نرخ سود 25 درصدی در اقتصاد ایران آیا باید منتظر افزایش نرخ بهره باشیم؟

بعدی- در حال حاضر نرخ سود سفته، اوراقی که دولت به جای مطالبات به پیمانکاران می دهد به بیش از ۲۵ درصد و نرخ بین بانکی با توجه به وضعیت فعلی اقتصاد کشور دوباره به بیش از ۲۱ درصد رسیده است. . در شرایطی که کسری بودجه دولت روز به روز در حال افزایش است، به نظر می رسد باید منتظر افزایش مجدد نرخ سود در اقتصاد ایران بود.

به گزارش فردا؛ کامران ندری، کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه در شرایط تورمی باید از ابزار نرخ سود برای کنترل تورم استفاده کرد، گفت: آینده وی گفت: در اقتصاد ایران که سال‌ها درگیر تورم بوده است، نرخ سود همواره توسط دولت‌ها سرکوب شده است و در چنین شرایطی سرمایه‌های مختلف برای حفظ ارزش خود به بازارهای مختلف سرمایه سرازیر می‌شوند که این امر موجب متفاوتی می‌شود. بازارها با آشفتگی و افزایش قابل توجه تورم مواجه خواهند شد.

وی افزود: متأسفانه تمام راهکارهایی که دولت برای کنترل تورم در اختیار دارد بی نتیجه است و تنها بیان در این زمینه نرخ سود است. اما از آنجایی که دولت های مختلف نیز به دلایل مختلف می خواهند نرخ سود را کنترل و ثابت نگه دارند، این ابزار سیاست گذاری در کشور آنطور که باید و شاید عمل نمی کند.

وقتی دولت و بانک مرکزی اندکی نرخ سود را افزایش می‌دهند، برخی استدلال می‌کنند که افزایش نرخ بانکی منجر به رکود می‌شود.»

چرا با نرخ سود 25 درصدی مواجه هستیم؟

نرخ سود 25 درصدی در اقتصاد ایران  کمبود منابع مالی باعث افزایش نرخ بهره می شوداحسان سلطانی، اقتصاددان گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه نرخ سود سفته ها حدود 25 درصد است، گفت: در حال حاضر با توجه به اینکه دولت منابع کافی برای تسویه حساب با پیمانکاران و طلبکاران را ندارد، به این افراد سفته می دهد و آنها نیز می فروشند. اوراق در بازار است و با توجه به نرخ تورم، در حال حاضر نرخ سود به 25 درصد افزایش یافته است، اما به نظر می رسد این نرخ در ماه های آینده به 30 درصد برسد.

وی افزود: در کنار افزایش نرخ سود در اقتصاد کشور، چند مورد دیگر نیز رخ داده که قابل بررسی است، اولاً دولت و بانک ها دچار مشکل مالی هستند و با افزایش نرخ ارز، هزینه تولید کالا نیز افزایش یافته است و این افزایش قیمت تمام شده کالا بر تسهیلاتی که تولیدکنندگان دریافت کرده‌اند بیشتر است. این موضوع مشکلات مالی بخش تولید کشور را نیز افزایش داده است.

سلطانی بیان کرد: ثانیاً برخی از صنعت گران و تولیدکنندگان برخی از تسهیلاتی را که برای بازار مسکن گرفته بودند، دلار و طلا گرفتند و یا منابع خود را به خارج از کشور بردند و اکنون با مشکلات مالی شدیدی مواجه هستند. ثالثاً بازار کالای کشور وارد رکود می شود. این رکود باعث کاهش چشمگیر گردش پول در اقتصاد کشور شده و در نتیجه تامین کنندگان و توزیع کنندگان کالا و خدمات نیز با کاهش منابع مواجه هستند.

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: در یک ماه گذشته با توجه به اتفاقاتی که در کشور رخ داده اعتماد مصرف کنندگان به شدت آسیب دیده و تاثیر بسزایی در اقتصاد کشور داشته است. در چنین فضایی همانطور که گفته شد جریان پول کاهش یافته و منابع پولی کاهش یافته است. نرخ سود در بازار غیررسمی تهران نیز به 50 درصد رسیده است، به عبارتی با توجه به تورم در اقتصاد کشور، نرخ سود واقعی در ایران حدود 50 درصد است.

احسان سلطانی کارشناس مسائل اقتصادی گفت: بر اساس نرخ تورم، نرخ سود در اقتصاد ایران در واقع منفی 30 درصد است، یعنی اگر در نظر بگیریم که نرخ سود رسمی بانکی 20 درصد است، اگر کسی دریافت کند. با توجه به اینکه نرخ وام فعلی حدود 18 تا 20 درصد است، با توجه به تورم 50 درصدی در اقتصاد کشور، وام گیرنده در ابتدا با سود بیش از 30 درصدی مواجه می شود. این نشان دهنده پدیده منفی است. نرخ بهره در اقتصاد ایران

وی افزود: از سوی دیگر دولت در حال حاضر با کسری بودجه شدیدی مواجه است که برای جبران این مشکل فشار زیادی به بازار پول وارد می کند، بانک ها نیز در سال های اخیر با مشکلات زیادی مواجه بوده اند، سرمایه گذاری های زیادی انجام داده اند. در بازارهای موازی از جمله املاک و مستغلات منابع کافی برای اعطای تسهیلات را ندارند و در این صورت مردم نیز با کمبود نقدینگی مواجه هستند. در نهایت این موضوع وضعیت اقتصادی را نسبت به گذشته پیچیده‌تر کرد.

Todd Holland

متفکر. معتاد رسانه های اجتماعی متعصب الکل استاد وب. مبشر قهوه معمولی.

تماس با ما