هرج و مرج 24 ساعته در عراق در مورد اینکه چه کسی کشور را کنترل می کند چه می گوید؟

مقتدی صدر، روحانی آتشینی که هم ایران و هم آمریکا را مخالفان خود می داند، روز دوشنبه به دلیل ناامیدی از مانورهای مخالفانش علیه خود از سیاست کناره گیری کرد. این اقدام وفاداران او را بر آن داشت تا در خیابان‌ها غوغا کنند و به منطقه سبز بسیار مستحکم، جایی که ساختمان‌های دولتی و نمایندگی‌های دیپلماتیک در آن قرار دارند، حمله کنند.
سجاد جیاد، یکی از همکاران بنیاد قرن در نیویورک، می گوید: «در اصل، به حامیانش اجازه می داد 24 ساعت رایگان برای انجام کاری که دوست دارند داشته باشند.النی گیوکوس از CNN قدیمی سهشنبه. پس از کشتن حداقل 21 نفر و زخمی شدن 250 نفر، الصدر از پیروان خود خواست عقب نشینی کنند.

گیاد گفت: «او به رقبای خود پیام می‌فرستد که یک بازیکن بزرگ در کشور است. همچنین توانایی استفاده از خشونت را مانند هر حزب دیگری دارد.”

آنچه باید در مورد هرج و مرج در عراق بدانید:

مقتدی صدر کیست؟

الصدر، 48 ساله، یک روحانی از یک خانواده سرشناس شیعه است که از حمایت میلیون ها نفر در سراسر کشور برخوردار است.

پدرش، آیت‌الله محمد صادق الصدر، یکی از شخصیت‌های مهم شیعه بود که علیه صدام حسین و حزب حاکم بعث او سخن گفت. او در سال 1999 در عملیاتی که گمان می رود کار نیروهای صدام یا وفاداران به صدام باشد، ترور شد. صدر جوان بعداً محبوبیت پدرش را به ارث برد.

توانایی صدر در ابداع مجدد نقش خود در سیاست عراق، و سرمایه گذاری بر موج قدرتمند اعتراضات شیعیان، به او کمک کرده تا در دو دهه گذشته زنده بماند و از رقبای خود پیشی بگیرد. آخرین حرکت او جایگاه او را به عنوان یکی از تأثیرگذارترین چهره ها در عراق تثبیت می کند.

رابطه او با قدرت های خارجی چگونه است؟

الصدر در ایالات متحده به دلیل نقشش در رهبری ارتش مهدی (عج) که در سال 2003 در جریان حمله آمریکا به عراق برای مبارزه با نیروهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده تشکیل داد، شهرت دارد.

او در جریان اشغال عراق توسط آمریکا به ایران گریخت و در سال 2011 به کشورش بازگشت. از آن زمان به بعد، به منتقد سرسخت نفوذ تهران در عراق تبدیل شد و در پی مقابله با آن بود. او اکنون خود را یک ناسیونالیست عراقی معرفی می کند.

روحانی روابط خوبی با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس مانند عربستان سعودی و امارات دارد که ایران را تهدیدی برای امنیت منطقه می دانند.

مارسین الشماری، پژوهشگر دانشکده هاروارد کندی گفت: «ایالات متحده و کشورهای خلیج فارس به‌طور غیرمستقیم از صدر به دلیل موضع‌گیری‌اش علیه ایران حمایت می‌کنند و روابط تاریخی قوی او با ایران و توانایی ایران برای تأثیرگذاری بر او را نادیده می‌گیرند». خاورمیانه. ابتکار عمل.

چه چیزی باعث وقایع روز دوشنبه شد؟

انتخابات پارلمانی در اکتبر 2021 شاهد از دست دادن کرسی های صدر توسط بلوک های شیعه مورد حمایت ایران بود. الصدر علیرغم پیروزی خود در میان مخالفان مخالفان مورد حمایت ایران نتوانست دولتی تشکیل دهد.
بنابراین، او در ماه ژوئن، بلوک خود را در اعتراض به پارلمان خارج کرد. بلوک‌های مورد حمایت ایران بعداً در ماه ژوئیه تلاش کردند تا بدون حمایت او دولتی تشکیل دهند که باعث شد صدری‌ها تظاهراتی را در خارج از پارلمان سازماندهی کنند.

اعلام خروج نهایی الصدر در روز دوشنبه از سیاست پس از آن صورت گرفت که آیت الله العظمی کاظم الحایری رهبر معنوی جنبش وی مقیم ایران گفت که از مقام مرجعیت شیعه کناره گیری خواهد کرد و به پیروان خود دستور داد. متعهد شدن بیعت مذهبی با رهبر ایران علی خامنه ای. خامنه ای گذشته از اینکه رهبر ایران است، یک مرجع مذهبی شیعه با پیروانی در خارج از مرزهای آن نیز هست.

الصدر گفت که معتقد نیست حائری به تنهایی استعفا داده است و خاطرنشان کرد که ایران برای تضعیف او تحت فشار قرار گرفته است.

الشمری گفت این استعفا یک “گام بی سابقه برای آیت الله” بود. “[Al-Haeri] او همچنین از الصدر به دلیل بی ثباتی در عراق انتقاد کرد [his] این بیانیه تحت فشار ایران صادر شد.

بعد چه می شود؟

خروج صدر از سیاست، اگر صادقانه باشد، می تواند شیعیان باقیمانده را که بسیاری از آنها مورد حمایت ایران هستند، بر سیاست کشور مسلط کند.

الشمری گفت که “افکار عمومی در عراق به شدت با ایران خصومت می کند، به این معنی که هر انتخابات آتی – اگر آزاد، عادلانه و با نرخ مشارکت مناسب باشد – از احزاب سیاسی جدید به نمایندگی از خیابان های عراق بیرون خواهد آمد.”

برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق روز سه‌شنبه گفت که اگرچه پایان دادن به خشونت برای توقف خونریزی بسیار مهم است، اما این به معنای پایان بحران سیاسی نیست. او برگزاری انتخابات زودهنگام را راهی برای خروج از بن بست پیشنهاد کرد.

جیاد گفت امید کمی برای تغییر وجود دارد. اگر انتخابات زودهنگام تاثیر منفی داشته باشد، [the ruling elite] او آن انتخابات را به تعویق می‌اندازد و وضعیت را به همین شکل که هست حفظ می‌کند.» این به این بستگی دارد که چه کسی حاضر به سازش یا سازش است – هیچ یک از طرفین حاضر به انجام این کار نیستند.

جیاد گفت، در حالی که سیاستمداران با هم درگیر هستند، مهم ترین مشکلات عراق مانند قطع برق حل نشده باقی مانده است. او گفت: «آنها از صبر مردم برای سرسپردگی سوءتفاهم می کنند. من فکر می‌کنم که اعتراض‌ها در نهایت آغاز خواهد شد.»

گوارش

یک گروه حقوق بشری می گوید یک زن سعودی به خاطر توئیت هایش به ۴۵ سال زندان محکوم شده است

رویترز به نقل از یک گروه حقوق بشری گزارش داد، دادگاه سعودی نورا بنت سعید القحطانی را به دلیل انتشار پست هایی در شبکه های اجتماعی که در آن از حاکمان این کشور انتقاد کرده بود، به 45 سال زندان محکوم کرد. این اقدام تنها چند هفته پس از آن صورت می گیرد که یک زن دیگر سعودی به نام سلما الشهاب به دلیل انتشار “شایعات نادرست و مخرب در توییتر” به 34 سال زندان محکوم شد.

  • زمینهالقحطانی پس از اینکه دادگاه کیفری تخصصی در عربستان سعودی او را به «استفاده از اینترنت برای ایجاد اختلال در اینترنت» مجرم شناخته شد، محکوم شد. [country’s] بر اساس سند دادگاهی که سازمان دموکراسی در جهان عرب اکنون (DAWN) دریافت کرده است، ساختار اجتماعی و «نقض نظم عمومی با استفاده از رسانه های اجتماعی» بر اساس قانون مبارزه با تروریسم و ​​قانون جرایم سایبری. به درخواست رویترز برای اظهار نظر پاسخ ندهید.
  • چرا مهم است: سازمان های حقوق بشری بارها از قوانین ضد تروریسم و ​​جرایم سایبری به دلیل اجازه دولت به سرکوب شهروندان انتقاد کرده اند. به گزارش DAWN، هر دو قانون مبهم هستند تا به مقامات سعودی حداکثر صلاحدید را با کمی پاسخگویی در مورد تخلفات بدهند. عبدالله العوده، مدیر تحقیقات منطقه خلیج فارس در DAWN گفت: «در پرونده های الشباب و القحطانی، مقامات سعودی از قوانین توهین آمیز برای هدف قرار دادن و مجازات شهروندان سعودی به دلیل انتقاد از دولت در توییتر استفاده کرده اند.

نیروی دریایی آمریکا از تلاش ایران برای توقیف یک پهپاد آمریکایی در خلیج فارس جلوگیری کرد

نیروی دریایی آمریکا از توقیف یک فروند پهپاد آمریکایی در خلیج فارس در طول شبانه روز دوشنبه تا سه‌شنبه به وقت محلی توسط یک کشتی ایرانی جلوگیری کرد که یک فرمانده ارشد آمریکایی آن را حادثه‌ای «واضح» و «غیر موجه» توصیف کرد. نور نیوز وابسته به شورای عالی امنیت ملی ایران می گوید: این نوع کشتی ها به دلیل احتمال قطع ارتباطات ناوبری می توانند منشأ حوادث غیرقابل پیش بینی دریایی باشند.

  • زمینهفرماندهی مرکزی نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد که نیروهای آمریکایی در منطقه روز دوشنبه در حال عبور از آب‌های بین‌المللی بودند و یک کشتی پشتیبانی نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران را دیدند که یک پهپاد تحت کنترل ایالات متحده را که همچنین به عنوان کشتی سطحی بدون سرنشین Saildrone Explorer نیز شناخته می‌شود، بیرون کشید. پس از اینکه ایرانی‌ها خطی را به پهپاد متصل کردند، نیروهای آمریکایی مستقیماً با ایرانی‌ها تماس گرفتند و گفتند که می‌خواهند پهپاد را پس بگیرند. وقتی آمریکا با یک کشتی و هلیکوپتر پاسخ داد، کشتی ایرانی خط یدک کش را از پهپاد قطع کرد و چهار ساعت بعد منطقه را ترک کرد.
  • چرا مهم است: این حادثه در مقطع حساسی در روابط ایران و آمریکا رخ می دهد. مذاکرات برای احیای توافق هسته ای 2015 ایران در مرحله حساسی است و مقامات آمریکایی نسبت به آخرین تلاش ها ابراز خوش بینی کرده اند. اما آنها تاکید کردند که هنوز شکاف هایی بین دو طرف وجود دارد.

ایران می گوید به دنبال تضمین های قوی تر در توافق هسته ای است

وزیر امور خارجه این کشور روز چهارشنبه در مسکو گفت که ایران برای احیای توافق هسته ای 2015 به تضمین های قوی تری از واشنگتن نیاز دارد و افزود که آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل باید “تحقیقات با انگیزه سیاسی” خود در مورد فعالیت های هسته ای تهران را کنار بگذارد.

  • زمینه: پس از ۱۶ ماه مذاکره غیرمستقیم تهران و واشنگتن، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ۸ اوت گفت که اتحادیه اروپا پیشنهاد نهایی را برای عبور از بن بست احیای توافق ارائه کرده است. این سومین سفر حسین امیرعبداللهیان به مسکو به عنوان وزیر امور خارجه بود. خبرگزاری نیمه رسمی فارس گزارش داد که محور اصلی این سفر بحران اوکراین خواهد بود.
  • چرا مهم است: اظهارات امیر عبداللهیان در حالی بیان شد که ایران از پاسخ واشنگتن به متن نهایی پیش نویس اتحادیه اروپا با هدف خروج از بن بست در تلاش برای احیای توافق هسته ای 2015 عقب نشینی کرد.

آنچه رایج است

عربستان سعودی: یتیمان #خمیس_مشیط

پخش فیلم از مردانی با لباس شخصی و لباس شخصی که زنان را در یک یتیم خانه ادعایی در عربستان سعودی دستگیر کرده و با خشونت آنها را مورد ضرب و شتم قرار می دهند.

هشتگ #یتیمان_خمیس_مشیط روز چهارشنبه در مرکز توئیتر پادشاهی قرار گرفت و از هشتگ دیگری که جشن تولد 37 سالگی ولیعهد محمد بن سلمان را جشن می‌گرفت، پیشی گرفت. مردانی را می توان دید که پاهای یک زن را در حالی که در تلاش برای رهایی یافتن است به هم می بندند. سی ان ان صحت این ویدئو را تایید نکرده است.

دولت منطقه جنوب عسیر، جایی که شهر خمیس مشیط در آن قرار دارد، بیانیه‌ای صادر کرد و گفت که کمیته‌ای برای بررسی این موضوع تشکیل خواهد شد، «با توجه به فیلم‌ها و عکس‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی که نشان دهنده یک حادثه است». یک سرویس اجتماعی خانه در خمیس مشیط.

عکس امروز

باستان شناسان، دیرینه شناسان و حافظان حفاظت از سازمان باستانی اسرائیل، دانشگاه تل آویو و دانشگاه بن گوریون در محلی که روز چهارشنبه یک عاج 2.5 متری از یک فیل با عاج مستقیم کشف شد، در نزدیکی Kibbutz Revadim در جنوب اسرائیل کار می کنند.

Cornelius Mcgrath

درونگرا. قهوه خور. کاوشگر. متخصص تلویزیون بشارت بیکن لاعلاج. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما