نقش رویاهای عجیب در سازماندهی تجربیات زندگی

بعدی- هر دو مرحله REM (خواب عمیق که در آن مغز کاملاً فعال است) و مرحله غیر REM (خواب عمیق که در آن مغز و همچنین بدن تا حد زیادی غیرفعال است) برای یادگیری و ذخیره خاطرات طولانی مدت مهم هستند.

تحقیقات جدید نشان می دهد که دیدن رویاهای عجیب یا غیرعادی ممکن است یکی از راه های مغز برای سازماندهی بهتر تجربیات زندگی و یادگیری ساختار جهان باشد. خواب ناکافی REM می تواند منجر به مشکلات در یادآوری چیزها یا مفاهیمی شود که اخیراً یاد گرفته اید.

به گزارش فرارو، ممکن است پس از بیدار شدن از خواب به دنبال تعبیر یا معنای یک خواب عجیب اما واقعی بوده اید. یک مطالعه جدید نشان می دهد که اگرچه آنچه در خواب دیدید ممکن است معنایی نداشته باشد، اما می تواند به تنظیم ذهن شما کمک کند.

به گفته محققان، رویاهایی که حاوی تکه‌هایی از خاطرات هستند می‌توانند روش مغز برای پردازش تجربیات در ساعات بیداری باشند.

خواب دیدن در شب ممکن است به اندازه جمع آوری تجربیات جدید در روز برای مغز مهم باشد. نیکلاس دی پرویس، دانشجوی دکترا در بخش علوم اعصاب محاسباتی دانشگاه می گوید: «به یاد داشته باشید که به ازای هر دو ساعتی که از خواب بیدار می شوید و اطلاعات جدیدی دریافت می کنید، یک ساعت بدون اینکه هیچ اطلاعاتی وارد مغز شود می خوابید. برن در سوئیس و نویسنده اصلی مقاله.

محققان همچنین بر اهمیت خواب REM، مرحله ای که رویا در آن رخ می دهد، برای هوشیار نگه داشتن ذهن تاکید می کنند.

خواب REM چیست؟

حرکت سریع چشم (REM) آخرین مرحله در چرخه خواب است که با رویاهای واضح، فلج عضلانی و حرکت چشم مشخص می شود. خواب REM حدود 60 تا 90 دقیقه پس از به خواب رفتن رخ می دهد و این مرحله در نیمه دوم شب طولانی تر می شود.

نقش خواب REM در یادگیری و حافظه

اگر یک روز را بدون خواب سپری کرده اید، ممکن است متوجه شده باشید که به خاطر سپردن برخی رویدادها یا حفظ اطلاعات جدید دشوار است. تحقیقات نشان می دهد که خواب REM برای تقویت حافظه ضروری است.

توماس ام. کیلکنی، MD، متخصص خواب و مدیر انستیتوی پزشکی خواب می‌گوید که مغز به خواب REM علاقه خاصی دارد، بنابراین اگر فردی دچار کم خوابی شود و سپس فرصتی برای به خواب رفتن پیدا کند، زمان بیشتری را در خواب REM می‌گذراند. از حد معمول

در حالی که نقش دقیق رویا نامشخص است، یکی از دلایل احتمالی رویا، ایجاد و تقویت ارتباطات در مغز است. به گفته کیلکنی، شواهد این امر در کودکانی رخ می دهد که بیش از 18 تا 20 ساعت در روز را به خواب می گذرانند تا رشد اولیه مغز را تسهیل کنند و به نسبت زمان خواب، کودکان 50 درصد مواقع در خواب REM هستند. به گفته وی، تصور بر این است که تجسم رویاها به ایجاد اتصالات عصبی جدید در مغز در هنگام خواب کودک کمک می کند.

ممکن است یک هدف علمی برای انسان ها وجود داشته باشد که بعد از دوران کودکی به رویاپردازی ادامه دهند.

محققان می گویند که در دوران رشد کودکی، ما نه تنها بخش های خاصی از حافظه را حفظ می کنیم، بلکه مفاهیم کلی در مورد جهان را که ساختار اصلی مغز ما را تشکیل می دهد، یاد می گیریم، مانند یادگیری نحوه تشخیص اشیا، راه رفتن یا صحبت کردن.

شاید مهم نباشد که رویای شما چیست
در این تحقیق کارشناسان به دنبال پاسخی برای این بودند که چرا خواب ها به یک فیلم عجیب شباهت دارند. آنها فرض کردند که رویاها تجربیات مجازی ایجاد می کنند تا به مغز کمک کنند در مورد جهان بیاموزند. رویا می تواند یک خاطره واحد یا گروهی از خاطرات متعدد نامرتبط باشد.

این کارشناسان از هوش مصنوعی برای شبیه سازی تجربیات مجازی افراد در هنگام خواب استفاده کرده اند. در حالی که این روش به طور مستقیم بر روی انسان آزمایش نشده است، آنها معتقدند که این مدل هوش مصنوعی در پیش بینی های خاصی در سطح رفتاری و عصبی موثر است.

در حالی که سوژه بیدار بود، تصاویر مختلفی از قایق گرفته تا سگ به او نشان داده شد. در طول خواب غیر REM، نمونه نشان داد که فعالیت مغز کاهش می یابد و مغز محرک های ارائه شده قبلی را تکرار می کند. در خواب REM، هنگامی که فرد خواب می بیند، سیگنال هایی از فعالیت مغزی نامنظم و پویا را نشان می دهد. در طول خواب REM، بدن یکپارچه تر و پیچیده تر است.

خواب غیر REM و REM هر دو برای حفظ چیزها در حافظه ضروری هستند. با این حال، حذف خواب REM یا ایجاد خلاقیت کمتر در رویاهای نمونه هوش مصنوعی، متعاقباً دقت تشخیص شی را کاهش داد.

نتایج نشان می دهد که رویاها برای ذخیره خاطرات خاص استفاده نمی شوند، اما گنجاندن خاطرات در رویاهای شفاف به مغز کمک می کند تا افکار خود را سازماندهی کند.
این نشان می دهد که چرا رویاهای ما اغلب عناصری از بخش های مختلف زندگی ما را به طور خلاقانه ترکیب می کنند. تولید تجربیات مجازی جدید اما واقعی مستلزم آن است که مغز اطلاعات زیادی در مورد ساختار جهان ما بیاموزد و دانش ارزشمندی را برای حرکت در محیط های بیداری و زندگی بیاموزد.

خواب فواید بسیاری برای سلامتی دارد، از پاکسازی مواد زائد از مغز و کاهش استرس گرفته تا ریکاوری عضلات. همچنین شواهد قوی وجود دارد که خواب برای یادگیری و حفظ حافظه مهم است.

دپروا و همکارانش از یافته های جدید برای طراحی آزمایشی جدید با شرکت کنندگان انسانی استفاده می کنند. هدف آنها این است که بیاموزند چگونه رویاها بر انواع دیگر عملکرد مغز مانند نمایش بصری اشیا تأثیر می گذارد. برای مثال، آن‌ها اندازه‌گیری می‌کنند که افراد پس از قرار گرفتن در معرض چیزهایی که روز قبل دیده‌اند، چقدر در تشخیص چیزهای ناآشنا عمل می‌کنند.

از آنجایی که این تحقیق یک مطالعه بالینی نبود، خیلی زود است که به این نتیجه برسیم که رویا دیدن برای یادگیری ضروری است. اما محققان می گویند که رویاپردازی در سیم کشی مجدد مغز ما با یادگیری مفاهیم و مهارت های جدید نقش دارد.

منبع: verywellhealth

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

تماس با ما