نظر | رکود؟ نه برای شرکت های بزرگ

هنگامی که رئیس جمهور، وزیر خزانه داری و سایر مقامات دولت بایدن در این هفته اصرار داشتند که اقتصاد ایالات متحده در حال حاضر در رکود نیست، آنها را به دلیل دوری از اخبار بد بر اساس فنی مورد تمسخر قرار دادند. وزارت بازرگانی روز پنجشنبه اعلام کرد که گسترده‌ترین معیار فعالیت اقتصادی، یعنی تولید ناخالص داخلی، برای دومین سه ماهه متوالی کاهش یافت – با تعریف گسترده، اگر غیررسمی، رکود مواجه شد. درست است، همانطور که بایدنز استدلال کرده است، که حکم رسمی رکود اقتصادی کشور، دفتر ملی تحقیقات اقتصادی، هنوز آن را احضار نکرده است، زیرا بر سیگنال های بسیار دیگری تکیه دارد. با این حال، قطعاً به نظر می رسید که تیم بایدن در حال شکافتن مو است.

با این حال، در طول چند روز گذشته، بیش از زمان مفیدی را صرف گوش دادن به توضیحات مدیران عامل درباره کسب و کارشان در طول تماس‌های درآمدی سه ماهه‌شان کرده‌ام. (چی بگم؟ من یه جورایی خوشگلم.) از شنیده ها تعجب کردم. مدیران عامل من را متقاعد کرده اند که بایدن ها – و نه جی پاول، رئیس فدرال رزرو، که او نیز این هفته گفت که رکود ممکن است هنوز شروع نشده باشد – نکته ای دارند.

اقتصاد در یک مکان واقعا عجیب و غریب است. قطعا نشانه هایی از مشکل وجود دارد. با این حال، در برخی از بزرگترین شرکت های کشور – به ویژه در صنعت فناوری – تجارت تقریباً تیره و تار است. حتی در شرکت‌هایی که در حال مبارزه هستند، اعداد آنقدرها که سرمایه‌گذاران از آن می‌ترسیدند بد نیستند.

در ابتدای هفته، به سردبیرم گفتم که قرار است در مورد اینکه چگونه صنعت فناوری ممکن است با یکی از بدترین کندی های خود در دو دهه اخیر مواجه شود، بنویسم. در پایان هفته، متوجه شدم که از هر چیز خیلی هیجان انگیزی عقب نشینی می کنم. بله، برخی از شرکت ها روزهای سختی را سپری می کنند. مدل های کسب و کار در حال انفجار هستند. رقابت در حال داغ شدن است. رگولاتورها سخت‌تر می‌شوند استخدام کند می شود. از کارگران خواسته می شود با منابع کمتر کارهای بیشتری انجام دهند. و همه اینها فقط در فیس بوک!

اما همچنین نشانه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد برخی از شرکت‌های بزرگ به طرز درخشانی روزهای سختی را پشت سر می‌گذارند – یا در برچسبی که آنقدر از سوی مدیران اجرایی زیادی حمایت می‌شود که فکر می‌کنم در یک جلسه مخفیانه، در یک محیط سخت اقتصادی کلان، با آن موافقت کرده‌اند.

بیایید چند نکته روشن‌تر را در نظر بگیریم: غول تراشه‌های کوالکام گفت که علی‌رغم «محیط اقتصاد کلان چالش‌برانگیز»، به دلیل فروش بالای پردازنده‌های آن که در گوشی‌ها و خودروها استفاده می‌شوند، سود آن نسبت به سال گذشته بیش از 50 درصد رشد داشته است. فورد گزارش داد که فروش انبوه شاسی‌بلندها و کراس اوورهایش باعث افزایش درآمد تعدیل‌شده قبل از مالیات و بهره نسبت به سال گذشته شده است. در همین حال، ویزا، مسترکارت و امریکن اکسپرس گفتند که آمریکایی ها همچنان طوری خرج می کنند که انگار فردایی وجود ندارد. واسانت پرابهو، مدیر ارشد مالی ویزا به سرمایه گذاران گفت: “ما هیچ مدرکی دال بر کاهش هزینه های مصرف کننده نمی بینیم.”

بسیاری در وال استریت به ویژه در مورد نتایج غول های فناوری بزرگ – اپل، مایکروسافت، آمازون، آلفابت و متا، شرکت های مادر گوگل و فیس بوک، نگران بودند. اینها از با ارزش ترین شرکت های آمریکایی هستند و در طول همه گیری همه گیر رشد کرده اند. اما رشد شرکت‌های بزرگ فناوری در سال جاری کند شده و قیمت سهام آنها ریزش کرده است. دن آیوز، تحلیلگر Wedbush Securities که نسبت به غول‌های فناوری خوش‌بینانه بود، گفت که احساسات سرمایه‌گذاران فناوری منفی‌ترین منفی‌ترین چیزی است که او از سال 2009 دیده است.

سپس در روز سه شنبه، مایکروسافت و آلفابت اعداد خود را منتشر کردند و روایت را تغییر دادند. آلفابت اعلام کرد که درآمد آن نسبت به سال گذشته 13 درصد رشد داشته است – کمتر از حد معمول برای ماشین پول نقدی مانند گوگل، اما نه خیلی کمتر از آنچه که تحلیلگران انتظار داشتند و بهتر از آن چیزی که بسیاری از آن می ترسیدند. ایوز گفت نتایج نه چندان بد گوگل نشان می دهد که بازار تبلیغات آنلاین در حال ایستادگی است.

نتایج مایکروسافت نیز کمتر از آن چیزی بود که تحلیلگران انتظار داشتند، اما سرمایه گذاران همچنان از آن، به ویژه رشد 40 درصدی کسب و کار خدمات ابری مایکروسافت، راضی بودند. از آنجایی که کسب و کار اصلی مایکروسافت ارائه خدمات فناوری به شرکت‌های بزرگ است، آیوز گفت که رقم ابری قوی آن نور مثبتی را بر کل اقتصاد می‌تاباند. او به من گفت: «این احتمالاً یکی از مهم‌ترین داده‌های سال‌ها برای بخش فناوری بود.

روز چهارشنبه، متا اشاره کرد که چرا اعداد بسیار بد وجود دارد. از جمله اینکه این شرکت برای اولین بار کاهش درآمد فصلی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ثبت رساند. اما انتظارات برای فیس بوک بسیار پایین بود. سهام این شرکت در سال جاری پس از گزارشی مبنی بر اینکه ویژگی‌های جدید حریم خصوصی اپل توانایی جمع‌آوری داده‌های کاربران را مختل کرده است، سقوط کرد. من همچنین با رقابت دائمی TikTok روبرو بوده ام. و از آنجایی که مارک زاکربرگ، بنیانگذار و مدیر عامل فیس بوک، میلیاردها دلار هزینه می کند تا شرکت را از شبکه های اجتماعی به یک “متاورس” تغییر دهد – دنیای مجازی هنوز در حال توسعه که به اعتقاد او روزی در قلب تجربه محاسباتی ما قرار خواهد گرفت – آینده او بیش از این به نظر می رسد. کمی ابری

اما حتی در گزارش غم انگیز متا نیز نور وجود داشت. زاکربرگ گفت که Reels، رقیب TikTok این شرکت، در بین کاربران و تبلیغ‌کنندگان محبوبیت پیدا می‌کند. شماره کاربری آن نیز حفظ شده است. متا با اخبار بد زیادی دست و پنجه نرم کرده است – کمیسیون تجارت فدرال این هفته اعلام کرد که برای جلوگیری از خرید یک استارتاپ کوچک واقعیت مجازی از شرکت شکایت خواهد کرد – و انتظارات به سختی ممکن است کاهش یابد. ایوز گفت: “خیابان فقط انتظار یک فاجعه افسانه ای مطلق را داشت.” اما در مقایسه با طوفان سودهای وحشتناک مورد انتظار، اعداد فیس بوک بیشتر شبیه یک «طوفان کوچک باران» بود.

پس از بسته شدن بازارها در روز پنجشنبه، آمازون و اپل آمار فصلی خود را گزارش کردند. حدس بزن چی شده؟ آنها نیز بیشتر آن را خرد می کنند. آمازون اعلام کرد که تجارت ابری آن نسبت به سال گذشته 33 درصد رشد داشته است. مدیر عامل اپل به CNBC گفت که این شرکت انتظار دارد در سه ماهه آینده درآمد خود را “شتاب بخشد”.

امسال استدلال کردم که با وجود کندی اخیر، دوران شرکت های بزرگ فناوری تازه شروع شده است. از آنجایی که اقتصاد در طول سال دچار رکود شد، به پیش بینی های جسورانه خود شک کردم. اما الان دوبرابر شدم غول های فناوری، مانند بقیه اقتصاد، ممکن است به زودی با شرایط سختی روبرو شوند. اما آمازون، اپل، مایکروسافت، گوگل و حتی فیس بوک در حال گذراندن روزهای سخت بسیار بهتر از حد انتظار هستند. شرکت های بزرگ فناوری به این زودی ها از بین نخواهند رفت.

فرهاد می خواهد با خوانندگان تلفنی چت کنید. اگر مایلید با یک ستون نویس نیویورک تایمز در مورد هر چیزی که در ذهنتان است صحبت کنید، لطفاً این فرم را پر کنید. فرهاد چند خواننده را برای تماس انتخاب خواهد کرد.

Kendrick Patel

پیشگام مادام العمر الکل. پزشک بیکن. گورو معمولی تلویزیون نرد قهوه. عاشق توییتر. کاوشگر آماتور

تماس با ما