نظر | پوپولیسم در انتخابات برزیل پیروز شد

لوئیز ایناسیو “لولا” داسیلوا، رئیس جمهور سابق برزیل برای دو دوره، در انتخابات ریاست جمهوری این کشور روز یکشنبه با حدود 48 درصد آرا مقام اول را به خود اختصاص داد. اما ژایر بولسونارو، رئیس جمهور فعلی، آن را تحت الحمایه قرار داد. در حالی که هیچ یک از کاندیداها بیش از 50 درصد نگرفتند، اکنون به دور دوم در 30 اکتبر می روند.

انتظار می رفت لولا مقام اول را به خود اختصاص دهد. اما عملکرد قوی بولسونارو به ویژه برای تحلیلگران – اعم از داخلی و خارجی – که قرار است چیزی در مورد این کشور بدانند، غافلگیرکننده بود.

در 30 سپتامبر، شرکت نظرسنجی Datafolha نظرسنجی را منتشر کرد که حاکی از حمایت 50٪ از لولا در مقابل 36٪ از آقای بولسونارو بود. چند روز پیش، شرکت نظرسنجی IPEC، لولا با 48 درصد و آقای بولسونارو با 31 درصد – اختلاف 17 درصدی! برخی رسانه ها حدس می زدند که لولا ممکن است حتی بدون دور دوم پیروز شود.

بسیاری از برزیلی ها با در نظر گرفتن کمترین گزینه بد خود به پای صندوق های رای رفتند. حمایت لولا در میان برخی از نخبگان مرا به یاد انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در سال 2002 انداخت. حامیان ژاک شیراک نامزد خود را با شعار “به یاغی رای دهید، نه فاشیست” را تبلیغ کردند.

چیزی مشابه در اینجا اتفاق می‌افتاد، با حامیان لولا که محکومیت جنایی او را پذیرفتند، اما سعی کردند با نامیدن آقای بولسونارو دشمن دموکراسی، انتقادات را منحرف کنند. برزیلی‌ها از رای پنهانی صحبت کردند که نظرسنجی‌ها آن را انتخاب نکردند، زیرا در یک شرکت مودب حمایت از رئیس جمهور قابل قبول نیست.

در سال 2002، بازارها به شدت از نامزدی لولا هراس داشتند. لولا دوست صمیمی فیدل کاسترو بود و حرفه سیاسی خود را به عنوان یک رهبر کارگری جناح چپ بنا کرد. سرمایه زمانی شروع به فرار از کشور کرد که مشخص شد او می تواند برنده شود. هنگامی که او سوگند یاد کرد، سریعاً با اجتناب از تغییرات شدید به سرمایه گذاران اطمینان داد. در طی چند سال بعد، نام او مترادف با میانه روی جناح چپ شد.

در اولین دوره ریاست جمهوری خود، لولا موجی از افزایش قیمت کالاها را تجربه کرد در حالی که ثبات یک ارز جدید باعث رونق اعتباری شد. او به راحتی در سال 2006 دوباره انتخاب شد. رسانه ها برزیل را تحت رهبری لولا متحیر کردند. اما او یک آزادسازی مهم در اکتشاف نفت را برای سلف خود، فرناندو هنریکه کاردوسو، معکوس کرد.

زمانی که قیمت نفت در سال 2014 سقوط کرد، به اصطلاح معجزه برزیل شروع به فروپاشی کرد. در سال 2015، اقتصاد 3.55 درصد کوچک شد. در سال 2016، 3.28 درصد کاهش یافت. جانشین لولا، رئیس جمهور دیلما روسف، او نیز از حزب کارگر، در همان سال توسط کنگره استیضاح شد.

ضعیف بود زیرا عملیات کارواش، تحقیقات دادستان‌های فدرال، فساد گسترده‌ای را که بانک توسعه برزیل، شرکت نفت دولتی، شرکت‌های ساختمانی بزرگ، کنگره و دولت‌های سراسر نیمکره غربی درگیر بود، افشا کرد. بازرسان دریافتند که میلیاردها رشوه به طبقه سیاسی و در راس آن حزب کارگر پرداخت شده است.

لولا در سال 2017 به اتهام فساد مالی و پولشویی محکوم شد. او به 9 سال زندان محکوم شد که بعداً توسط دادگاه دیگری به بیش از 12 سال افزایش یافت. دوستانش در قوه قضائیه در سال 2018 تلاش کردند تا او را از زندان خارج کنند، اما این تلاش ناکام ماند. اما دیوان عالی سال گذشته حکم داد که او در حوزه قضایی اشتباه محاکمه شده است. محکومیت او لغو شد و او آزاد شد اما تبرئه نشد. او بی گناهی خود را حفظ می کند.

اکنون نامزد لولا دوباره وعده اعتدال می دهد. بزرگترین مزیت سیاسی او تصویر او به عنوان یک پوپولیست بشردوست است. این امر به ویژه در شمال شرق فقیر کشور، جایی که سیاست مکانیکی مرکز نظام اقتصادی فئودالی است، صادق است. آقای بولسونارو پرداخت های انتقالی به نیازمندترین برزیلی ها را افزایش داده است، اما بسیاری ترجیح می دهند برای دفاع از منافع خود روی حزب کارگران شرط بندی کنند.

با این حال، برزیل در حال تغییر است. هفته گذشته، مقامات دولتی از 278600 شغل جدید در اقتصاد رسمی در ماه اوت خبر دادند. نرخ بیکاری و تورم در حال کاهش است. آقای بولسونارو حمایت زیادی از ذینفعان بهبود شرایط اقتصادی، به ویژه طبقه متوسط ​​رو به رشد – به ویژه کارآفرینان – دریافت می کند. آنها خرابی های کارگری را که در اقتصاد ایجاد کردند را به یاد می آورند.

برزیلی های خسته از یک ایالت پر بار از اصلاحات نظارتی دولت بولسونارو خوشحال هستند. آنها بیشتر می خواهند. لولا ممکن است به راحتی این اصلاحات را معکوس نکند، اما اطمینان کمی وجود دارد که او از سرمایه سیاسی خود برای حرکت به جلو استفاده کند. محافظه کاری فرهنگی آقای بولسونارو را در کشوری که بسیاری در آن احساس می کنند تحت فشار سیاست بیدار شده است را به اینها اضافه کنید.

کلاس های شایعات به پای برزیلی ها که می خواهند در دنیا رقابت کنند نرسیدند. اما دولت بولسونارو از آن استفاده کرد.

متأسفانه او اشتباهات ناخواسته زیادی مرتکب شد. سبک تقابلی و اغلب مبتذل او، از جمله انتقاد از دیوان عالی، به نظرات منفی زیادی دامن می زند. او با زیر سوال بردن اعتبار سیستم رأی‌گیری الکترونیکی برزیل، به منتقدانی که از اخلاق خام و مقاومت در برابر فعالیت‌های زیست‌محیطی آزرده شده بودند، برچسب «غیر دموکراتیک» را به آن آسان کرد.

30 اکتبر به او شانس دوم را برای برنده شدن رای دهندگان برزیلی می دهد.

به O’[email protected] بنویسید.

حق چاپ © 2022 Dow Jones & Company, Inc. تمام حقوق ذخیره شده است 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

Erica Ferrell

نینجا موسیقی غرور آفرین. حل کننده مشکل متخصص حرفه ای سفر. دردسر ساز. ارتباط گر مشتاق

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزخبربهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکورdigital currency tutorialdigital currency channelGuide to buying household appliancesدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهان