نیکاراگوئه: کارشناسان حقوق بسته شدن بیش از 700 گروه جامعه مدنی را محکوم می کنند

هیئت 16 کارشناس سازمان ملل متحد دوشنبه گذشته در نامه ای به دولت نیکاراگوئه تاکید کرد که این اقدام “نشان دهنده الگوی روشنی از سرکوب فضای مدنی است”.

کارشناسان سازمان ملل بیانیه کمیساریای عالی حقوق بشر در اوایل سال جاری در مورد سرکوب را تکرار کردند.

آنها از میزان تعطیلی مجلس ملی به درخواست دولت ابراز شگفتی کردند – بیش از 700 تعطیلی و 487 مورد فقط در ماه گذشته رخ داد.

سوء استفاده از قانون مبارزه با تروریسم و ​​پولشویی – کارشناسان سازمان ملل

قوانین خمشی

اگرچه از زمان شروع اعتراضات سیاسی علیه دولت رئیس جمهور دانیل اورتگا در سال 2018، فضا برای فعالیت سازمان های غیردولتی کاهش یافته است، اجرای اخیر قانون 2020 در مورد عوامل خارجی و قانون 2022 در مورد تنظیم و نظارت بر سازمان های غیرانتفاعی (NPOs) ) خاموشی ها را تسریع کرده است.

قبل از اجرایی شدن قانون سازمان های غیرانتفاعی در ماه مه، کارشناسان در کنار نگرانی های خود تحلیل های حقوقی ارائه کردند.

به طور خاص، قانون رویه‌های اداری و ثبتی پیچیده، افشای داده‌های ذینفعان را تحمیل می‌کند و بودجه خارجی را به میزان قابل توجهی محدود می‌کند.

کارشناسان تاکنون پاسخی به نگرانی های خود دریافت نکرده اند.

“متاسفم که دوباره دیدم، سوء استفاده از قانون مبارزه با تروریسم و ​​پولشویی محدود کردن غیرضروری و نامتناسب فعالیت‌های جامعه مدنی و آزادی‌های اساسی» که یک روند جهانی را برجسته می‌کند.

حقوق خرد کردن

آنها تاکید کردند که تعطیلی ها نه تنها بر سازمان های حقوق بشری، از جمله سازمان هایی که برای حقوق زنان و بومیان کار می کنند، بلکه بر سازمان هایی که ارزش های دموکراتیک را ترویج می کنند و به تأثیرات منفی تغییرات آب و هوا رسیدگی می کنند، متاثر می شود.

این اقدام همچنین بر انجمن‌هایی که کمک‌های بشردوستانه، خدمات پزشکی، مؤسسات آموزشی، فرهنگی، هنری و مذهبی ارائه می‌کنند، تأثیر گذاشت.

کارشناسان می‌گویند: «این وضعیت پیامدهای مخرب‌تری برای افراد و گروه‌های حاشیه‌نشینی که برای بقای خود به این خدمات وابسته هستند، مانند جوامع روستایی و بومی، کودکان و جوانان، زنان، مهاجران و پناهجویان خواهد داشت».

فعالان بیرون رانده شدند

کارشناسان سازمان ملل نسبت به تأثیر بازدارنده این بسته‌ها بر جامعه مدنی ابراز نگرانی کردند و خاطرنشان کردند که صدها فعال از ترس انتقام‌جویی از کشور فرار کرده و به کشورهای همسایه پناهنده شده‌اند.

ما از دولت می خواهیم که از تعطیلی بیشتر خودداری کند و فوراً این محدودیت های شدید را لغو کند کارشناسان گفتند در مورد انجمن ها.

«یک فضای مدنی و سیاسی مؤثر، تثبیت شده و متنوع، کلید هر کشور دموکراتیک است.»

گزارشگران ویژه و کارشناسان مستقل توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل مستقر در ژنو برای بررسی و گزارش در مورد یک موضوع خاص حقوق بشر یا وضعیت دولتی منصوب می شوند. مناصب تشریفاتی هستند و کارشناسان برای کارشان پولی دریافت نمی کنند.

Charlie Ray

نرد سفر. علاقه مند به موسیقی. بشارت دهنده توییتر. متعصب بیکن کاوشگر Wannabe. دانشجو. گیک وب دوستانه. تمرین کننده آبجو آماتور. ارتباط دهنده.

تماس با ما