نماینده: مجلس با پیشنهاد دولت درباره قیمت ها مخالف است

یکی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: وقتی دولت سکه 4200 تومانی را حذف می کند نمی توان انتظار داشت که تنها 4 قلم گران شود.

به گزارش ایلنا، لطف الله سیاکلی نماینده مردم قزوین و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در خصوص سرنوشت اقدام جبرانی دولت برای حمایت معیشت خانواده ها پس از اجرای طرح حذف 4200 تومانی. ارز گفت: وقتی دولت ارز 4200 تومانی را حذف می کند، نمی توان انتظار داشت که فقط 4 نوع کالا گران شود، مثلا آرد کالای اساسی است، روغن و شکر هم از کالاهای اساسی هستند، وقتی قیمت آرد می شود. تغییر می کند، شیرینی ها، بیسکویت ها و ماکارونی ها نیز تغییر می کند یا در مورد روغن و شکر نیز همینطور است. بنابراین انتظار برخی از مردم از دولت مبنی بر تغییر قیمت تنها 4 قلم قطعا اشتباه است.

وی ادامه داد: این انتظار که دولت بتواند قیمت را در 1400 نگه دارد نیز انتظار نادرستی است.

سیکولی در خصوص راهکارهای جبران خسارت گفت: راهی است که دولت بیاید و مابه التفاوت نقدی یا کالایی را به شهروندان بدهد. خب برخی معتقدند نقدینگی باعث تورم و افزایش حجم نقدینگی در اقتصاد کشور می شود و از سوی دیگر ممکن است برخی از سرپرستان خانوار مبلغ پرداختی را برای خانواده خرج نکنند.

وی افزود: عده ای به کلابرگ اعتقاد دارند که به تورم دامن نمی زند و خانواده مجبور به خرید کالا و مصرف می شود و این به برخی خانواده ها کمک می کند که ممکن است سرپرست خانواده به آنها توجهی نداشته باشد. من شخصا با کالابرگ موافقم و فکر می کنم این کار خوبی است و دولت باید کمک کند تا هزینه ها و افزایش قیمت ها جبران شود تا مردم به دلیل تغییر قیمت مواد غذایی دچار بحران نشوند و خانواده آسیب نبیند. از سوءتغذیه و اگر در قالب کالا باشد بهتر است کمک شود.

یکی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پاسخ به اینکه مسئولان دولتی فقط برای 4 نوع کالا توقعات را بالا برده اند، گفت: به نظر من اشتباه کردند، هرکسی این حرف را زد اشتباه است، این نمی تواند منطقی باشد و سایر کالاها تحت تاثیر افزایش قیمت این کالاها قرار خواهند گرفت. نباید گفت که این مشکل حتی در شرایطی که اصلاً چنین چیزی منطقی نیست، توقع ایجاد می کند.

وی در پاسخ به این سوال که «حالا که دولت پیشنهاد حذف بند «شهریور 1400» را در قالب لایحه داده است، موضع مجلس چگونه خواهد بود؟ نماینده مردم قزوین گفت: شرطی که مجلس باید خانه را 1400 بخرد و مابه التفاوت آن را بپردازد. البته من هنوز آخرین لایحه دولت را نخوانده ام اما قطعا دولت پیشنهادی برای پرداخت هزینه ها خواهد داشت. تفاوت.

وی توضیح داد: اگر پیشنهاد حذف دائمی این موضوع بود قطعا مجلس نمایندگان با آن مخالفت می کرد.

Adrienne Daniel

قهوه‌کار بسیار جذاب. دانشجو. محقق سفر. بت نوجوان آینده.

تماس با ما