما را بهبود بخشد.

7. از ویدیوی ScreenBurnFixer استفاده کنید

تیم ScreenBurnFixer راه حل های مختلفی را برای سوزاندن تلویزیون یا مانیتور کامپیوتر ارائه می دهد. البته اثربخشی این روش مانند سایر اقدامات برای رفع مشکل سوختگی صفحه به میزان مشکل بستگی دارد.

می توانید به صفحه ویدیوی ScreenBurnFixer بروید و ویدیویی را انتخاب کنید که با صفحه نمایش شما مطابقت دارد، سپس اجازه دهید ویدیو برای چند ساعت پخش شود. از طرف دیگر، با رفتن به صفحه نمودار، می توانید دستگاه خود یا دستگاه دیگری را که با ویژگی های شما مطابقت دارد پیدا کنید.

بهترین راه برای جلوگیری از سوختن صفحه نمایش

چندین راه حل وجود دارد که می توانید برای حل مشکل سوختگی صفحه نمایش استفاده کنید. نتایج می تواند در نوع قرار گرفتن در معرض و میزان سوختگی متفاوت باشد. این روش ها ممکن است مشکل صفحه نمایش ایجاد هاله گسترده را به طور کامل حل نکنند، اما ممکن است به کاهش اثر آن کمک کنند.

برخی از مشکلات، مانند سوزاندن پیکسل ها در مانیتور در طول زمان، تعجب آور نیست. با این حال، با پیروی از مراحل این راهنما، می توانید قبل از دائمی شدن مشکل، برای اصلاح یا اصلاح آن اقدام کنید.

آیا تا به حال در سوزاندن پیکسل ها یا ایجاد هاله روی نمایشگر خود با مشکل مواجه شده اید؟ اگر راه حل دیگری برای این مشکل دارید، لطفاً آن را در قسمت نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

[ad_2]

Ainsley Murphy

بشارت دهنده آبجو Wannabe. نویسنده فداکار جنرال الکل نینجا. دانشجو. متخصص زامبی خالق مستقل متعصب سفر

تماس با ما