نقشه راه بازار مسکن در ماه های آینده؛ با احیای برجام، انتظار کاهش 40 درصدی قیمت را داشته باشید

بعدی- بر اساس آمار مرکز آمار ایران، قیمت مسکن در مرداد ماه سال جاری نسبت به تیرماه 1401 و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 2.8 درصد و 32.6 درصد افزایش داشته است. همچنین قیمت مسکن طی دوازده ماه منتهی به مردادماه امسال نسبت به دوره قبل 28.8 درصد افزایش داشته است. در بخش اجاره مسکن، نرخ تورم ماهانه مردادماه نسبت به ماه قبل 2.8 درصد، نسبت به مردادماه سال گذشته 32.3 درصد و در دوازده ماه منتهی به مردادماه امسال 28.6 درصد افزایش داشته است.

به گزارش فرارو، در حال حاضر و با توجه به شرایط موجود در بازار مسکن، عملا خرید و فروش وجود ندارد و همه منتظر چشم پوشی از توافق هستند، این در حالی است که نتیجه تجربه ثبت شده در بازار مسکن بیش از دهه گذشته نشان می‌دهد که این توافق یک ریسک غیراقتصادی است، باعث کاهش و کاهش قیمت مسکن می‌شود و در نتیجه خروج و از بین رفتن تقاضای سفته‌بازی، افزایش ریسک‌ها می‌تواند نرخ رشد قیمت مسکن را افزایش دهد. حال در چنین فضایی باید دید بازار مسکن به کدام سمت می رود.

دو سناریوی بازار مسکن برای پایان برجام
احمدرضا سرحدی کارشناس بازار مسکن است گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بازار مسکن در بلاتکلیفی و انتظار به سر می برد، گفت: این وضعیت بی سابقه است به گونه ای که در حال حاضر بر بازار مسکن حاکم است. می توان گفت در حال حاضر مورد نادری در حوزه مسکن وجود دارد، در چند ماه گذشته با وجود رکود در این بازار، خرید و فروش صورت می گرفت، اما اکنون با توجه به انتظار شناسایی برجام، نوعی معامله بسته وجود دارد

وی افزود: امروز در بازار مسکن خرید و فروش وجود ندارد و بازار در بیم و امید به سر می برد و تا زمانی که تکلیف معامله مشخص نشود، به نظر من یک حالت سردرگمی وجود دارد. بازار مسکن از سوی دیگر اگرچه روند مذاکرات با فرسایش بیشتری مواجه است، اما این ابهام و اظهار نظر بر بازار مسکن سایه افکنده است.

سرحدی گفت: در صورت اتمام برجام می توان انتظار داشت که بازار مسکن با کاهش سریع قیمت ها مواجه شود. با توجه به اینکه طلا و دلار اولین بازارهایی بودند که تحت تاثیر احیای برجام قرار گرفتند، انتظار می رود با کاهش قیمت دلار، قیمت مسکن نیز کاهش یابد. به نظر من به طور میانگین اگر برجام احیا می شد، با افت 40 درصدی بازار مسکن مواجه بودیم.

این تحلیلگر بازار مسکن افزود: کاهش قیمت مسکن به دلیل توافق هسته ای موقتی بوده و به نوعی تکان دهنده تلقی می شود. این در حالی است که پس از مدتی قیمت ها به تعادل می رسد و عرضه و تقاضا در بازار مسکن به حالت عادی باز می گردد و از سرعت نزول کاسته می شود. نمی توان زمان خاصی را برای این وضعیت مشخص کرد، تا زمانی که مذاکرات ادامه داشته باشد، بازار مسکن در کما و در مرحله انتظار باقی می ماند و همچنین امکان ادامه آن برای چندین ماه وجود دارد.

وی همچنین با اشاره به اینکه اگر برجام به ثمر نرسد، قیمت مسکن مجددا با جهش بزرگی مواجه خواهد شد، ادامه داد: چون انتظارات تورمی ناشی از شکست مذاکرات برجام بالا می رود، البته قیمت ها در بازارهای مختلف افزایش می یابد. افزایش می یابند که این اتفاق هم می افتد در بازار مسکن اما پس از این وضعیت بازار مسکن وارد رکود شدیدی می شود.

سرحدی با بیان اینکه قیمت مسکن در چند سال گذشته 6 برابر شده است، گفت: در چنین شرایطی قدرت خرید مردم بسیار کاهش یافته و می توان گفت خرید مسکن برای زوج ها و مستاجر جوان به آرزو تبدیل شده است. دولت هیچ اقدام موثری برای افزایش قدرت خرید مردم انجام نداده است. دولت اصلا مبلغ وام ها را افزایش نمی دهد تا مردم بتوانند خانه بخرند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش ناگهانی قیمت مسکن، مبلغ وام تنها بخشی از هزینه خرید را پوشش می دهد، در حالی که در کشورهای پیشرفته بیش از 90 درصد قیمت مسکن را دولت وام می دهد و این نیز با سود کم است. . در حالی که با بهره 18٪، افراد زیادی نمی توانند حق بیمه را پرداخت کنند. از سوی دیگر، اگر دولت مبلغ وام را افزایش دهد، طبیعتا میزان اقساط افزایش می یابد، اما با توجه به سطح درآمدی مردم، بسیاری از اقشار به ویژه مشتریان واقعی بازار مسکن نمی توانند این اقساط را با توجه به آن پرداخت کنند. به درآمد آنها

این کارشناس بازار مسکن همچنین با اشاره به اینکه وضعیت بازار اجاره بسیار آشفته است، گفت: متاسفانه از ابتدای سال تاکنون بازار اجاره با افزایش 50 درصدی مواجه شده است. نرخ رشد اجاره بها بیشتر از قیمت مسکن بود، زیرا در دو سال گذشته بازار مسکن با رکود شدیدی مواجه بود و نرخ رشد مسکن کمتر از نرخ تورم بود، اما در این مدت بازار اجاره بها به دلیل تاخیر آن افزایش قابل توجهی پیدا کرد. جلب توجه کرد.

سرحدی بیان کرد: از یک سو با توجه به اینکه فصل جابجایی تا چند هفته آینده به پایان می رسد، در صورت تکمیل برجام در پاییز نمی توان انتظار داشت چنین تاثیری بر بازار اجاره داشته باشد و در نهایت می توان انتظار داشت که کاهش 5 تا 10 درصدی از قیمت ها است زیرا حجم عرضه و تقاضا در بازار طی 6 ماهه دوم سال با کاهش مواجه خواهد شد. اما در صورت ثابت ماندن برجام، می توان پیش بینی کرد که قیمت اجاره در سال آینده نیز متناسب با وضعیت اقتصادی ناشی از احیای برجام، یکسان باشد.

Tiana Fitzpatrick

دوست حیوانات در همه جا. متخصص موسیقی برنده جایزه. کافه قهوه. ارتباط دهنده. کاوشگر. متعصب الکل

تماس با ما