نگاهی اجمالی به کارگاه ابریشم بافی در فلورانس

در گوشه‌ای آرام از سن فردیانو غیرمتعارف، پنهان در پشت دروازه‌ای آهنی قرن هجدهم که به کوچه‌ای پوشیده از ویستریا باز می‌شود، گنجینه فرهنگی فلورانسی قرار دارد: Antico Setificio Fiorentino یا کارخانه ابریشم عتیقه فلورانس که از آن زمان تاکنون منسوجات گرانبها تولید می‌کند. 1786.

ورود از در چوبی بزرگ و پریشان آتلیه به معنای گام برداشتن در زمان و بازبینی جذابیت و زیبایی دوران مجلل تر است.

در داخل، یک ماشین بافندگی چوبی و آهنی متعلق به قرن هجدهم و نوزدهم، برخی از آنها به ارتفاع بیش از 16 فوت، با ریتم وحشیانه با ده‌ها هزار نخ ابریشم درخشان، نخ‌های تار و پود بافته شده در پارچه‌های مجلل، با هدایت دستان ماهر تیمی از صنعتگران متخصص

از زمان مهاجرت به ایتالیا در سال 2003، من به طور فزاینده ای مجذوب صنعتگران با استعداد این کشور، کارگاه های جالب و کیفیت محصولات آنها شده ام، به ویژه در فلورانس، پایتخت توسکانی.

وقتی برای اولین بار در سال 2018 برای یک رویداد خاص از Antico Setificio Fiorentino بازدید کردم، مجذوب ماشین های بافندگی قدیمی غول پیکر و پارچه های نفیس آنها شدم. فهمیدم که تاریخ آنها با جامعه رنسانس مرتبط است.

حدود 200 طرح نساجی تاریخی در آرشیو این موسسه وجود دارد که از نسل‌های مختلف خانواده‌ها منتقل شده است. برخی از آنها نام ها و طرح های خانواده سلطنتی و اشراف ایتالیایی و اروپایی را دارند: لامپاهای شاهزاده خانم مری انگلستان. Brocatel Corsini، Guichiardini و Principe Pio Savoia; و دمشق دورایا، به نام چند.

بسیاری از این خانواده‌ها در دوران سلطنت خاندان مدیچی که در قرن پانزدهم به قدرت رسیدند، در فلورانس به کار نوغان‌سازی – نوغ‌کشی و تولید ابریشم- و ابریشم بافی می‌پرداختند.

ابریشم توسط مبلغان کاتولیک شاغل در چین در حدود سال 1100 به ایتالیا معرفی شد. هنر ابریشم بافی و نوغان‌سازی در قرن چهاردهم در توسکانی شکوفا شد. تولید اصلی در لوکا بود، اگرچه به زودی به فلورانس، ونیز و جنوا گسترش یافت.

در اوج تولید، حدود 8000 ماشین بافندگی در فلورانس مشغول به کار بود. امروزه تنها تعداد کمی از آنها باقی مانده است که هشت مورد از آنها در Antico Setificio Fiorentino در حال تولید هستند. (این هشت دستگاه بافندگی توسط خانواده های اشرافی در قرن هجدهم اهدا شده است.) در مجموع، آسیاب دارای 12 دستگاه بافندگی است که مدرن ترین ماشین های نیمه مکانیکی را شامل می شود.

در قلب کارخانه ابریشم دستگاهی به نام برچه وجود دارد که نخ های برچه را برای استفاده در ماشین بافندگی آماده می کند. این برچه که برای کار عمودی طراحی شده بود، در اوایل قرن نوزدهم، بر اساس نقشه های اصلی لئوناردو داوینچی در سال 1485 ساخته شد.

Fabrizio Meucci، تکنسین و بازسازی کننده در این کارگاه، گفت: “ما از آن همانطور که طراحی شده استفاده می کنیم – و پشتیبان دستی است.”

موچی افزود: «این کار فقط به زیبایی آن مربوط نمی شود.

تماشای ماشین جنگی لئوناردو در حال حرکت در حالی که می‌چرخد و رشته‌های تار را از یک ردیف غلتک‌های در حال چرخش روی درام که نخ‌های گرانبها را جمع می‌کنند، کاملاً تراز می‌کند، بسیار جذاب است. این نخ‌های تار سپس برای بافتن لوازم جانبی، روبان، سیم و بافتن استفاده می‌شوند – از اثاثه یا لوازم داخلی، اثاثه یا لوازم داخلی، ملحفه‌های تخت و حمام گرفته تا لباس‌های مد و لوازم جانبی استفاده می‌شود.

داریو جیاچتی یک صنعتگر 30 ساله است که در 10 سال گذشته در صنعت نساجی کار کرده است و اخیراً به تیم بافندگان Antico Setificio Fiorentino پیوسته است.

او گفت: “در مکانی مانند این چیزهای زیادی برای یادگیری و درک وجود دارد – حتی برای شخصی مانند من، با سطح تخصص من” و افزود که دیدن محصول نهایی که مواد اولیه را بررسی می کند جادویی است.

او با تشریح این فرآیند از ابتدا تا انتها – از الیاف ابریشم خالص گرفته تا مراحل رنگ‌آمیزی، سیم پیچی و نگهداری نخ‌ها، ایجاد شکل استوانه‌ای نخ، گفت: «شما واقعاً می‌توانید رشد پارچه را ببینید و دوباره زنده شود». سپس به ماسوره ها، نخ های تار و سپس در نهایت، در افق ظاهر می شود.

کل فرآیند زمان می برد، مخصوصاً بافت دستی بسیار کند است. برای تولید فقط 15 اینچ پارچه مانند دماس با طرح های پیچیده آن یک روز کامل طول می کشد.

پارچه‌های دیگر با نخ‌های ضخیم‌تر – مانند بروکاتل گویچیاردینی، که معمولاً برای اثاثه یا لوازم داخلی استفاده می‌شود – می‌توانند سریع‌تر تولید شوند، شاید تا شش یا هفت فوت در روز.

آقای Meucci، تکنسین، گفت که خارج از دیوارهای Antico Setificio Fiorentino، هنر تولید منسوجات دست ساز تا حد زیادی در حال محو شدن است. ساخت پارچه ابریشمی صنعتی با ماشین آلات مدرن سریعتر، آسانتر و ارزانتر است. اکثر تولید کنندگان نمی توانند هزینه را توجیه کنند.

اما برای آقای جیاچتی، بافنده، محصول نهایی بسیار فراتر از فرآیندهای فنی درگیر در ایجاد آن است. او به من گفت که وقتی می بافد، نه تنها وقتش را، بلکه به دل و علاقه اش هم طولانی می کند.

او گفت: «شما فقط پارچه نمی‌خرید. “شما هم تکه ای از قلب من را دریافت می کنید.”

وی افزود: این تفاوت واقعی بین منسوجات صنعتی و صنعتی است.

سوزان رایت او یک عکاس استرالیایی است که در ایتالیا زندگی می کند و از سال 2003 در آنجا زندگی می کند. می توانید کارهای او را دنبال کنید. اینستاگرام.

Jamiya Calhoun

دوستدار فرهنگ پاپ به طرز خشمگینانه ای فروتن. نینجاهای شبکه های اجتماعی بی عذرخواهی طرفدار الکل دردسر ساز.

تماس با ما