نقش «باند عباس آباد» در بازار خودرو!

بعدی- این روزها بازار خودرو از حاشیه های ریز و درشت زیادی رنج می برد و تغییر روش قرعه کشی سرآغاز این حواشی بود چرا که برخی اخبار از رخنه اطلاعاتی برخی دلالان در سامانه قرعه کشی و تغییر نتایج صحبت می کرد. در همین راستا برخی رسانه ها از «باند عباس آباد» در بازار خودرو رونمایی کردند.

به گزارش فرارو، کارهای انجام شده توسط این باند در این مدت در بازار خودرو صدای وزیر را خاموش کرد.فاطمی امین درباره این باند گفت: اسم باند عباس آباد را هم شنیدم اما عباس آباد کجاست؟ بررسی شد. قطعاً می‌توانیم با نظارت بیشتر این مسائل را حل کنیم.»

بر اساس اخباری که در رسانه ها از عملکرد این باند منتشر شده است، این باند علاوه بر دستکاری در نتایج قرعه کشی خودرو، با تشکیل کانال های متعدد تلگرامی و درج آگهی خرید پول قرعه کشی در این، به دفاع کامل از قرعه کشی خودرو پرداخته است. منطقه بازار ماشین به نوعی خراب است. باید دید سرنوشت باند عباس آباد به کجا ختم می شود.

نقش ریشه های تشکیل این باندها باید از بین برود
فرپاد زافه متخصص بازار خودرو است گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه تشکیل «باند عباس آباد» یا سایر دلالان در بازار خودرو بیش از آنکه دلیل باشد مانعی است، گفت: طی دهه گذشته شاهد چنین باندهایی در تمامی بازارهای اقتصادی کشورمان مدل بتن بوده ایم. . این سلطان سیک و دستیارش چه کسانی هستند و زمانی که او اعدام شد سکه حدود سه میلیون تومان بود اما الان سکه بیش از پانزده میلیون تومان است یعنی سکه بیش از 5 برابر شده است.؟

وی افزود: چنین وضعیتی در بازار خودرو نیز حاکم است و تا زمانی که بستر لازم را برای فعالیت دلالان و دلالان فراهم کنیم، حضور باند عباس آباد یا سایر دلالان در بازارهای مالی طبیعی است. بنابراین برای من تعجبی ندارد که وضعیت بازار خودرو اگر در چنین شرایطی قرار بگیرید.» از سوی دیگر، مشکل بازار خودرو با گرفتن آن و بستن آن حل نمی شود، اما ریشه مشکل باید جای دیگری باشد.

خاویر گفت: تا زمانی که دولت در صنعت خودرو دخالت کند و قرعه کشی خودرو ایجاد کند، دلالان به طرق مختلف در این بازار حضور خواهند داشت. چه به صورت منظم و سازماندهی شده باشد و چه به گونه ای دیگر، پس دولت باید در سیاست های اقتصادی خود تجدید نظر کند در غیر این صورت وضعیت بازار خودرو بدتر می شود.

این کارشناس صنعت خودرو افزود: البته این نکته نیز باید مورد توجه قرار گیرد، تا زمانی که با عملکرد نامناسب دولت در حوزه سیاست گذاری اقتصادی مواجه هستیم، چنین وضعیتی همچنان در بازارهای مختلف تکرار می شود. در مواجهه با آن پول چاپ می کند و نقدینگی جامعه را افزایش می دهد و طبیعی است که این موضوع در بازارهای مختلف سرمایه آشفته شود.

وی ادامه داد: از سوی دیگر سیاست قیمت گذاری دستوری که بارها با شکست مواجه شده است، باعث ظهور باندهای عباس آباد زیادی در بازارهای مختلف شده است، بنابراین تا زمانی که به سازوکار بازار احترام بگذاریم و برای پیشبرد اقتصاد به شکلی پرهزینه تلاش نکنیم، در آخر موضوع این است این اقتصاد است که ما را با اصول خود تنبیه می کند و وضعیت همین است که امروز می بینید.

خاویر تصریح کرد: دولت باید اصول نادرست خود را کنار بگذارد، اصولی که طی سالیان متمادی باعث شده دولت های مختلف با اصرار بر آنها بدون توجه به سخنان کارشناسان، آسیب های سنگینی به کشور وارد کنند، تا کنون در بازار خودرو الزامی است. قیمت گذاری یکسان است و مصرف کننده و تولیدکننده بیان کرده اند که برای برون رفت از این وضعیت تنها راه حل موجود تعیین قیمت خودرو در لبه بازار است.

وی خاطرنشان کرد: اگرچه ممکن است این امر به ویژه در کوتاه مدت عواقبی برای مصرف کننده داشته باشد، اما در بلندمدت می توان انتظار بهبود را داشت، به عبارت دیگر وضعیت ناشی از قیمت گذاری دستوری وضعیت بازار را هر روز بدتر کرده است، اما مسلم است که قیمت گذاری در لبه بازار وضعیت را نسبت به الان بهبود می بخشد و قیمت ها در این سطح باقی نمی مانند.

نقش راه حل مشکل واسطه ها در بازار خودرو چیست؟
سعید مدنی مدیرعامل سابق شرکت خودروسازی سایپا گفتگو با فرارو وی در پاسخ به فعالیت دلالان در بازار خودرو با نام باند عباس آباد گفت: منشأ همه این رفتارها دستور قیمت گذاری است که سال هاست در صنعت خودرو اعمال می شود و با وجود معایب بارها به مسئولان و مسئولان دولتی تذکر داده شده است، اما همچنان شاهد آن هستیم که این قصور همچنان پابرجاست.

وی افزود: در حالی که دولت برای آزادسازی قیمت ها در بازارهای مختلف گام برمی دارد، اصرار بر قیمت گذاری دستوری در صنعت خودرو غیرقابل درک است و اجرای سیاست حذف ارز ترجیحی که منجر به افزایش قیمت بسیاری از کالاها شد. گواه این مدعا است که دولت به سمت آزادسازی حرکت می کند قیمت ها در همه بازارها وجود دارد پس چرا این سیاست در بازار خودرو اعمال نمی شود جای سوال دارد.

مدنی بیان کرد: بازار خودرو در کشور تنها بازاری است که حاشیه سود آنی دارد و صف های میلیونی برای خرید خودرو تشکیل می شود و وقتی یک کارخانه خودروسازی چندین هزار خودرو ثبت نام می کند، سفارش های چند میلیونی می آید. البته در چنین شرایطی بازرگانان سازماندهی شده اند و به شکل های مختلف وجود دارند، تا زمانی که ما چنین بستری را ارائه کنیم، نباید انتظار داشته باشیم که افراد جامعه چه به صورت گروهی و چه به صورت انفرادی در این وادی حضور پیدا نکنند. سود بیشتری کسب کنید

وی افزود: اگر بخواهیم رانت، فساد و این گونه بازی ها را از دلالان صنعت خودرو و بازار حذف کنیم، تنها راه این است که قیمت خودرو را در قرعه کشی تعیین کنیم و قیمت خودرو را در لبه بازار تعیین کنیم. بازار . .

این کارشناس صنعت خودرو افزود: زمانی که فردی بتواند با خرید و فروش خودرو در قرعه کشی چندین ماه حقوق بگیرد، طبیعتا بدیهی است که برای کسب چنین سودی، این وضعیت به وجود می آید و باندهایی برای نفوذ به وجود می آید. این سیستم بنابراین به جای تلاش برای مقابله با تاثیر این موضوع که همان باندها و افراد هستند، باید منشا آن را رفع کرد، به نحوی علت را رفع کرد تا این فساد دوباره تکرار نشود و همانطور که راه حل را ذکر کردیم. تغییر قیمت در بازار است.خودرو است

مدنی ادامه داد: در حال حاضر به عنوان مثال برای یخچال قرعه کشی صورت نمی گیرد، زمانی که قیمت یخچال درب کارخانه و بازار یکسان است، در این بین هرکس نیاز واقعی داشته باشد فقط آن را می خرد، به قیمت. خودرو هم همینطور باشد و هم مانند سایر بازارهای فعلی کشور واقعی باشد، فقط نیاز واقعی خریداران خودرو خواهد بود و هیچکس برای کسب سود آنی در قرعه کشی خودرو شرکت نخواهد کرد.

Fletcher Hobbs

نینجا آبجو عمومی. محقق اینترنت. معتاد وب هیپستر پسند. خواننده مغرور. زیاد می افتد

تماس با ما