نگرانی از مرگ زن ایرانی پس از دستگیری حجاب نامناسبش

مهسا امینی یک هفته پیش توسط «پلیس اخلاق» ایران در تهران بازداشت شد. این جوان 22 ساله که نام کردی او جینا است، اندکی پس از سقوط در بازداشتگاه به کما رفت و سه روز بعد رسماً بر اثر سکته قلبی درگذشت.

راوینا شمداسانی، سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل در ژنو گفت که نگرانی عمیق از واکنش خشونت آمیز نیروهای امنیتی ایران به اعتراضات ناشی از مرگ خانم امینی.

هزاران نفر اعتراض می کنند

وی خاطرنشان کرد: هزاران نفر در تعدادی از شهرهای کشور از جمله در تهران، اصفهان، کرج، مشهد، رشت، سقیس و سنندج در اعتراض به مرگ خانم امینی به خیابان‌ها آمده‌اند.

«نیروهای امنیتی دارند او با گلوله جنگی، اسلحه گلوله و گاز اشک آور پاسخ داداو به خبرنگاران گفت که حداقل دو نفر کشته، تعداد زیادی زخمی و چندین نفر دیگر دستگیر شدند.

خانم شمداسانی همچنین به قانون تصویب شده در ایران اشاره کرد که به پلیس اجازه می‌دهد به زنان در خودروهایشان پیامک ارسال کند و از آن‌ها می‌خواهد هنگام رانندگی روسری خود را از سر برندارند.

قوانین حجاب نباید وجود داشته باشد

“خط اصلی این است که این قوانین نباید وجود داشته باشد و زنان نباید به خاطر لباسی که می پوشند مجازات شونداو گفت.

زنانی که از قوانین حجاب اجباری سرپیچی می کنند، نباید مورد آزار و اذیت قرار گیرند، نباید مورد خشونت قرار گیرند و باید رسیدگی عادلانه صورت گیرد.»

بررسی سریع و بی طرفانه مورد نیاز است

خانم ناشف گفت: «مرگ دلخراش این جوان ۲۲ ساله و اتهامات شکنجه و بدرفتاری، این موضوع باید مورد بررسی سریع، بی طرفانه و مؤثر توسط یک مقام مستقل مستقل باشداین به ویژه تضمین می کند که خانواده او به عدالت و حقیقت دسترسی دارند.”

سرپرست حقوق بشر همچنین استفاده گزارش شده از زور غیرضروری یا نامتناسب علیه معترضان معترض به مرگ یک زن کرد در داخل بازداشتگاه وزرا را محکوم کرد و از ایران – یکی از کشورهای عضو میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی – خواست تا احترام به حق اعمال آزادی بیان، تجمع و انجمن به صورت مسالمت آمیز.

خانم الناشف همچنین نگرانی‌های قبلی آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد درباره سرکوب مداوم زنان مدافع حقوق بشر را که به حجاب اجباری اعتراض دارند، تکرار کرد.

Kellen Odom

مدافع رسانه های اجتماعی گیک غذا. کاوشگر. علاقه مندان به تلویزیون پیشگام بیکن افراطی. کل نینجا اینترنت. تنظیم کننده.

تماس با ما