نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی آغاز شد

نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی دقایقی پیش با حضور نمایندگان 35 کشور عضو این شورا از جمله “محسن نظیری عسل” سفیر جدید ایران در سازمان های بین المللی مستقر در قاهره آغاز شد. . وین.

و خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران گزارش داد، در این نشست که تا روز جمعه ادامه دارد، موضوعات مختلف مرتبط با ایمنی هسته ای، اجرای توافقنامه پادمانی و تقویت فعالیت های علمی و پژوهشی آژانس مطرح شد. در این دوره موضوع ایران و برنامه جامع اقدام مشترک نیز در دستور کار قرار دارد و بر اساس برنامه اعلام شده، راستی آزمایی و بازرسی از فعالیت های هسته ای ایران با توجه به قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل و اجرای آن بررسی خواهد شد. توافقنامه پادمان

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته گذشته با انتشار دو گزارشی که در اختیار اعضای هیئت مدیره قرار گرفت، ادعای خود را درباره مسائل حفاظتی در پرونده هسته‌ای ایران تکرار کرد و مدعی شد که ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران در حال حاضر 19 است. برابر محدودیت تعیین شده در برجام.

در اولین گزارش که عصاره آن در اختیار رسانه های خارجی قرار گرفت، اعلام شد که ذخایر اورانیوم ایران در 9 مرداد با 131.6 کیلوگرم افزایش به 3940 کیلوگرم رسیده است. در همین حال رویترز به نقل از یک دیپلمات ارشد اروپایی نوشت: ایران اگر بخواهد می تواند 25 کیلوگرم اورانیوم با خلوص 25 درصد تولید کند.

این در حالی است که با گذشت دو سال از خروج یکجانبه آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک و تعلل طرف های اروپایی در اجرای تعهدات خود در این توافق، ایران زیر نظر آژانس اقداماتی را برای کاهش تعهدات خود در این توافق انجام داده است. برای رسیدن به تعادل در اجرای این موافقتنامه ایران بارها اعلام کرده است که اقدامات انجام شده قابل برگشت بوده و منوط به اجرای کامل تعهدات طرف مقابل است.

در گزارش دوم، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادعاهایی را علیه پیامدهای تصمیم ایران تکرار کرد و نوشت: «تصمیم ایران برای حذف تجهیزات آژانس که قبلاً برای نظارت بر فعالیت‌های مرتبط با برجام نصب شده بود، پیامدهای جدی برای توانایی این سازمان در ارائه تضمین‌هایی درباره ماهیت دارد». برنامه صلح آمیز هسته ای ایران

در گزارش مذکور، با تکرار ادعاهای سیاسی حمایت گرایانه درباره برنامه صلح آمیز هسته ای ایران، ادعا شده است: ایران هنوز پاسخ موثقی در مورد منشاء ذرات اورانیوم یافت شده در سه سایت اعلام شده که به نظر می رسد اکثرا منسوخ شده اند و آژانس ارائه نکرده است. سالها در حال بررسی آنها بوده است، و او این کار را نکرد. بر این اساس، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بیش از پیش نگران این واقعیت است که ایران در مورد مسائل پادمانی باقی‌مانده با آژانس تعاملی نداشته و هیچ پیشرفتی در حل این مسائل حاصل نشده است!

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سه سال پیش ادعاهایی درباره آنچه که فعالیت‌های هسته‌ای اعلام‌نشده در سایت‌های ایران خواند، مطرح کرد. این ادعا ابتدا توسط نخست وزیر رژیم صهیونیستی مطرح شد و سپس توسط رسانه ها و مذاکره کنندگان غربی تغذیه شد.

جمهوری اسلامی ایران ضمن رد این ادعاها، همواره تاکید کرده است که تعهدات حمایتی کشورها نامحدود نیست. با این حال، مارس گذشته، به نشانه حسن نیت، با آژانس بین المللی انرژی توافق کردم که مسائل ادعایی را بر اساس یک نقشه راه مشخص حل کنیم. طرف غربی نیز در این زمینه تعهداتی را پذیرفت که پس از گذشت بیش از 6 ماه نه تنها آن را اجرا نکرده بود، بلکه مسیری کاملا معکوس را در پیش گرفته بود.

محسن ندیری، سفیر اصلی و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، در پاسخ به گزارش مدیرکل آژانس توضیح داد که با تصمیم شورای حکام در سال ۲۰۱۵، موضوعات حفاظتی بسته شد. وی افزود: ادعای سه ضمانت بی‌اهمیت آژانس نزدیک به دو دهه است که به هم مرتبط بوده و با این حال، ایران تاکنون تعاملات مناسب و سازنده‌ای با آژانس با هدف حل آن انجام داده است.

نماینده ایران همچنین بر لزوم حفظ استقلال، بی طرفی و حرفه ای بودن آژانس تاکید کرد و افزود: اعضای آژانس نیز باید از اعمال فشار بر این سازمان و تلاش برای استفاده ابزاری از آن برای اهداف سیاسی خودداری کنند.

نذیری عسل همچنین در خصوص گزارش برجام تاکید کرد: گزارش آژانس در این زمینه یک طرفه و مغرضانه است. مدیرکل به جای قدردانی از حسن نیت ایران در اجرای موقت پروتکل الحاقی در قالب برجام و اجرای داوطلبانه آن توسط کشورمان طی بیش از یک سال پس از خروج یکجانبه ایالات متحده از برجام، این موضوع را مورد تاکید قرار داد. درخواست آژانس

طبق برنامه اعلام شده، رافائل گروسی در ابتدای جلسه امروز درباره فعالیت های این آژانس صحبت خواهد کرد. او ساعت 13:00 به وقت محلی اروپا (15:30 به وقت ایران) در نشست خبری با نمایندگان رسانه ها شرکت خواهد کرد.

Sam Mcknight

دانشجوی آماتور. مجموع ماون سفر. کارشناس مواد غذایی بیکن نرد. کارآفرین. فن آبجو. عاشق فرهنگ پاپ

تماس با ما