نشست محرمانه دولت بایدن با کنگره درباره مذاکرات ایران

این مقام دولت آمریکا قصد دارد در نشستی محرمانه به نمایندگان کنگره درباره روند مذاکرات برای لغو تحریم ها با ایران اطلاع دهد.
نشست محرمانه دولت بایدن با کنگره درباره مذاکرات ایران

به گزارش خبرگزاری فارس، رابرت مالی، نماینده وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران، نشستی محرمانه با نمایندگان کمیته روابط خارجی سنای آمریکا درباره وضعیت مذاکرات رفع تحریم ها با ایران برگزار می کند.

وب سایت پولیتیکو گزارش داد که این نشست قرار است در 14 سپتامبر برگزار شود

این خبر روز گذشته (پنجشنبه) منتشر شد، 50 قانونگذار آمریکایی در نامه ای به جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، نگرانی خود را از توافق احتمالی با ایران برای لغو تحریم ها ابراز کردند.

در این نامه 34 نماینده حزب دموکرات و 16 نماینده حزب جمهوری خواه از جو بایدن خواسته اند تا متن کامل هر پیشنهاد پیشنهادی برای بازگشت آمریکا به توافق هسته ای را ارائه کند.

این قانونگذاران از دولت بایدن خواسته اند تا قبل از ورود به برجام، همه توافقات جانبی را به کنگره ارائه کند و با قانونگذار درباره بازگشت به توافق مشورت کند.

در این نامه آمده است: «ما عمیقاً نگران چندین ماده هستیم که ممکن است در متن نهایی توافق با دولت اصلی حامی تروریسم گنجانده شود.

دور جدید مذاکرات لغو تحریم های ایران چند هفته پیش در وین برگزار شد. این دور از مذاکرات پس از آن صورت گرفت که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مقاله‌ای در فایننشال تایمز مدعی شد که بسته جدیدی از پیشنهادات حاوی راه‌حل‌های به‌روز در مورد لغو تحریم‌ها و اقدامات هسته‌ای ایران را روی میز گذاشته است.

جمهوری اسلامی ایران در 24 آگوست اعلام کرد که پاسخ و ملاحظات خود را در خصوص پیشنهادات اتحادیه اروپا ارائه کرده است. آمریکا نیز پاسخ خود را به این متن داد. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، واکنش های ایران و آمریکا را «معقولانه» توصیف کرد.

تحلیلگران می گویند برخی عوامل از جمله فشارهای رژیم صهیونیستی، اختلاف نظر با کنگره و مشکلات داخلی آمریکا دلیل عدم تمایل دولت بایدن برای بازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک در ماه های گذشته بوده است.

بایدن در سال 2021 زمانی که سیاست فشار حداکثری علیه ایران نتوانست به اهداف خود دست یابد، به قدرت رسید. این سیاست علاوه بر ناکامی در دستیابی به توافق هسته ای جدید، باعث ایجاد شکاف در روابط کشورهای دو سوی اقیانوس اطلس شده و کارآمدی رژیم تحریم ها را به عنوان یکی از ابزارهای اصلی سیاست خارجی آمریکا و از همه مهمتر به خطر انداخته است. تقویت جریان استکبارستیزی در ایران.

جمهوری اسلامی ایران لغو تحریم‌ها، کسب تضمین در خصوص تداوم برنامه جامع اقدام مشترک و لغو ادعای پادمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را از خواسته‌های اصلی خود در مذاکرات لغو تحریم‌ها دانست و تاکید کرد که تنها بازگشت به توافق دوجانبه در ازای برخی محدودیت‌ها، منافع اقتصادی ملموسی برای ملت ایران به همراه دارد و همراهی و پذیرش آن را منطقی می‌داند.

قانونگذاران آمریکایی، عمدتاً از حزب جمهوری خواه، در چند ماه گذشته سعی کرده اند مخالفت سیاسی خود را با برجام به طرق مختلف از جمله نامه نگاری به نمایندگان قوه مجریه و ارائه طرح هایی برای الزام دولت آمریکا به درخواست آن ابراز کنند. نظر کنگره، برگزاری جلسات مختلف. علنی بیان کند

تحلیلگران می گویند که این نوع مخالفت ها را نمی توان بازتابی از نگرانی های واقعی این گروه از سیاستمداران در مورد برجام دانست، بلکه آنها گاهی اوقات بخشی از استراتژی گسترده تری هستند که هیئت حاکمه ایالات متحده در کل علیه ایران دنبال می کند.

به عقیده این تحلیلگران، این گونه مخالفت ها گاه اهداف خود آنهاست تا اهداف دیگر. از دیدگاه گروهی از قانونگذاران آمریکایی، صرف وجود مخالفت با برجام و شک و تردید نسبت به آینده آن می تواند شانس ایران را برای بهره مندی اقتصادی از این توافق محدود کند. به گفته این گروه، ابزار مخالفت با برجام نیز می تواند اهرم چانه زنی خوبی برای مذاکره کنندگان آمریکایی در وین باشد.

از سوی دیگر، این مخالفت ها در مورد اعضای حزب جمهوری خواه در مناقشات سیاسی داخلی آمریکا نیز صدق می کند. نمایندگان حزب جمهوری خواه می دانند که می توانند در آستانه انتخابات میان دوره ای با به چالش کشیدن دولت بایدن در مقوله برجام، حساب های سیاسی لازم را با او تسویه کنند.

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

تماس با ما