نمونه هایی از یک سیارک بالقوه خطرناک در راه رسیدن به زمین

محموله ای حاوی نمونه هایی از یک سیارک بالقوه خطرناک قرار است سال آینده در طی ماموریت Osiris-Rex ناسا به زمین برسد.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، فضاپیمای OSIRIS-REx برای آماده شدن برای بازگشت به زمین در سال آینده مسیر خود را تغییر داده است.

در 21 سپتامبر، فضاپیمای اوزیریس-رکس برای اصلاح مسیر خود، رانش های 30 ثانیه ای خود را پرتاب کرد. این اولین باری است که این فضاپیما حامل نمونه‌ای از سیارک بننو از زمانی که این سنگ فضایی را در 10 می 2021 ترک کرد، مسیر خود را تغییر می‌دهد.

سیارک ها از مواد باقی مانده از آغاز شکل گیری منظومه شمسی و سیارات آن ساخته شده اند. دانشمندان امیدوارند با مطالعه نمونه های غبار سیارک اوزیریس-رکس که در 24 سپتامبر 2023 (2 مهر 1402) به زمین می رسد، در مورد اجزای منظومه شمسی و اجزای حیات اطلاعات بیشتری کسب کنند.

این فضاپیما باید با سرعت دقیق و در جهت صحیح به زمین نزدیک شود تا کپسول حاوی نمونه جمع آوری شده از Bennu را به طور ایمن به جو سیاره ما برساند.

مایک مورو، معاون پروژه اوزیریس-رکس در پرواز فضایی گودارد ناسا، می‌گوید: «اگر کپسول حاوی نمونه بیش از حد کج شود، اتمسفر را ترک می‌کند و اگر زاویه خیلی پایین باشد، در جو خواهد بود». مرکز در مریلند، در بیانیه ای گفت. زمین در حال سوختن است

بنابراین، انجام چنین اصلاحاتی در طول سال آینده برای اطمینان از موفقیت این ماموریت هفت ساله، که از 8 سپتامبر 2016 آغاز شد و در 20 اکتبر 2020 به Bennu رسید، ضروری خواهد بود.

اگر Osiris-Rex در مسیر فعلی خود باقی بماند، در نهایت در فاصله حدود 2200 کیلومتری بر فراز زمین پرواز خواهد کرد، بنابراین در جولای 2023، فضاپیما یک سری مانورهای تصحیح مسیر را آغاز خواهد کرد.

دانیل وبین که بر مسیر و طراحی مانور فضاپیما نظارت دارد، می‌گوید در سال آینده، ما به تدریج مسیر اوزیریس-رکس را تنظیم خواهیم کرد تا فضاپیما را به زمین نزدیک‌تر کنیم. ما باید در لحظه عبور زمین، این فضاپیما را به مدار سیاره منتقل کنیم.

این فرآیند فضاپیما را به فاصله حدود 250 کیلومتری از سطح زمین می برد. این به اندازه کافی به کپسول حاوی نمونه‌های Bennu نزدیک است تا یک چتر نجات دقیق در محدوده آموزش و آزمایش نیروی هوایی یوتا در صحرای دریاچه نمک فرود آید.

در مرحله بعد، پرسنل ناسا محموله کاهش یافته را به یک آزمایشگاه مهندسی شده جدید در مرکز فضایی جانسون در هیوستون منتقل خواهند کرد. دانشمندان از تجهیزاتی مانند جعبه های دستکش، ابزارهای ویژه و ظروف نگهداری استفاده خواهند کرد که همگی به گونه ای طراحی شده اند که نمونه را آلوده نکنند و خلوص اولیه آن را تا حد امکان حفظ کنند.

نمونه‌های جمع‌آوری‌شده توسط اکسپدیشن نیز برای گروه‌هایی از دانشمندان در سراسر جهان ارسال می‌شود و نمونه بزرگی برای مطالعه نسل‌های آینده نگهداری می‌شود.

سیارک برنو

جعبه دستکش برای جلوگیری از آلودگی نمونه های فضایی استفاده می شود

با این حال، به دست آوردن تمام نتایج در مورد سیارک Bennu نیازی به انتظار برای ماموریت Osiris-Rex برای رسیدن به زمین ندارد.

این مأموریت داده هایی را ارائه کرده است که می تواند قبل از بازگشت فضاپیمای به زمین در سال آینده، اطلاعات بیشتری در مورد بننو به محققان بدهد.

در ماه جولای، دانشمندان اعلام کردند که داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط Osiris-Rex در سطح Bennu نشان می‌دهد که این سیارک به قدری شل است که به جای پرتاب رانش‌های خود برای دور شدن از سطح آن، سعی می‌کرد روی سیارک فرود بیاید. سطح آن

اوزیریس-رکس همچنین داده هایی را در اختیار ناسا قرار داد که به آنها کمک می کند تا مدار بالقوه خطرناک این جرم آسمانی را تا سال 2300 محاسبه کنند. می تواند پس از نزدیک شدن به زمین در سال 2135 به زمین برخورد کند.

کلی فست، مدیر برنامه رصد اجسام نزدیک به زمین ناسا در بیانیه ای در سال 2021 گفت: مأموریت دفاع سیاره ای ناسا در حال رصد سیارک ها و دنباله دارهایی است که می توانند به زمین نزدیک شوند و خطری برای سیاره ما ایجاد کنند.

وی افزود: این کار را با انجام بررسی های نجومی و ساخت مدل های مداری برای این اجرام انجام می دهیم. ماموریت Osiris-Rex فرصتی عالی برای بهبود و آزمایش این مدل‌ها فراهم کرد و به ما کمک کرد تا بهتر پیش‌بینی کنیم که Bennu زمانی که بیش از یک قرن دیگر به زمین نزدیک می‌شود کجا خواهد بود.

Aron Trujillo

نرد اینترنتی. ارتباط دوستانه مبشر قهوه. متخصص موسیقی بسیار متواضعانه. مدافع تلویزیون آماتور

تماس با ما