نماینده مجلس: ما به نتیجه مذاکرات دوحه خوشبین نیستیم

یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: به نتیجه مذاکرات دوحه اصلاً خوشبین نیستیم، زیرا سابقه سوء نیت بین آمریکا و کشورهای غربی عضو برنامه جامع اقدام مشترک است. بسیار طولانی.”

به گزارش مهر، ابراهیم رضایی درباره آینده مذاکرات گفت: ما به هیچ وجه به نتیجه مذاکرات دوحه خوشبین نیستیم، زیرا سابقه سوء نیت بین آمریکا و کشورهای غربی عضو برجام بسیار طولانی است. و ما هرگز خیانت آمریکایی ها در برجام را فراموش نخواهیم کرد.»

ما به غربی ها اعتماد نداریم

وی گفت: کشورهای غربی عضو برنامه جامع اقدام مشترک بارها در مذاکرات از وعده های خود تخطی کرده و قول داده اند اما برخلاف آنچه من نوشته و امضا کردم عمل کردند. در دوره ترامپ، آمریکا به طور کامل برجام را کنار گذاشت و این مسائل باعث می شود به غرب و به ویژه آمریکا بی اعتماد شویم.

یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: من نمی گویم به هیچ عنوان مذاکره نکنیم، اما آنچه می گویم این است که ما به مذاکره خوشبین نیستیم و باید به این شکل عمل کنیم. اشتباهات تلخ و بزرگ گذشته تکرار نمی شود.

وعده های آمریکا را بررسی کنید

رضایی خاطرنشان کرد: ظریف و تیم مذاکره‌کننده دولت روحانی در مذاکرات اشتباهات اساسی کردند و امیدواریم مذاکره‌کنندگان فعلی کشورمان به گونه‌ای عمل کنند که آن اشتباهات و مشکلات در مذاکرات تکرار نشود. اول از همه باید از آمریکایی ها ضمانت لازم را بگیریم و همه وعده های آنها را راستی آزمایی کنیم.

نماینده مردم دشستان در شورای اسلامی ادامه داد: اگر قرار است به تعهدات خود عمل کنیم قبل از هر کاری باید تعهدات آمریکایی ها در خصوص فروش نفت ایران و تسهیل مبادلات ارزی در کشورمان بررسی شود. بنابراین، ابتدا باید تمام تعهدات آمریکایی ها بررسی شود و سپس تعهدات ما انجام شود.

رضایی درباره راه حلی که با مذاکره بر اقتصاد کشورمان اثر نگذارد، گفت: مسئولان ما باید با برجام تشویق شوند و نظر ما این نباشد که آمریکایی ها برای حل مشکلات با ما ارتباط برقرار کنند. نه تنها در مقام بلکه در عمل هم باید اینقدر مسئولیت پذیر باشند و خوشبختانه دولت سیزدهم نشان داده است که در این مسیر حرکت می کند.

اقتصاد مقاومتی نسخه نجات کشور است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی شورای اسلامی گفت: باید سند اقتصاد مقاومتی را در عمل اجرا کنیم زیرا چاره دیگری برای نجات اقتصاد خود نداریم.

وی بیان کرد: حتی در صورت توافق راه حل حل مشکلات اساسی و جدی کشورمان دستیابی به اقتصاد مقاومتی است. برای تحقق اقتصاد مقاومتی فقط صحبت یا برگزاری نشستی با عنوان اقتصاد مقاومتی کافی نیست. سیاست های عمومی اقتصاد مقاومتی باید اجرا شود.

رضایی تاکید کرد: به عنوان مثال باید از خام فروشی جلوگیری شود که راه حل آن توسعه پتروشیمی و صنایع پایین دستی نفت است که می تواند تا 3 میلیون فرصت شغلی در کشور ما ایجاد کند. با این کار مشکل اقتصاد و اشتغال ما حل می شود و سایر بخش های اقتصاد مقاومتی نیز باید مورد توجه قرار گیرد که تلاش زیادی می طلبد.

نماینده مردم دشستان در شورای اسلامی گفت: خام فروشی ساده ترین راه برای اداره کشور است و نباید اینگونه باشد. توسعه صنعت پتروشیمی و نفت نیازمند کار و تلاش مجدانه است و باید برای حل مشکلات کشورمان مورد توجه قرار گیرد.

Giovanna Yu

گیک بیکن. ماون قهوه. ارتباط ظریف جذاب. متخصص مواد غذایی به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما