نظر | چرا سفر پلوسی به تایوان اینقدر بی پروا است؟

من برای نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان احترام زیادی قائلم. اما اگر او در این هفته بر خلاف میل پرزیدنت بایدن به تایوان سفر کند، کاری بی پروا، خطرناک و کاملا غیرمسئولانه انجام خواهد داد.

چیز خوبی از آن بیرون خواهد آمد. تایوان در نتیجه این دیدار صرفاً نمادین، امن تر و مرفه تر نخواهد بود و ممکن است اتفاقات بد زیادی رخ دهد. اینها شامل پاسخ نظامی چین می شود که می تواند همزمان ایالات متحده را وارد درگیری غیرمستقیم با روسیه مجهز به سلاح هسته ای و چین مجهز به سلاح هسته ای کند.

و اگر فکر می کنید که متحدان اروپایی ما – که با یک جنگ وجودی با روسیه بر سر اوکراین روبرو هستند – در صورت درگیری آمریکا با چین بر سر تایوان به ما خواهند پیوست، به دلیل این سفر غیر ضروری، جهان را اشتباه می خوانید.

بیایید با درگیری غیرمستقیم با روسیه شروع کنیم و اینکه چگونه سفر پلوسی به تایوان اکنون در راه است.

لحظاتی در روابط بین الملل وجود دارد که باید چشم خود را به جایزه نگاه کنید. امروز، این جایزه کاملاً واضح است: ما باید اطمینان حاصل کنیم که اوکراین حداقل قادر است تهاجم غیرموجه ولادیمیر پوتین را کاهش دهد – و حداکثر، و آن را معکوس کند، که در صورت موفقیت، تهدیدی مستقیم برای روسیه خواهد بود. ثبات کل اتحادیه اروپا.

بایدن و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی او، برای کمک به ایجاد بیشترین پتانسیل برای بازگشت اوکراین به حمله پوتین، مجموعه‌ای از جلسات بسیار دشوار را با رهبری چین برگزار کردند و از پکن خواستند با ارائه کمک نظامی به روسیه وارد درگیری اوکراین نشود. – به خصوص در حال حاضر، زمانی که زرادخانه پوتین به دلیل جنگ سختی که پنج ماه به طول انجامید، کوچک شده است.

به گفته یک مقام ارشد آمریکایی، بایدن شخصاً به رئیس جمهور شی جین پینگ گفت که اگر چین در کنار روسیه وارد جنگ اوکراین شود، پکن دسترسی به دو بازار مهم صادراتی – ایالات متحده و اتحادیه اروپا – را به خطر می‌اندازد. (چین یکی از بهترین کشورهای جهان برای تولید هواپیماهای بدون سرنشین است و این دقیقاً همان چیزی است که نیروهای پوتین در حال حاضر بیشتر به آن نیاز دارند.)

مقامات آمریکایی به من می‌گویند، طبق همه نشانه‌ها، چین با عدم کمک نظامی به پوتین پاسخ داده است – در زمانی که ایالات متحده و ناتو از اوکراین حمایت اطلاعاتی می‌کنند و تسلیحات پیشرفته‌ای که آسیب جدی به ارتش این کشور وارد کرده است. روسیه، متحد ظاهری چین.

با توجه به همه اینها، چرا رئیس مجلس نمایندگان جهان سفر به تایوان را انتخاب می کند و عمداً چین را تحریک می کند و از زمان نیوت گینگریچ در سال 1997، زمانی که چین از نظر اقتصادی و نظامی بسیار ضعیف تر بود، به بلندپایه ترین مقام آمریکایی تبدیل می شود که به تایوان سفر کرده است؟

زمان بندی بدتر از این نمی توانست باشد. خواننده عزیز: جنگ اوکراین هنوز تمام نشده است. به ویژه، مقامات ایالات متحده بیش از آنها نگران رهبری اوکراین هستند. بی اعتمادی عمیقی بین کاخ سفید و رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی وجود دارد – بسیار بیشتر از آنچه گزارش شده است.

یک اقدام خنده دار در کیف در حال انجام است. در 17 ژوئیه، زلنسکی دادستان کل کشورش و رئیس سازمان اطلاعات داخلی را برکنار کرد که بزرگترین تغییر در دولت او از زمان تهاجم روسیه در فوریه بود. این معادل اخراج بایدن مریک گارلند و بیل برنز در همان روز است. اما من هنوز گزارشی ندیده ام که به طور قانع کننده ای توضیح دهد که در مورد چه چیزی بود. گویی نمی‌خواهیم از ترس فساد یا بداخلاقی‌هایی که در کیف سرمایه‌گذاری می‌کنیم، از نزدیک به زیر کاپوت نگاه کنیم. (بیشتر در مورد خطرات آن روز دیگر.)

در همین حال، مقامات ارشد ایالات متحده هنوز بر این باورند که پوتین به خوبی آماده است تا در صورتی که ارتش خود را با شکست قطعی ببیند، استفاده از یک سلاح هسته‌ای کوچک علیه اوکراین را در نظر بگیرد.

به طور خلاصه، این جنگ اوکراین تمام نشده است، بنابراین تمام نشده است، بنابراین بدون غافلگیری جدی نیست که هر روز ممکن است رخ دهد. با این حال، آیا در میان این همه، به دلیل سفر خودسرانه و پوچ رئیس مجلس نمایندگان، خطر درگیری با چین بر سر تایوان را خواهیم داشت؟

ژئوپلیتیک 101 این است که شما سعی نمی کنید همزمان با دو ابرقدرت دیگر در دو جبهه جنگ کنید.

حال، بیایید به احتمال درگیری غیرمستقیم با چین و اینکه چگونه سفر پلوسی می تواند آن را آغاز کند، بپردازیم.

بر اساس گزارش های خبری چین، شی هفته گذشته در تماس تلفنی خود با بایدن با اشاره به دخالت آمریکا در امور تایوان مانند سفر احتمالی پلوسی، گفت: “هرکس با آتش بازی کند، می سوزد.”

تیم امنیت ملی بایدن به پلوسی، یکی از مدافعان قدیمی حقوق بشر در چین، توضیح داد که چرا او اکنون نباید به تایوان برود. اما رئیس‌جمهور مستقیماً با او تماس نگرفت و از او خواست که نرود، ظاهراً نگران بود که به نظر چین خوشایند باشد و به جمهوری‌خواهان فرصتی داد تا قبل از انتخابات میان‌دوره‌ای به او حمله کنند.

این معیاری از ناکارآمدی سیاسی ما است که یک رئیس جمهور دموکرات نمی تواند رئیس مجلس نمایندگان دموکرات را از شرکت در مانورهای دیپلماتیک باز دارد که کل تیم امنیت ملی – از رئیس سیا گرفته تا رئیس ستاد مشترک ارتش – آن را غیرعاقلانه می داند.

مطمئناً این بحث وجود دارد که بایدن باید حقه شی را بخواند، پلوسی را دوباره به قتل برساند و به شی بگوید که اگر او به هر طریقی تایوان را تهدید کند، این چین است که «سوزانده خواهد شد».

که می تواند کار کند. ممکن است حتی برای یک روز احساس راحتی کنید. همچنین ممکن است جنگ جهانی سوم آغاز شود.

به نظر من، تایوان باید از پلوسی می خواست که در این زمان شرکت نکند. من بسیار تحت تأثیر تایوان، اقتصاد و دموکراسی که از پایان جنگ جهانی دوم ایجاد کرده است هستم. من در طول 30 سال گذشته بارها از تایوان بازدید کرده ام و شخصا شاهد بودم که تایوان در آن زمان چقدر تغییر کرده است – بسیار.

اما یک چیز وجود دارد که برای تایوان تغییر نکرده است: جغرافیایش!

تایوان هنوز یک جزیره کوچک است، اکنون با جمعیتی بالغ بر 23 میلیون نفر، در حدود 100 مایلی سواحل سرزمین اصلی چین، با جمعیتی بالغ بر 1.4 میلیارد نفر، که تایوان را بخشی از سرزمین مادری چین می دانند. مکان هایی که جغرافیای خود را فراموش می کنند دچار مشکل می شوند.

این را از دیدگاه من اشتباه نگیرید. من معتقدم که دفاع از دموکراسی تایوان در صورت تهاجم غیرموجه چین، یک منافع ملی حیاتی ایالات متحده است.

اما اگر قرار است با پکن درگیری داشته باشیم، اجازه دهید حداقل با زمان و مسائل خود ارتباط برقرار کنیم. مسائل ما رفتار تهاجمی فزاینده چین در طیف گسترده‌ای از جبهه‌ها – از مداخلات سایبری گرفته تا سرقت مالکیت معنوی تا تمرین‌های نظامی در دریای چین جنوبی است.

با این حال، این زمان برای تحریک چین نیست، به ویژه با توجه به زمان حساسی که سیاست چین از آن عبور می کند. شی در آستانه تمدید نامحدود نقش خود به عنوان رهبر چین در بیستمین کنگره حزب کمونیست، انتظار می رود در پاییز امسال. حزب کمونیست چین همواره تصریح کرده است که اتحاد مجدد تایوان و سرزمین اصلی چین “ماموریت تاریخی” آن است و از زمان به قدرت رسیدن در سال 2012، شی به طور پیوسته و بی پروا تعهد خود را به این ماموریت با مانورهای نظامی تهاجمی در اطراف تایوان اعلام کرده است.

با این دیدار، پلوسی به شی این فرصت را می‌دهد تا توجهات را از شکست‌هایش منحرف کند – یک استراتژی سوداگرانه برای جلوگیری از گسترش کووید-19 با استفاده از تعطیلی شهرهای بزرگ در چین، حباب عظیم ملکی که اکنون تخلیه شده و تهدید به یک بحران بانکی است. و کوه عظیمی از بدهی های دولتی ناشی از حمایت بی رویه شی از صنایع دولتی است.

من شدیداً تردید دارم که رهبری فعلی تایوان، قلباً خواهان این دیدار پلوسی باشد. هرکسی که رفتار محتاطانه رئیس جمهور تایوان، تسای اینگ ون، از حزب پیشرو دموکراتیک تایوان را دنبال کرده است، از زمان انتخاب وی در سال 2016، باید تحت تأثیر تلاش های مستمر او برای دفاع از استقلال تایوان بدون هیچ تسلیم شدنی قرار گیرد. چین بهانه ای آسان برای اقدام نظامی علیه تایوان است.

متأسفانه، من می ترسم که اجماع فزاینده در چین تحت رهبری شی این باشد که مسئله تایوان فقط از طریق نظامی قابل حل است، اما چین می خواهد این کار را طبق برنامه خود انجام دهد. هدف ما باید این باشد که چین را از چنین تلاش نظامی در جدول زمانی خود منصرف کنیم – و این برای همیشه است.

اما بهترین راه برای انجام این کار، مسلح کردن تایوان به چیزی است که تحلیلگران نظامی آن را جوجه تیغی می‌نامند – پر از موشک‌های زیادی که چین هرگز نمی‌خواهد آن را روی آن بگذارد – با حداقل حرف و عملی که ممکن است برای تحریک چین به این باور که باید انجام دهد. حالا دستش را بگیر اتخاذ هر چیزی غیر از این رویکرد متعادل، اشتباهی مهلک با پیامدهای فاجعه بار و غیرقابل پیش بینی خواهد بود.

Patrick Hodges

کاوشگر دوستانه استاد موسیقی مغرور. درونگرای افراطی کارشناس سفر. نویسنده. متعصب غذای بی عذرخواهی

تماس با ما