هائیتی: بحران سوخت نیازمند ایجاد کریدور بشردوستانه در میان وبا است

ایستگاه فارو، واقع در پورتو پرنس، پایتخت، نقطه اصلی ورود سوخت به کشور است، اما ورودی آن توسط گروه‌های تبهکار از اواسط سپتامبر بسته شده است.

اولریکا ریچاردسون، معاون نماینده ویژه سازمان ملل در کشور و هماهنگ کننده امور بشردوستانه، گفت که این وضعیت منجر به کمبود سوخت شده است که بسیاری از بیمارستان ها و مراکز بهداشتی را مجبور به تعطیلی کرده و توزیع آب را تحت تاثیر قرار داده است.

از موارد بیشتر بترسید

ما خواستار ایجاد یک کریدور بشردوستانه برای انتقال سوخت به شهر و سایر نقاط کشور شده ایم تا بتوانیم از پاسخگویی خود اطمینان حاصل کنیم. بدون سوخت، آب تمیزی وجود ندارد. سخنگوی پایتخت گفت: “بدون آب سالم موارد بیشتری وجود خواهد داشت و مهار این شیوع بسیار دشوار است.”

از زمانی که مقامات هائیتی دو مورد مثبت وبا را در روز یکشنبه تایید کردند، 11 مورد، هفت مورد مرگ و حدود 111 مورد مشکوک وجود داشته است، اگرچه این تعداد می تواند بیشتر باشد.

خانم ریچاردسون نگران است که با توجه به شرایط فعلی، “افزایش گسترده، اگر نه انفجاری، در موارد وبا” وجود داشته باشد.

او به خبرنگاران در مقر سازمان ملل در نیویورک گفت: «متاسفانه می توان گفت که شاید شرایط برای یک طوفان کامل فراهم بود.

زندگی روزمره تحت تأثیر قرار می گیرد

ناامنی فزاینده در هائیتی در ماه‌های اخیر زندگی شهروندان عادی را که با محدودیت‌های رفت و آمد، غارت، خشونت جنسی و سایر وحشت‌ها مواجه هستند، تحت تأثیر قرار داده است.

به دلیل بحران در جایگاه، مردم پایتخت به خرید سوخت از بازار سیاه با قیمت های گزاف روی آوردند.

خانم ریچاردسون گفت: «بهداشت و مراقبت های بهداشتی واقعاً به شدت تحت تأثیر قرار گرفته است. ماه‌هاست که زباله‌ها را به دلیل وضعیت خشونت‌آمیز و خشونت در خیابان‌های ناشی از گروه‌های مسلح و همچنین به دلیل کمبود سوخت جمع‌آوری نکرده‌ایم.»

محافظت و ذخیره کنید

وضعیت وخیم بشردوستانه نیاز به اقدام برای محافظت و نجات جان افراد را برجسته کرده است.

طی سه ماه آینده، تقریباً 30000 زن باردار و عملاً همین تعداد نوزاد در معرض خطر عدم دریافت هیچ گونه مراقبت بهداشتی قرار دارند. علاوه بر این، تخمین زده می شود که حدود 9965 عارضه مامایی بدون درمان باقی می مانند.

میلیون ها کودک از تحصیل محروم هستند زیرا نمی توانند به مدرسه بروند. تنها در ماه گذشته نزدیک به 30 مدرسه غارت یا مورد حمله قرار گرفته است.

علاوه بر این، 45 درصد از جمعیت، یا 4.5 میلیون نفر، از گرسنگی رنج می برند، در حالی که حدود 7000 قربانی خشونت جنسی را می توان بدون درمان رها کرد.

مبارزه با شیوع

شورای امنیت سازمان ملل در اواخر ماه جاری نشستی را درباره وضعیت امنیتی هائیتی برگزار خواهد کرد. در همین حال، کل سیستم سازمان ملل متحد در این کشور به مقابله با شیوع وبا کمک می کند.

دفتر امور بشردوستانه سازمان ملل متحد، OCHA، در حال هماهنگی است و سایر آژانس های سازمان ملل متحد در کنار شرکای محلی و بین المللی به تلاش جمعی می پیوندند.

خانم ریچاردسون گفت تا کنون، آنها داروها و تجهیزات ضروری را توزیع کرده اند، مراکز درمانی وبا را راه اندازی کرده اند و ظرفیت ضد عفونی را افزایش داده اند، و همچنین از “برخی از احتمالات نادر دسترسی واقعی به آب و اقدامات بهداشتی” حمایت کرده اند.

ما کار زیادی در پیش داریم

اطلاع رسانی جامعه مهم بود. امروزه، یک میلیون هائیتی اکنون متون روزانه دریافت می کنند که در آن اقداماتی برای محافظت از خود ارائه می شود، که با توزیع اعلامیه خانه به خانه تکمیل می شود.

سازمان بهداشت پان آمریکن (PAHO) همچنین با همتایان خود از وزارتخانه های بهداشت و ارتباطات همکاری می کند تا فوراً به “روندهای هشدار دهنده” در مورد اطلاعات نادرست منتشر شده رسیدگی کند.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) علاوه بر خدمت به عنوان آژانس اصلی آب، فاضلاب و بهداشت (WASH) در حال تلاش برای تحویل واکسن های وبا به هائیتی است.

خانم ریچاردسون به خبرنگاران گفت: «ما تیم‌های خود را در زمین، علی‌رغم وضعیت بسیار دشوار امنیتی و کمبود سوخت، تقویت خواهیم کرد». منابع موجود خود را تا جایی که ممکن است مرتب می کنیم و سپس به وضوح می بینیم که آیا به حمایت مالی نیاز داریم یا خیر. اما کارهای زیادی وجود دارد که باید انجام شود.

Jamiya Calhoun

دوستدار فرهنگ پاپ به طرز خشمگینانه ای فروتن. نینجاهای شبکه های اجتماعی بی عذرخواهی طرفدار الکل دردسر ساز.

تماس با ما