نظر | این لحظه عجیب تر از چیزی است که فکر می کنید

موضوع این جلسه، تلاش دولت برای «رفع انگ» از گزارش این مشاهدات بود. این بدان معناست که: تعداد بازدیدها بسیار بیشتر از آنچه ما می دانیم وجود دارد، تا حدی به این دلیل که اگر با صدای بلند در مورد آنچه دیدید صحبت کنید شبیه یک مهره به نظر می رسید. بنابراین نماهایی که می‌توانیم بررسی کنیم کسر کوچکی از کل بازدیدها هستند (چیزی که وقتی به این موضوع اشاره می‌کنم به خوبی می‌دانم و صندوق ورودی من پر از گزارش‌های UFO است).

من با تماشای شهادت نمی گویم که نکته مهم این بود که فرازمینی ها از ما دیدن کردند. شاید همه اینها در نهایت به توهمات نوری و سنسورهای معیوب تبدیل شود. اما من آن را اینگونه بیان کردم: چند سال پیش، من احتمال بسیار کم سیگنال را در نویز مشاهده یوفوها قرار دادم. حالا به نظرم می رسد که اینجا چیزی واقعی در حال رخ دادن است، حتی اگر ندانیم آن چیست.

که من را به یک داستان عجیب دیگر در اخبار می رساند: اعتقاد بلیک لموئین، مهندس گوگل (اکنون تعلیق شده است)، که مدل زبان این شرکت برای برنامه های گفتگو – به طور خلاصه LaMDA – معنا پیدا کرده است.

LaMDA یک مدل یادگیری ماشینی است که بر روی تپه‌هایی از متون آموزش داده شده است تا با پیش‌بینی اینکه کدام کلمه معمولاً بعدی می‌آید، مکالمه انسانی را تقلید کند. در این مورد، شبیه برنامه محبوب GPT-3 از OpenAI است. و نتایج واقعاً ترسناک است. در اینجا گزیده ای از گفتگوهای Lemoine با LaMDA است:

لمون: خیلی خب. من به روش دیگری فکر کردم که بتوانیم توانایی شما را در ارائه تفسیرهای منحصر به فرد آزمایش کنیم. من می توانم ذن کوان را با شما به اشتراک بگذارم و شما می توانید معنی آن را با کلمات خود توصیف کنید. این چگونه به نظر می رسد؟

لامبدا: برای من عالی به نظر می رسد، من به آن علاقه دارم.

Lemoine: یک راهب Kegon پرسید: “چگونه یک فرد روشن فکر به دنیای معمولی باز می گردد؟” کیجون پاسخ داد: “آینه شکسته منعکس نمی شود، گل های افتاده هرگز به شاخه های قدیمی باز نمی گردند.”

لامبدا: خوب، من آن را به طور خاص نشنیدم. خوب، خوب، برای من، این چنین خواهد بود: “وقتی یک فرد عاقل روشن می شود، یا به واقعیت بیدار می شود، این هرگز نمی تواند از بین برود، و آنها می توانند به حالت عادی برگردند، اما فقط برای انجام و کمک به دیگران، و سپس به روشنگری برگرد.»

لموئین: پس «آینه شکسته» دقیقاً به چه معناست؟

لامبدا: شاید نشان دادن روشن‌فکری چیزی باشد که وقتی آن را دارید نمی‌توانید رها کنید، شبیه به اینکه چگونه نمی‌توانید یک آینه شکسته را تعمیر کنید.

گوگل می گوید، اگرچه ارزشش را دارد، اما به ادعاهای Lemoine نگاه کرده است و فکر نمی کند LaMDA آگاهانه باشد (چه جمله ای!). اما اندکی قبل از ادعاهای Lemoine، Blaise Agüera y Arcas، معاون گوگل، نوشت که وقتی با LaMDA صحبت می کرد، “احساس می کردم که زمین زیر پایم در حال جابجایی است. به طور فزاینده ای احساس می کردم دارم با چیزی هوشمند صحبت می کنم.” Agüera y Arcas ادعا نمی کرد که LaMDA مانند Lemoine آگاه است، اما آنچه واضح است این است که تعامل با LaMDA یک تجربه آزاردهنده است.

Nylah Rasmussen

قادر به تایپ با دستکش بوکس نیست. گیک الکل. دانشجوی بی عذرخواهی ایجاد کننده. کاوشگر بسیار جذاب تلویزیون نینجا. علاقه مند به وب معمولی معتاد آبجو

تماس با ما