نقاط عطف در تهاجم روسیه به اوکراین

هفت ماه پس از تهاجم، روسیه کنترل قلمرو کمتری نسبت به روزهای اولیه جنگ دارد. ببینید چگونه پیشرفت متوقف شده است.

بر اساس تحلیل سی‌ان‌ان از داده‌های انحصاری مؤسسه مطالعات،، ضدحمله ناگهانی و موفقیت‌آمیز ارتش اوکراین در منطقه خارکف در ماه جاری باعث شده است که نیروهای روسیه بر قلمرو اوکراینی کمتری نسبت به پس از اولین تهاجم آنها به این کشور در فوریه 2022 کنترل کنند. جنگ (ISW).

اولین فشار عظیم روسیه، که در شب 23 فوریه آغاز شد، امکان تأمین امنیت یا پیشروی در یک پنجم خاک اوکراین، یا حدود 119000 کیلومتر مربع (46000 مایل مربع) از کل 603500 کیلومتر مربع ادعای اوکراین را فراهم کرد و آن را «موقتاً اشغال شده» می‌داند. تجزیه و تحلیل نشان می دهد.

سی ان ان دریافت که هفت ماه پس از آغاز تهاجم – که مقامات غربی معتقد بودند طی چند روز با تسخیر پایتخت اوکراین به پایان می رسد – روسیه منطقه ای تقریباً 3000 کیلومتر مربع کمتر از پنج روز اول جنگ را کنترل می کند. (ادعاهای تایید نشده از تجزیه و تحلیل مستثنی هستند).

کرملین روز جمعه در اقدامی برای تامین امنیت آنچه که هنوز تحت کنترل خود است، مدعی شد که چهار منطقه اوکراین را که تنها بخشی از آنها را کنترل می کند، ضمیمه کرده است و به تصرف و الحاق کریمه در سال 2014 افزوده است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در مراسمی با حضور روسای جمهوری های خلق دونتسک و لوهانسک که در روسیه مستقر شده اند، مناطق زاپوریژژیا و خرسون چهار توافقنامه جداگانه در مورد پذیرش سرزمین های جدید به فدراسیون روسیه امضا کرد. قبل از اعلام این خبر، پوتین روز پنجشنبه رسما خرسون و زاپوریژیا را به عنوان ایالت های مستقل به رسمیت شناخت.

در پایان سپتامبر، مقامات طرفدار روسیه با عجله به اصطلاح «رفراندم» در بخش‌هایی از چهار منطقه اشغالی اوکراین انجام دادند: دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپوریژیا. بخش‌های زیادی از دونتسک و زاپوریژژیا هنوز در دست اوکراینی‌ها است.

اوکراین و جامعه جهانی به طور گسترده از همه پرسی به عنوان تلاشی نادرست و نامشروع انتقاد کرده اند. حتی با ادامه عملیات، نیروهای اوکراینی در حال بازپس گیری مناطق بیشتری در دونتسک بودند.

اگرچه نظرسنجی های CNN قبل از جنگ در فوریه 2022 نشان داد که هیچ منطقه ای در اوکراین بیش از یک نفر از هر 5 نفر حامی اتحاد اوکراین با روسیه نیست، مقامات روز چهارشنبه در آن سرزمین های اشغالی ادعا کردند که ساکنان اکثراً با پیوستن به فدراسیون روسیه موافق هستند.

برای اولین بار در درگیری، ارتش روسیه در نوسان کامل است – به نظر می رسد که هدف اعلام شده آن برای تصرف کل دونتسک و لوهانسک پس از عقب نشینی بی نظم از منطقه همسایه خارکف بسیار دور است.

کرملین روز جمعه تاکید کرد که حمله به مناطق تازه الحاق شده یک اقدام تجاوزکارانه علیه روسیه تلقی خواهد شد. متحدان اوکراین بیم دارند که این اقدام بتواند بهانه ای برای مرحله جدید و خطرناک جنگ ایجاد کند.

سربازان در مقابل شهر ایزیوم در شرق اوکراین در 17 سپتامبر 2022 در بحبوحه تهاجم روسیه به اوکراین ایستاده اند. عکس خوان بارتو/ خبرگزاری فرانسه از طریق گتی ایماژ

تحلیل سی‌ان‌ان از داده‌های ISW، بدبختی‌های نظامی مسکو را نشان می‌دهد که ممکن است به تصمیم‌های گرفته شده در کرملین در این هفته کمک کرده باشد.

در ماه اول تهاجم، روسیه منطقه تحت کنترل خود را تقریباً چهار برابر کرد و به قلمرو کریمه (الحاق در سال 2014) و جمهوری‌های لوهانسک و دونتسک تحت کنترل جدایی‌طلبان که در سال 2014 ایجاد شد، اضافه کرد.

اما این نشان دهنده اوج موفقیت روسیه است. مسکو در اوایل آوریل پس از شکست در تصرف کیف، پایتخت، تصمیم گرفت نیروهای خود را از شمال و شمال شرق اوکراین خارج کند.

در ماه‌های بعد، ارتش کرملین و متحدانش برای به دست آوردن دستاوردهای مهم تلاش کردند. بر اساس این تحلیل، بین اوایل ماه می تا پایان آگوست، سود خالص آن بین 200 تا 1400 کیلومتر مربع از زمین اوکراین در ماه متوقف شد.

بر اساس داده ها، تا 26 سپتامبر، مجموع سود خالص زمین روسیه از زمان عقب نشینی در اوایل آوریل، کمی بیش از 1000 کیلومتر مربع بود که نصف مساحت رود آیلند، کوچکترین ایالت آمریکا است.

سی ان ان وقایع کلیدی در تهاجم روسیه را از منظر درگیری منطقه ای در یک جدول زمانی تعاملی بررسی می کند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم