نوترون، موشک انداز بعدی، فالکون 9 – پرتابگر قابل استفاده مجدد برای رقابت با زومیت


پیتر بکپنجشنبه گذشته، مدیر عامل Rocket Lab جزئیات جدیدی در مورد برنامه های این شرکت برای ساخت موشک نوترونی جدید ارائه کرد. در یک ویدیوی جالب، بک دیدگاه خود را از RocketLab، بهترین راه برای ساخت موشک قابل استفاده مجدد که می تواند برای چندین دهه دوام بیاورد، به اشتراک می گذارد. به گفته وی، می توان از نوترون ها به عنوان موشک برای استقرار سامانه های ماهواره ای، ماهواره های در حال گردش و حتی فضاپیماهای بین سیاره ای استفاده کرد.

در مفهوم فعلی، نوترون نوترونی نسبتاً کوچک و چاق به نظر می‌رسد و بک می‌گوید که این شکل به گونه‌ای طراحی شده است که به جو زمین وارد شود و دوباره وارد جو زمین شود. هدف موشک لب استفاده از برد وسیعی از موشک ها برای افزایش اصطکاک جوی هنگام بازگشت به زمین است تا سوخت کمتری مورد نیاز باشد. این موشک از فیبر کربن ویژه برای استحکام و وزن سبک طراحی خواهد شد.

فاز اول نوترون دارای یک پایگاه فرود ثابت خواهد بود و موشک تنها در محل پرتاب فرود خواهد آمد نه در ساحل. بک می گوید که هزینه فرود در دریا به وضوح بسیار زیاد است و هدف نهایی موشک لب این است که توانایی پرتاب و رها کردن نوترون ها و فرود دوباره آنها را ظرف 24 ساعت به دست آورد.

فاز اول نوترون توسط هفت موتور موشک جدید به نام ارشمیدس با سوخت متان و اکسیژن مایع تامین می شود. بک می گوید که موشک لب به جای تلاش برای به حداکثر رساندن قدرت، بر روی تثبیت و استفاده مجدد از موتور ارشمیدس تمرکز خواهد کرد. این شرکت در ارشمیدس در حال ساخت است و قصد دارد در سال 2022 اجزای احتراق موتور را آزمایش کند. هدف اصلی استفاده مجدد از هر مرحله اول ده بار است.

بک در گفتگو با آرستنیکا اذعان داشت که برای دستیابی به این اهداف به سازه های سبک وزن نیاز است. او گفت: «اگر می‌توانستید تمام جرم را از ساختار خارج کنید، نیازی به تکانه‌های خاص و کارایی بیشتر موتور ندارید.

مرحله بالایی موشک نیز دارای ویژگی های خاصی است. مرحله دوم قابل استفاده مجدد نیست. در نتیجه وزن آن به کمترین حد ممکن می رسد و در مرحله اول معلق می شود. این مرحله فقط دارای موتورهای ارشمیدس است که برای مخازن خلاء و سوخت و محموله بهینه شده اند.

قاب بار در دو بخش جداگانه باز می شود، مرحله دوم باز می شود و سپس با مرحله اول قبل از فرود بسته می شود. طراحی محموله شبیه به فیلم جیمز باند “You Only Live Twice” است. اما بک این شباهت را کاملاً غیرمنتظره می بیند. انتظار می رود نوترون ها بتوانند هشت تن محموله را به مدار نزدیک زمین و 15 تن را در حالت یکبار مصرف به حالت قابل استفاده مجدد برسانند.

مقالات مرتبط:

به عنوان بخشی از این ویدئو، بک با برخورد با اجسام سخت و مقایسه استحکام کامپوزیت های کربنی با فولاد و آلومینیوم (دو گزینه محبوب برای ساختار موشکی که به ترتیب برای پرتابگرهای Starship و Falcon 9 SpaceX استفاده می شود) آسیب را نشان داد.

مانند تمام پیشرفت‌های موشکی، هیچ اطمینانی در مورد زمان تکمیل پروژه وجود ندارد، به خصوص با ویژگی‌های نوآورانه و بسیاری از پیشرفت‌های داخلی. اوایل امسال، بک گفت که نوترون ها تا سال 2024 به سکوی پرتاب خواهند رسید. اما در ارائه آنلاین اخیر خود، او به تاریخ عرضه اشاره ای نکرد.

بک در مصاحبه با AresTechnica گفت که طبق برنامه داخلی این شرکت، سال 2024 به عنوان سال پرواز آزمایشی تعیین شده است. با این حال، او نخواست تاریخ خاصی را برای پرتاب اعلام کند. بک همچنین از اعلام قیمت راه اندازی برای مشتریان نوترون خودداری کرد.

موشک انداز بعدی وارد بازار پرتابگرهای میان برد می شود و در آنجا با فالکون 9 که ظرفیت حمل آن تقریبا دو برابر شده و سابقه منحصر به فردی دارد، رقابت خواهد کرد. موشک پرتاب Trans-R که توسط Realty Space ساخته شده است، یکی دیگر از رقبای نوترون است. نیازی به گفتن نیست که این لانچر برای قابلیت استفاده مجدد کامل نیز طراحی شده است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم