نظر | توافق موشکافانه ایالات متحده و چین فقط یک پنجره پانسمان است

پمپ بنزین پتروچاینا در هنگ کنگ، 15 اوت.


تصویر:

جروم فاور / شاتر استوک

هر کسی که با مقامات چینی معامله کرده است می داند که مذاکرات جدی تنها پس از امضای توافق آغاز می شود. هنگ کنگ این درس را در دهه های پس از اعلامیه مشترک چین و بریتانیا در سال 1984 به سختی آموخت.

حالا نوبت آمریکاست. مقامات چینی و هیئت نظارت بر مسئولیت‌پذیری شرکت‌های دولتی ایالات متحده در این هفته قراردادی در آخرین لحظه منعقد کردند که به قانون‌گذاران ایالات متحده اجازه می‌داد اسناد حسابرسی شرکت‌های چینی در هنگ‌کنگ را که در بورس‌های آمریکا فهرست شده‌اند، بررسی کنند.

بر اساس قانون مسئولیت پذیری شرکت های هلدینگ خارجی در سال 2020، کمیسیون بورس و اوراق بهادار به 260 شرکت چینی با مجموع 1.3 تریلیون دلار سرمایه در بازار هشدار داده است که اگر اجازه حسابرسی مستقل را ندهند تا سال 2024 از فهرست ایالات متحده حذف خواهند شد. در پاسخ، دولت چین قوانین سخت گیرانه تری را برای شرکت های بورسی خارج از کشور وضع کرد و شرکت های چینی را تشویق کرد تا فهرست خود را در بورس هنگ کنگ ارتقا دهند. قوانین جدید در مورد امنیت داده ها و اطلاعات شخصی، حفظ وضعیت فهرست فراساحلی خود را برای بسیاری از شرکت های چینی بدون نقض تعهدات قانونی خود در داخل، تقریباً غیرممکن می کند. پنج شرکت دولتی چین اخیراً اعلام کردند که داوطلبانه از بورس نیویورک حذف خواهند شد.

به نظر می رسد معامله بین پکن و PCAOB به دنیای مالی اطمینان داده است. شاخص Nasdaq Gold China Dragon Index که شرکت های چینی را در ایالات متحده ردیابی می کند، با توجه به این خبر افزایش یافت. اما به زودی اختلافاتی بین دو طرف پدیدار شد.

PCAOB اصرار دارد که بازرسی های حسابرسی کاملاً مستقل از مقامات چینی خواهد بود، بدون نیاز به تأیید دولت چین. سازمان تنظیم مقررات اوراق بهادار چین اصرار دارد که “کارنامه های حسابرسی و سایر اطلاعاتی که رگولاتور ایالات متحده نیاز به دسترسی به آنها دارد، از طریق تنظیم کننده های چینی به دست آمده و منتقل می شود.” CSRC همچنین می گوید که تنظیم کننده چینی ممکن است با هر مصاحبه یا شهادتی که توسط کارمندان چینی در طول بازرسی های حسابرسی داده می شود، “کمک” کند.

بر اساس تفسیر چینی، PCAOB می‌تواند اطلاعاتی را که مقامات چینی ابتدا بررسی کردند، بررسی کند. مقامات ممکن است اصرار داشته باشند که داده‌های حیاتی برای بررسی دقیق و حکمرانی شفاف یک اسرار دولتی یا تجاری باشد و بنابراین طبق قوانین چین قابل افشای نیستند. به چالش کشیدن این تصمیمات در سیستم چین، حتی در هنگ کنگ، تقریبا غیرممکن خواهد بود. تعاریف اسرار دولتی یا تجاری در محدوده کمیسیون امنیت ملی هنگ کنگ قرار می گیرد که تصمیمات آن برای دادگاه های هنگ کنگ الزام آور است و هیچ گونه چالشی از سوی طرف های خصوصی یا تنظیم کننده های خارجی باز نمی شود. حتی اگر دادگاه‌های هنگ‌کنگ به مناقشه کشیده شوند، طرف آمریکایی نمی‌تواند با توجه به اختیارات کلی پکن بر اساس قانون امنیت ملی هنگ‌کنگ، به یک شرایط مساوی تکیه کند.

این همه چیز نیست. ما انتظار داریم چین حفظ کند که گزارش های حسابرسی حاوی اطلاعات شخصی حساس و داده های امنیت ملی باید پس از هر بازرسی مطابق با قوانین چین از بین برود. طرف ایالات متحده احتمالاً اصرار دارد که این حق را دارد که تمام سوابق حسابرسی را مطابق با استانداردهای حسابرسی بین المللی نگه دارد.

در مجموع، به نظر می رسد قرارداد چیزی بیش از دکوراسیون پنجره نیست. شرکت های چینی ممکن است اجازه داشته باشند در بورس های آمریکا باقی بمانند، اما دلیلی وجود ندارد که باور کنیم تحت نظارت دقیق قرار خواهند گرفت.

این ممکن است برخی سرمایه گذاران نهادی بزرگ را راضی کند، اما سیگنال به حزب کمونیست چین این است که تنظیم کننده های ایالات متحده و در نتیجه دولت بایدن، با وجود خطرات مالی جدی که برای سرمایه گذاران و سهامداران در چین ایجاد می کنند، تمایلی به به چالش کشیدن مسائل حاکمیتی بومی برای شرکت های چینی ندارند. سیستم مالی غرب

آقای کواک عضو ارشد دانشکده دولتی کندی دانشگاه هاروارد است. به عنوان قانونگذار در هنگ کنگ، 2012-2020 خدمت کرد. آقای گودمن مدیر اجرایی مؤسسه ریسک چین و مدیر خط مشی و حمایت در دیده بان هنگ کنگ است.

حق چاپ © 2022 Dow Jones & Company, Inc. تمام حقوق حفظ شده است 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

در 2 سپتامبر 2022، نسخه چاپی ظاهر شد.

Adrienne Daniel

قهوه‌کار بسیار جذاب. دانشجو. محقق سفر. بت نوجوان آینده.

تماس با ما