هجوم مارهای سمی به سواحل چالوس و نوشهر

عکس ها و فیلم های اخیر فضای مجازی حاکی از وجود حلقه های متعدد مارهای سمی در برخی نقاط سواحل چالوس و نوشهر است که مسئولان ذی صلاح سیل اخیر را دلیل انتقال این خزندگان به این منطقه می دانند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، این موجودات مهیب و خطرناک در مناطق ساحلی دژمان، حشیرود، امامرود، رادیو دریا در چالوس، پل مشالک، سیترا و خیرود مشاهده شدند.

سیل خانمان برنداز بامداد جمعه هفتم ماه جاری بر اثر بارندگی شدید و طغیان رودخانه ها به ویژه رودخانه چالوس در بالادست مناطق کوهستانی مرزن آباد چالوس رخ داد.

بر اساس مشاهدات عینی، حجم آب و شدت طغیان رودخانه علاوه بر گل و لای، چنین بود. صخره‌های چند تنی همچنان تعداد زیادی تنه درخت و برگ‌های شکسته را به مناطق زیرین می‌آورد، به‌طوری که این حادثه علاوه بر تلاطم دریای خزر، ساحل این منطقه را مملو از انبوهی کرد. مقدار سیاهههای مربوط و سایر نتایج سیل

نماینده تیم امداد و نجات در غرب مازندران امروز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری ایران (ایرنا) افزود: بر اساس گزارش های امدادگران در چالوس و نوشهر و گردشگران شاهد هجوم مارهای سمی هستیم. در سواحل چالوس و نوشهر پس از سیل اخیر در چالوس و نوشهر. لشکر مرزن آباد چالوس.

حاج کیمایی راد ادامه داد: با هوشیاری امدادگران و مسافران هیچ موردی از مارگزیدگی در این دو شهرستان گزارش نشده است.

وی از مردم خواست از شنا در سواحل و رودخانه های چالوس و نوشهر برای در امان ماندن از خطرات مارگزیدگی خودداری کنند.

سرپرست تیم امداد و نجات چالوس نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از حضور در مناطق مختلف ساحلی این شهرستان از جمله جاده امام خبر داد. برخی از اهالی و مسافران از وجود مارهای سمی در حشیرود، داغمان و رادیو دریا خبر داده اند.

حمید شهیدی افزود: یک مورد مشکوک مارگزیدگی به یک شهروند افغانستانی در یکی از مناطق ساحلی گزارش شد.

وی با بیان اینکه این مشکلات به جمعیت هلال احمر و شبکه بهداشت و درمان شهرستان اطلاع رسانی شد، گفت: در حال حاضر به دلیل ایام تاسوعا و عاشورای حسینی سواحل تعطیل است اما به مسافران دریا دوست توصیه می شود در ساحل شنا نکنند. آب در این دوره از این منطقه اجتناب کنید.

رئیس حفاظت محیط زیست چالوس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران گفت: هر سیل علاوه بر تخریب طبیعت و آسیب رساندن به زیرساخت ها و اموال مردم، تلفاتی از جمله آبزیان و خزندگان را نیز به همراه دارد.

علی اصغر مطهری افزود: در سیل سال 90 در کلاردشت طبق بررسی های انجام شده شاهد تعداد زیادی خزندگان از جمله مارهای سمی در حاشیه رودخانه ها و سواحل دریای خزر در منطقه چالوس بودیم.

این مسئول با اشاره به اینکه این خزندگان در خشکی زندگی می کنند، به مسافران و ساکنان منطقه توصیه کرد از گذراندن اوقات فراغت خود در مناطق ساحلی و یا شنا در آب های محدوده جغرافیایی این شهرستان خودداری کنند.

شهرستان های نوشهیر و چالوس به طول حدود 70 کیلومتر به طول 480 کیلومتر از منطقه ساحلی مازندران که 48 کیلومتر آن جزء منطقه جغرافیایی نوشهیر و بقیه مربوط به منطقه شهرستان چالوس است.

Kelvin Ashley

حل کننده مشکل متعصب سفر مادام العمر. بت نوجوان آینده. علاقه مندان به اینترنت آماتور.

تماس با ما