هائیتی: سازمان ملل در مورد تشدید خشونت های گروهی در سراسر پورتو پرنس زنگ خطر را به صدا درآورده است.

این هشدار تنها چند ساعت پس از آن صادر می‌شود که کارکنان سازمان ملل اعلام کردند که آماده ارائه هرگونه کمک ممکن به جوامعی هستند که در آتش متقابل خشونت‌های گروهی گرفتار شده‌اند، به محض اینکه بتوانند با خیال راحت به افراد آسیب‌دیده دسترسی پیدا کنند.

اخیراً درگیری بین باندهای رقیب در این کشور شدت گرفته است منطقه Cité Soleil پایتخت، منجر به مرگ 99 نفر با 135 مجروح بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد (OCHA) در هائیتی.

شامگاه جمعه، شورای امنیت به عملیات سازمان ملل متحد در این کشور جزیره‌ای بحران زده کارائیب کمک کرد. تمدید مأموریت دفتر یکپارچه سازمان ملل متحد در هائیتی برای یک سال دیگر، از طریق قطعنامه 2645.

تقویت نظارت بر حقوق

جرمی لارنس، سخنگوی دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر، از مقامات هائیتی خواست تا اطمینان حاصل کنند که از حقوق اساسی محافظت می شود، «و آنها را در خط مقدم و مرکز واکنش خود به بحران قرار دهند. مبارزه با مصونیت از مجازات و خشونت جنسی، همراه با تقویت نظارت بر حقوق بشر و گزارش دهی، باید در اولویت باقی بماند“، او گفت.

“ما تا کنون اعتماد کرده ایم، از از ژانویه تا پایان ژوئن، 934 کشته، 684 مجروح و 680 آدم ربایی در سراسر پایتخت در طول پنج روز، از 8 تا 12 ژوئیه، حداقل 234 نفر دیگر در خشونت های گروهی در منطقه Cité Soleil این شهر کشته یا زخمی شدند.

اکثر قربانیان مستقیماً در باندها دخالت نداشتند و مستقیماً توسط اعضای باند هدف قرار گرفتند. ما همچنین گزارش‌های جدیدی از خشونت جنسی دریافت کردیم.»

OHCHR از اعضای باندها و کسانی که از خشونت حمایت می کنند می خواهد که فوراً فعالیت های خود را که بر بسیاری از آسیب پذیرترین شهروندانی که در فقر شدید زندگی می کنند تأثیر می گذارد، متوقف کنند.

باندهای مسلح به طور فزاینده ای پیچیده می شوند آقای لارنس گفت: “در تجارت آنها، او حملات همزمان، هماهنگ و سازماندهی شده را در مناطق مختلف انجام داد.” حق حیات بر اساس قوانین بین‌المللی حقوق بشر بالاترین حق است و دولت موظف است از این حق از جمله در برابر تهدید افراد و نهادها محافظت کند.

محرومیت از غذا و آب

برخی از باندها برای کنترل جمعیت محلی به تاکتیک‌های افراطی متوسل می‌شوند، مانند محروم کردن آنها از دسترسی به آب آشامیدنی و غذا. این به سادگی سوءتغذیه را تشدید کرده است.


خشونت گروهی در پورتو پرنس، هائیتی، بزرگسالان و کودکان را به طور یکسان ترسانده است.

خشونت همچنین کمبود سوخت را تشدید کرده است، زیرا انبار اصلی سوخت در Cité Soleil واقع شده است و هزینه های حمل و نقل به شدت افزایش یافته است.

OHCHR گفت که وضعیت ناامید کننده اجتماعی و اقتصادی، همراه با بن بست سیاسی، ماه هاست که جرقه اعتراضات خیابانی را برانگیخته است و وضعیت امنیتی را بیشتر بدتر کرده است و بسیاری از ساکنان و مشاغل خانه های خود را از ترس بسته اند.

دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر از تمدید مأموریت بانک ملی بحرین استقبال کرد.که واکنش جمعی بین المللی را تقویت خواهد کرد به بحران آشکار حقوق بشر در کشور و کمک به جریان کمک‌های بشردوستانه.»

رنج روزانه

بر اساس گزارش دفتر هماهنگی امور بشردوستانه در کمتر از یک هفته، حداقل ۲۵۰۰ نفر به دلیل درگیری مجبور به ترک خانه های خود شده اند. 20 نفر ناپدید شده اند. هر روز با ادامه جنگ، افراد بیشتری متضرر شده و مجبور به فرار خواهند شداین آژانس در یک بیانیه مطبوعاتی در روز جمعه گفت که آنها اغلب جان خود را به خطر می اندازند.

Cité Soleil با جمعیتی در حدود 300000 نفر یکی از فقیرترین محله های پایتخت هائیتی است که باندها در چند سال گذشته نفوذ بیشتری در آن به دست آورده اند.

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه گفت که «الف درصد زیادی از جمعیت در سیته سولیل به دام افتاده اند همانطور که باندها تلاش می کنند نفوذ خود را اعمال کنند، و افزود که “مردم در برخی مناطق از 8 ژوئیه غذا یا آب ندارند” و از هر پنج کودک یک کودک از سوء تغذیه حاد رنج می برد “به میزان بسیار بالاتر از آستانه اضطراری”.

اولریکا ریچاردسون، هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل، مسئول ارشد بشردوستانه این سازمان در هائیتی، گفت: «با توجه به اینکه مردم هنوز در سیته سولیل رنج می‌برند، ناامنی مانع از ورود آژانس‌های بشردوستانه به این منطقه می‌شود.

سازمان ملل متحد آماده است تا به کودکان، زنان و مردان زیادی که در آتش متقابل خشونت گروهی گرفتار شده‌اند، به محض اینکه شرکای بشردوستانه بتوانند به مناطق آسیب‌دیده برسند، کمک کند.»


مردمی که به دلیل خشونت گروهی در پورتو پرنس، هائیتی آواره شده اند، از حمایت سازمان ملل برخوردار هستند.  (یک فایل)

© IOM هائیتی / مونیکا شیراک

مردمی که به دلیل خشونت گروهی در پورتو پرنس، هائیتی آواره شده اند، از حمایت سازمان ملل برخوردار هستند. (یک فایل)

Kelvin Ashley

حل کننده مشکل متعصب سفر مادام العمر. بت نوجوان آینده. علاقه مندان به اینترنت آماتور.

تماس با ما