نخست وزیر جدید بریتانیا پنجم سپتامبر معرفی خواهد شد

صادر شده در:

حزب حاکم محافظه‌کار روز دوشنبه اعلام کرد که نخست‌وزیر جدید بریتانیا به جای بوریس جانسون در تاریخ 5 سپتامبر معرفی خواهد شد و در حال حاضر 11 نامزد برای این سمت با هم رقابت می‌کنند.

رقابت رهبری هفته گذشته زمانی آغاز شد که جانسون 58 ساله پس از موجی از بیش از 50 استعفا از دولتش در مخالفت با نخست‌وزیری خود مجبور به کناره‌گیری شد.

کمیته 1922 نمایندگان محافظه کار غیروزارتی پارلمان در روز دوشنبه جدول زمانی را برای انتخابات رهبری حزب تعیین کرد.

گراهام بردی، رئیس کمیته 1922، به خبرنگاران گفت که نامزدها رسماً در روز سه‌شنبه باز و بسته می‌شوند و نخست‌وزیر جدید پس از بازگشت پارلمان از تعطیلات تابستانی در 5 سپتامبر تعیین می‌شود.

نمایندگان حزب محافظه کار از طریق یک سری رای گیری، لیست فعلی را به دو نفر آخر کاهش خواهند داد، و نامزدی که بدترین عملکرد را داشته است پس از هر دور حذف می شود، قبل از اینکه اعضای حزب پیروز حزب برنده را انتخاب کنند.

با درخواست جانسون برای ترک داونینگ استریت در اسرع وقت – و برای جلوگیری از کشیده شدن این روند به تعطیلات تابستانی نمایندگان – این تعداد احتمالاً به سرعت به دو نفر کاهش می یابد.

باب بلکمن، دبیر اجرایی مشترک کمیته 1922، گفت که آنها متعهد به انجام این کار قبل از تعطیلات تابستانی پارلمان در 21 ژوئیه هستند.

برادی گفت که اولین رای گیری روز چهارشنبه و دومین رای گیری احتمالا روز پنجشنبه برگزار خواهد شد.

در تلاش برای تسریع روند، نامزدها باید حداقل 20 نماینده از آنها برای ورود به رقابت داشته باشند، از 8 نفر معمول، و هر نامزدی که نتواند حمایت 30 نماینده را در اولین رای گیری جلب کند، رد صلاحیت خواهد شد. .

ریشی سوناک و ساجد جاوید از جمله نامزدها هستند که اجازه دادند وزیر دارایی و وزیر بهداشت موجی از استعفا را برانگیزند.

لیز تراس، وزیر امور خارجه و ناظم زهاوی، جانشین سوناک نیز اعلام کردند که پریتی پاتل، وزیر کشور در حال بررسی ارائه پیشنهاد است.

اما نظرسنجی‌ای که توسط وب‌سایت بانفوذ ConservativeHome در روز دوشنبه از اعضای مردمی انجام شد، حمایت قوی از نامزدهای کمتر شناخته شده را نشان داد و پنی موردانت، وزیر دفاع سابق، با اختلاف اندکی بر محافظه‌کار کیمی بادنوش پیروز شد.

جانسون، رهبر برگزیت، پنج‌شنبه گذشته استعفای خود را به عنوان رهبر حزب اعلام کرد، اما تا زمانی که جایگزینی پیدا شود، در داونینگ استریت باقی خواهد ماند.

جاوید گفت که با مواجه شدن بریتانیا با بحران مارپیچ هزینه زندگی، افزایش قیمت انرژی و جنگ در اوکراین، «شایستگی» رهبران این کشور بیش از هر زمان دیگری مورد نیاز است.

او در مراسم رونمایی از کمپین گفت: “امیدوارم این کمپین نقطه عطفی باشد که ما به آن نیاز داریم و خواهد بود.”

سقوط از فیض

در بازدید از مؤسسه تحقیقات علمی در لندن، از جانسون مستقیماً پرسیده شد که آیا از هر یک از نامزدها که شش تن از آنها از پیشینه‌های قومی سیاه‌پوست و اقلیت بودند حمایت می‌کند یا خیر.

او گفت: “وظیفه نخست وزیر در این مرحله این است که اجازه دهد حزب تصمیم بگیرد، اجازه دهد آنها با آن پیش بروند و پروژه هایی را که ما برای انجام آنها انتخاب کردیم ادامه دهند.”

سقوط جانسون حیرت انگیز بود. در دسامبر 2019، او با وعده خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، با 80 کرسی به پیروزی قاطع رسید.

اکثریت پارلمانی او به او اجازه داد که این کار را انجام دهد، اما نخست‌وزیری او با موجی از رسوایی‌ها، از جمله تعطیلی احزاب در داونینگ استریت که توسط پلیس جریمه شده‌اند، مواجه شد.

درگیری دیگری در هفته گذشته بر سر انتصاب همکارش با وجود اطلاع از اتهامات تجاوز جنسی علیه او که منجر به استعفای دولت شد، آغاز شد.

او در سخنرانی خود «گله» را به خاطر حرکت علیه خود سرزنش کرد و یارانش با عصبانیت علیه سوناک صحبت می کردند.

اما جانسون روز دوشنبه از بیان اینکه آیا احساس می‌کند به او خیانت شده است یا خیر، خودداری کرد.

او گفت: «من نمی‌خواهم درباره همه این‌ها بیشتر بگویم.

رقابتی در جریان است و این اتفاق افتاده است و می دانید، من نمی خواهم با ارائه حمایت خود به هیچ فرصتی آسیب بزنم.

او افزود: “من باید ادامه دهم و در چند روز یا هفته گذشته… وظیفه قانون اساسی نخست وزیر در این شرایط این است که به اجرای ماموریت ادامه دهد. و این کاری است که من انجام می دهم.”

هرچه بیشتر بر افرادی تمرکز کنیم که ما را انتخاب می کنند… (و) هرچه کمتر در مورد سیاست در وست مینستر صحبت کنیم، در کل همه ما خوشحال تر خواهیم بود.

(AFP)

Roy Christensen

متخصص اینترنت دانشجو. نینجا فرهنگ پاپ. علاقه مندان پرشور توییتر.

تماس با ما