نظر | جنبش ضد سقط جنین به یک پایگاه اقلیت نیاز دارد

یک عارضه جانبی Roe v. وید این است که به جنبش ضد سقط جنین اجازه داده است وانمود کند که طرف دموکراسی است. درست است، این تصمیم محبوب بود، و اکثریت از دهه 1970 می خواستند سقط جنین را حداقل در برخی شرایط قانونی ببینند. اما رو از تصویب محدودیت‌های سقط جنین توسط دولت‌های ایالتی منتخب که در برخی موارد در میان انتخاب‌کنندگانشان نیز محبوب بود، جلوگیری کرد. هدف جنبش ضد سقط جنین ممنوعیت ملی بوده و هست. زبان او خواستار بازگرداندن این موضوع به رای دهندگان ایالتی شد.

با این حال، نتیجه خیره کننده رفراندوم سقط جنین در کانزاس در روز سه شنبه، نشان می دهد که حتی در یک ایالت داغ، ممنوعیت ها لزوما نمی توانند با دموکراسی زنده بمانند. کانزاس نسخه مخصوص به خود را از قانون Roe دارد، یک تصمیم دادگاه عالی ایالتی در سال 2019 که می گوید قانون اساسی ایالت از “حق یک زن برای تصمیم گیری درباره بدن خود، از جمله تصمیم برای ادامه بارداری خود” محافظت می کند. این همه پرسی، اولین آزمون سراسری احساسات انتخاباتی در مورد سقط جنین پس از رو، از رای دهندگان پرسید که آیا می خواهند قانون اساسی را تغییر دهند تا مجلس قانونگذاری تحت کنترل جمهوری خواهان بتواند سقط جنین را ممنوع کند. آنها نکردند.

وقتی ماه گذشته با تنظیم‌کننده‌های طرفدار انتخاب صحبت کردم، آن‌ها محتاطانه خوش‌بین بودند که رای‌گیری نزدیک است، اگرچه نگران زمان‌بندی آن بودند. جمهوری‌خواهان به‌جای برنامه‌ریزی همه‌پرسی برای انتخابات عمومی، آن را در رای اولیه قرار دادند، زمانی که مشارکت محافظه‌کاران معمولاً بیشتر بود. طرف طرفدار انتخاب به مردم نیاز داشت که در روزی که عادت به رای دادن نداشتند حاضر شوند. تا آنجا که من می دانم، هیچ کس انتظار کاهش 18 امتیازی را در ایالتی که با 15 امتیاز به دونالد ترامپ رای داده بود، نداشت.

پس از آن، ما احتمالا باید داشته باشیم. غیرعادی نیست که ممنوعیت سقط جنین در همه پرسی ایالتی شکست بخورد. در سال 2006، رای دهندگان داکوتای جنوبی ممنوعیت سقط جنین را که یک چالش مستقیم برای رو بود، با 11 امتیاز لغو کردند. در سال 2011، رای دهندگان می سی سی پی اصلاحیه قانون اساسی را رد کردند که تخمک بارور شده را به عنوان یک فرد با 17 درصد تعریف می کرد. حتی در بخش های محافظه کارتر کشور، بسیاری از مردم از ممنوعیت شدید سقط جنین عقب نشینی می کنند.

امیدوارم کانزاس پیامی به سایر ایالت های سرخ که تصویب کرده اند یا در حال مقابله با ممنوعیت های سقط جنین هستند، ارسال کند. من چندان مطمئن نیستم، زیرا این ممنوعیت اغلب بیانگر تمایلات دموکراتیک نیست، بلکه بیانگر انزوا قانونگذاران از پاسخگویی دموکراتیک است. یک مثال خوب ویسکانسین است، ایالت بنفش با فرماندار دموکرات که در انتخابات گذشته به جو بایدن رای داد. هنگامی که Roe لغو شد، سردرگمی گسترده ای در مورد اینکه آیا ممنوعیت سقط جنین در سال 1849 دوباره اجرا شده بود وجود داشت و در نتیجه خدمات سقط جنین متوقف شد.

دلیل کمی وجود دارد که باور کنیم این چیزی است که ویسکانسینی‌ها می‌خواهند، اما مشخص نیست که آیا می‌توانند قانونی برای تغییر آن تصویب کنند، زیرا نقشه‌های قانون‌گذاری ایالتی به گونه‌ای ترسیم شده‌اند که به جمهوری‌خواهان برتری قاطع می‌دهد. بر اساس تجزیه و تحلیل دانشکده حقوق دانشگاه ویسکانسین، اگر دموکرات ها و جمهوری خواهان تعداد آرای یکسانی را کسب کنند، جمهوری خواهان 64.8 درصد از کرسی های سنای ایالت را به دست می آورند و دموکرات ها حدود 35.2 درصد را به دست می آورند.

بدیهی است که این بدان معنا نیست که واکنش منفی به تصمیم دیوان عالی کشور مبنی بر کنار گذاشتن Roe پیامدهای انتخاباتی قابل توجهی نخواهد داشت. از زمان سقوط، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که در رای میان دوره‌ای کنگره به سمت دموکرات‌ها تغییر کرده است. برخی از سیاستمداران، مانند نیکول مالیوتاکیس، تنها نماینده جمهوری خواه کنگره از شهر نیویورک، احتمالاً از مخالفت خود با سقط جنین قانونی آسیب دیده اند.

با این حال، رای به حقوق سقط جنین به طور خودکار به رای دموکرات ها تبدیل نمی شود، زیرا تعریف حزبی اغلب قوی تر از ترجیح موردی است. در سال 2020، رای دهندگان میسوری اصلاحیه قانون اساسی را تصویب کردند که واجد شرایط بودن مدیکاید را افزایش می داد، اما ایالت همچنان به حمایت قاطع جمهوری خواهان ادامه داد. در همان سال، رای دهندگان فلوریدا تصمیم گرفتند حداقل دستمزد را به 15 دلار در ساعت افزایش دهند، حتی با اینکه اکثریت را به ترامپ دادند.

با این حال، واضح است که تعداد زیادی از رای دهندگان از ممنوعیت سقط جنین خشمگین هستند و آماده اند خشم خود را در صندوق های رای ابراز کنند. وزیر امور خارجه کانزاس انتظار داشت که میزان مشارکت در انتخابات روز سه شنبه به 36 درصد برسد. در نهایت به 50 درصد رسید که تقریباً معادل انتخابات عمومی 2018 است.

جنبش ضد سقط جنین قبلاً توسط الیگارشی کمک شده است. پایان رو به این دلیل امکان پذیر شد که رئیس جمهوری که رای مردم را از دست داد، توانست سه قاضی را برای دیوان عالی منصوب کند. این توقف به این معنی است که حتی با حمایت سوزان کالینز و لیزا مورکوفسکی، سناتورهای طرفدار جمهوری خواه، سنا نمی تواند هیچ یک از حمایت های رو را قانونی کند.

با گذشت زمان و انباشته شدن عواقب وحشتناک ممنوعیت سقط جنین، مخالفان سقط جنین برای تحمیل رژیم خود بر دولتی ناخواسته به محدودیت های بیشتری برای حاکمیت مردم نیاز خواهند داشت. علت «زندگی»، همانطور که مخالفان سقط جنین آن را تعریف می‌کنند، احتمالاً با کمپین گسترده‌تر جمهوری‌خواهان ادغام می‌شود تا کسانی را که خارج از دایره مبارک آمریکایی‌گرایی واقعی می‌دانند، بی‌حقوق کنند.

چارلز هومنز در یک گزارش اخیر برای نیویورک تایمز توضیح داد که چگونه جنبش «سرقت را متوقف کنید» از دونالد ترامپ پیشی گرفت. هومن نوشت: «خلفی که او در دموکراسی آمریکایی ایجاد کرد، به دلیل نفع شخصی محض، به پیروانش این امکان را داد تا به چشم اندازی از کشور نگاه کنند که به وعده الهی که در پس آن دموکراسی نهفته است – و همچنین فراتر از آن، بازمی گردد. همه پرسی کانزاس نشان داد که دموکراسی در آمریکا هنوز هم می تواند موفق باشد و چرا نیروهای استبداد مذهبی برای نابودی آن تلاش می کنند.

Heidi Avery

پنکه تی وی جنرال. کارآفرین. پیشگام زامبی مغرور. تحلیلگر. خالق شیطانی متعصب توییتر.

تماس با ما