هدف سازمان محیط زیست حفاظت از یوزپلنگ در زیستگاه آن است

رئیس دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: هدف این سازمان حفاظت از پلنگ آسیایی در محیط طبیعی آن است و از این رو بر حفظ و افزایش طعمه در زیستگاه تمرکز دارد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، غلامرضا ابدالی در نشست خبری افزود: این سازمان برای حفاظت از گونه های جانوری از جمله یوزپلنگ معتقد است که این روند باید در طبیعت انجام شود و این روش باعث افزایش تعداد آنها می شود.

وی درباره پرورش یوزپلنگ در اسارت گفت: با توجه به تعداد کم یوزپلنگ ها که مجبور بودیم آنها را در اسارت نگهداری کنیم، آزمایش نسبتا موفقی بود اما قطعا با این تجربه می توان آمادگی بیشتری برای مراحل بعدی بارداری و تولد یوزپلنگ داشت. در اسارت در سال های آینده روند افزایشی در این گونه ارزشمند را ببینیم.

العبدلی درباره وضعیت ببر در کشور اضافه کرد: البته وضعیت جمعیتی پلنگ بهتر از پلنگ است اما متاسفانه طعمه این گونه رو به کاهش و رو به وخامت است که باید با برنامه ریزی های اساسی بر افزایش آن افزوده شود. . در زیستگاه ها به منظور دستیابی به حفاظت پایدار از گونه.

وی تاکید کرد: هدف اصلی گونه های حیات وحش حفاظت از گونه ها در زیستگاه بومی خود است و برای این منظور باید بتوانیم زیستگاه را از عوامل تخریب طبیعی و انسانی محافظت کنیم.

العبدلی درباره برنامه های دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست گفت: حفاظت از گونه های جانوری در معرض خطر انقراض برای 21 گونه آغاز شده است، امسال این برنامه برای ده گونه جانوری تدوین شده است اما برنامه عملیاتی برای 5 گونه است. گونه اجرا شده است. وارد فاز اجرا شد.

وی افزود: موضوع سرشماری در حیات وحش بسیار مهم است. باید مشخصه، پتانسیل، ظرفیت، حداقل جمعیت، کمیت پرورش، قابلیت ها و محدودیت های زیستگاه را بدانیم، سپس بر اساس این موارد برنامه ریزی کنیم، سرشماری استاندارد پستانداران سالی دو بار انجام شود، همچنین برای پرندگان آبزی و غیرآبزی. زیستگاه های قرقاول و خزندگان، ما در هر سرشماری سرشماری انجام می دهیم و بر اساس سرشماری ها، سیاست ها و استراتژی های مربوطه را دنبال می کنیم.

وی به وضعیت میش اشاره کرد و گفت: جمعیت میش کم است و زیستگاه محدودی دارد، زیستگاه فعلی آن در بوکان آذربایجان غربی است که باید به طور مستمر پایش و حفاظت شود.

رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به گونه گورخر آسیایی و گوزن زرد ایرانی افزود: در حال معرفی، شناسایی، پرورش و تنظیم این گونه ها در شرایط تکثیر در اسارت هستیم.

و درباره بیماری های حیات وحش گفت: برای پیشگیری و مقابله با این بیماری ها بودجه خوبی داریم و اقداماتی انجام شده است.

ابدالی محیط زیست را موضوعی فرابخشی دانست و گفت: بر اساس اصل 50 قانون اساسی و ابلاغیه مقام معظم رهبری در خصوص سایر نهادها مانند وزارت نیرو، وزارت نفت و وزارت راه و شهرسازی. توسعه و غیره، فعالیت همه این مؤسسات بر محیط زیست تأثیر دارد.

وی درباره وضعیت توله خرس سیاه زخمی شده در اصفهان گفت: اصفهان محل زندگی توله خرس سیاه نیست، این توله نابالغ بود و با دیدن آن به شدت مجروح شد و همکارانش در استان اصفهان با او برخورد بسیار خوبی کردند و او را به بیمارستان منتقل کردند. وضعیت خوب اولویت اول ما درمان توله خرس سیاه در استان هایی بود که زیستگاه اصلی آن است اما زیرساخت های لازم در استان های کرمان، سیستان و بلوچستان وجود ندارد و ترجیح می دهیم این توله خرس سیاه را به مرکز بردسان منتقل کنیم. . در نیمه اول شهریور ماه در حال آماده سازی سایت در بردسان برای پذیرش این خرس کوچولو هستیم.

العبدلی افزود: سازمان حفاظت محیط زیست به دلیل تجهیزات مدرنی که در اختیار دارد، حساسیت بیشتری نسبت به سلامت، آینده، پایداری و بقای خرس سیاه و با تمرکز نسبت به معاونت تنوع طبیعی و تنوع زیستی در سازمان محیط زیست دارد. خرس سیاه دارد. مقررات و امکان کنترل بیشتر بر شرایط، این توله خرس را به پردیس منتقل خواهیم کرد.

Nylah Rasmussen

قادر به تایپ با دستکش بوکس نیست. گیک الکل. دانشجوی بی عذرخواهی ایجاد کننده. کاوشگر بسیار جذاب تلویزیون نینجا. علاقه مند به وب معمولی معتاد آبجو

تماس با ما