هالی جیمز وب را تهدید می کند

طی دو سال آینده، تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST) از میان گرد و غبار و زباله های به جا مانده از دنباله دار هالی در منظومه شمسی عبور خواهد کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از فوربس، در حال حاضر دانشمندان در حال کار بر روی راه حل هایی برای کاهش زباله های فضایی هستند تا از تکرار اتفاقی که در می 2022 رخ داد جلوگیری کنند.در جریان این رویداد تلسکوپ فضایی جیمز وب 10 میلیارد دلاری توسط یک شهاب سنگ کوچک آسیب دید.

با این حال، جای نگرانی نیست زیرا دنباله دار هالی با تلسکوپ جیمز وب برخورد نخواهد کرد.

اگرچه فاصله دنباله دار هالی 15 کیلومتر در 8 کیلومتر است، اما هر 75 سال یا بیشتر به دور خورشید می چرخد. بنابراین انتظار نمی رود دنباله دار هالی تا سال 2061 به منظومه شمسی بازگردد و از نزدیک زمین عبور کند.

جیمز وب احتمالا تا آن زمان رفته است. اگرچه امید می رود که این رصدخانه فضایی برتر تا اوایل دهه 1940 به بهره برداری برسد.

دنباله دارها از غبار، سنگ و یخ تشکیل شده اند. بنابراین هنگامی که به خورشید نزدیک می شوند، مواد را ذوب کرده و بیرون می آورند. دنباله دارها در مسیر ورود و خروج از منظومه شمسی، قبل و بعد از چرخش به دور خورشید، زباله هایی به اندازه دانه های شن بر جای می گذارند.

مهندسان جیمز وب انتظار دارند هر ماه یک برخورد شهاب‌سنگ داشته باشد، اما با حرکت تلسکوپ در امتداد جریان شهاب‌سنگ، این میزان می‌تواند بسیار بیشتر باشد.

به گفته ناسا، مهندسان جیمز وب اکنون در حال محاسبه احتمال بارش شهابی هستند. این می تواند به معنای مانوری برای جیمز وب باشد تا از ذرات ورودی دور شود و در نتیجه از برخورد آنها با آینه های تلسکوپ جلوگیری کند. این به معنای صرف زمان کمتری برای بررسی جهت حرکت مداری است.

این پیش بینی ممکن است در ماه می 2023 و در می 2024، زمانی که جیمز وب در امتداد جریان هیلی حرکت می کند، به واقعیت تبدیل شود.

جریان دنباله دار هالی عامل اصلی دو بارش شهابی معروف بر روی زمین است. بارش شهابی Eta Aquarids در ماه مه و بارش شهابی تایتانیک در اکتبر. هر دوش حدود 20 دنباله دار در ساعت تولید می کند. این ستاره ها ذرات ریز غباری هستند که به جو زمین برخورد می کنند و سپس انرژی را به شکل نور آزاد می کنند.

آینه اصلی 6.5 متری جیمز وب از 18 بریلیم و شش ضلعی طلا ساخته شده است و به طور کامل در معرض فضای عمیق قرار دارد. یک بخش از آینه به نام “C3” بین 23 تا 25 می 2022 مورد اصابت ریزشهاب سنگ ها قرار گرفت. این حادثه باعث آسیب دائمی و جبران ناپذیر شد. اگرچه امید می رود این موضوع بر کیفیت تصویر جیمز وب تاثیری نداشته باشد. آینه اصلی آن نیز به چهار شهاب کوچک برخورد کرد. اگرچه همه آنها در محدوده مورد انتظار بودند.

برخورد با ریزشهاب‌سنگ‌ها جنبه اجتناب‌ناپذیر عملیات فضایی است، اما مهندسان جیمز وب اکنون در حال ارزیابی مجدد میزان برخورد با آینه اولیه و اقداماتی که می‌توان در مورد آن انجام داد، هستند.

جیمز وب به دور نقطه لاگرانژ 2 (L2) می چرخد ​​که حدود 1.6 میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد.

دنباله دار هالی آخرین بار در سال 1986 در منظومه شمسی دیده شد و سال آینده قبل از حرکت به سمت خورشید در دورترین نقطه از زمین خواهد بود. این دنباله دار در حال حاضر حدود 35 برابر فاصله خورشید تا زمین است که تقریباً معادل فاصله زمین تا پلوتون است. دنباله دار هالی در حال حاضر در صورت فلکی هیدرا و نزدیک به ستاره درخشان Procyon در صورت فلکی Canis Minor قرار دارد.

هالی تنها دنباله‌داری است که با چشم غیرمسلح شناخته شده است و می‌تواند دو بار در طول عمر ظاهر شود. این دنباله دار از 240 قبل از میلاد هر 75 سال یکبار رصد شده است. اگرچه تنها در سال 1705، ستاره شناس انگلیسی “ادموند هالی” متوجه شد که این جسم درخشان به آسمان شب باز می گردد. ادموند هالی 16 سال قبل از ظهور دنباله دار در سال 1758 مرد، دقیقا همان چیزی است که او پیش بینی کرده بود.

Tiana Fitzpatrick

دوست حیوانات در همه جا. متخصص موسیقی برنده جایزه. کافه قهوه. ارتباط دهنده. کاوشگر. متعصب الکل

Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانخبربهترین مشاور کنکوردانشگاهGuide to buying household appliancesdigital currency channeldigital currency tutorialبهترین سالن زیبایی اصفهان
تماس با ما